Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (1049) Data wydania: 19.06.12

Malarstwo oczamii życiemartystki

KORNOWAC. Magdalena Franica jest malarką, witrażystką. W roku 2009 obroniła dyplom w pracowni malarstwa prof. Kazimierza Cieślika. Mieszka w Kornowacu, a od 2007 r. pracuje jako nauczycielka plastyki z ZSP w Pogrzebieniu.

– Moje obrazy inspirowane są przemijaniem. Każda chwila jest warta utrwalenia. Maluję postacie, portrety, połączone z elementami religii chrześcijańskiej – mówi o sobie.

Jako mała dziewczynka Magda Franica marzyła aby pracować w teatrze lalek. Już jako dorosła osoba próbowała się dostać na wydział lalkarski uczelni wyższej. Los sprawił, że wybrała naukę malarstwa i witrażu raciborskiej uczelni. – Malarstwem zarazili mnie wykładowcy z pasją. Nauczyłam się teorii i historii sztuki oraz różnych technik. Teraz staram się przekazać swoją wiedzę moim uczniom. Aby zaszczepić w dzieciach pasję do sztuki i tworzenia wystarczy przekazywać im wiedzę w ciekawy sposób – tłumaczy.Dlaczego malarstwo jest tak wyjątkowe? – Moim zdaniem ludzie są najlepszym tematem malarstwa. Malarstwo postaci ma to do siebie, że można je przedstawić pełniej niż na przykład na fotografii. Malarz znając osobę, która maluje potrafi lepiej przekazać na płótnie jej cechy – wyjaśnia. – Obraz nie pojawia się znikąd. Najpierw jest idea w głowie, którą chce się utrwalić. Obraz jest dla mnie tym co po mnie zostanie – dodaje.

Sztuka, pasja, szkoła, dom

Twórczość i praca Magdaleny Franicy są mocno splecione. Odkąd wychowuje dwójkę małych dzieci ma coraz mniej czasu na malarstwo. Rekompensuje to sobie pracą z dziećmi. Zarówno w szkole, jak i w domu. – Najważniejsze, że mogę przekazywać dzieciom moją pasję i ich tym zainteresować. Maluję z moimi dziećmi w domu i widzę, że daje im to dużo radości. Taka sztuka małego dziecka potrafi oczyścić duszę człowieka. Wcale nie przeszkadza mi, że po takim malowaniu dziecko jest całe ubrudzone w farbach – uśmiecha się artystka z Kornowaca.

Inaczej w szkole. – Moim zdaniem każde dziecko ma talent. Trzeba jednak go poznać, a z czasem można zaobserwować w jego pracach indywidualizm. Im więcej dziecko dodaje do pracy swojego komentarza i historii, tym lepiej się czuje w danej dziedzinie – mówi nauczycielka. Niektóre dzieci wybierają malarstwo, inne wolą rzeźbę, grafikę lub wykazują dużą wyobraźnię przestrzenną. – Program zajęć w szkole obejmuje wszystkie zagadnienia plastyki i sztuki. Często jednak brakuje czasu aby dłużej zająć się którymś z nich. Wtedy kontynuuję pracę z uczniami na zajęciach pozalekcyjnych – wyjaśnia.

Talent dziecka nie powinien być tłamszony w szkole. Czy wszystko zależy jednak od nauczyciela? Według malarki, dużą rolę odgrywają tu rodzice, których dzieci bacznie obserwują i naśladują. – Świat, który nas otacza coraz częściej nas wyręcza. Dzieci uczą się załatwiania spraw kliknięciem myszki przed komputerem. Lepiej by było, aby postawić wyżej poprzeczkę i wymagać większego zaangażowania. Trzeba jednak uważać, aby samemu nie dawać złego przykładu – radzi.

Warsztat, kontrowersje i marzenia

– Najlepiej maluje mi się w ogródku, kiedy świeci słońce i jest ciepło. Warsztatu w domu nie mam, maluję tam gdzie postawię sztalugę lub po prostu na panelach, które można łatwo umyć – mówi artystka. Część jej prac trafia w ręce przyjaciół i znajomych, niektóre znalazły klienta. Na płótnach Magdaleny trudno szukać tematów kontrowersyjnych czy obraźliwych, które same w sobie niewiele wnoszą. – Ludzie tworzą takie rzeczy dla rozgłosu lub z niewiedzy. Ja nie wyobrażam sobie aby obraz kogoś miał urazić lub skrzywdzić. Wolę żeby wzbudzał radość i spokój. Stąd też moja fascynacja sztuką sakralną – wyjaśnia.

– Czuję się spełniona samą pracą w szkole. Malarstwo jednak nigdy nie zniknie z mojego życia. Chciałabym malować cały czas i poznawać coraz więcej. Chciałabym aby cały, jeden pokój ozdobić swoimi obrazami. Na koniec życia chcę mieć świadomość, że cały czas rozwijałam swoją pasję i uczyłam się od lepszych – kończy Magda Franica.

Marcin Wojnarowski