Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (1038) Data wydania: 03.04.12

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętegow Wojnowicach

Obszerna historia parafii jest spisana w kronice pisanej gotykiem w języku niemieckim. Do tej pory udało się przetłumaczyć zaledwie część tego dokumentu. Krótka, znana historia parafii zawiera się w kilku zdaniach.

Wojnowice istniały już w 1370 r., co potwierdzają dowody wśród dóbr klasztoru dominikanek w Raciborzu. W 1377 r. miejscowość miała już proboszcza, którym był ks. Johannes von Waynerdorf. Z tego samego roku pochodzą pierwsze wzmianki o drewnianym kościółku. W rejestrze świętopietrza z 1447 r. parafia wyliczona jest w archiprezbiteracie raciborskim. Obecny, późnobarokowy kościół został zbudowany w latach 1793 – 95. Gruntownej przebudowy i powiększenia świątyni dokonano w 1913 r. a następnie w 1931 – 1932, kiedy proboszczem był ks. Johannes Melzer.

Parafia dzisiaj

Zasięg dzisiejszej parafii, należącej do diecezji opolskiej, obejmuje wioskę Wojnowice. Liczba parafian sięga tu około 800 osób.

Przy parafii działa kilka grup i wspólnot religijnych. Róże różańcowe codziennie odmawiają Tajemnice Różańca. Ten żywy różaniec tworzą zelatorki: Gertruda Zawieja, Aniela Niedzbała, Róża Woźnica, Stanisława Gawlina, Ruta Krajczy, Marta Kramarczyk.

Parafialny zespół Caritas organizuje posługę charytatywną. Przewodniczącą zespołu jest Ewa Gotzmann.

Dzieci Maryi to młode dziewczęta i chłopcy, którzy chcą żyć duchem maryjnym i szerzyć cześć Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Grupa aktualnie nie ma animatora, wcześniej przewodziły jej: Patrycja Otlik i Ilona Kulig.

Ministranci w liczbie osiemnastu pomagają przy mszach świętych. Margaretki codziennie modlą się w intencji wskazanych kapłanów.

Ponadto trzech nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej niesie pomoc przy udzielaniu jej podczas mszy i w czasie odwiedzin u chorych w domach. Szafarzami są: Andrzej Woźniak, Oskar Siegmund, Robert Halfar. W parafii nie ma chóru jest za to dwóch organistów (wolontariuszy): Sabina Wycisk i Adrian Kapinos.

Według statystyk parafialnych za 2011 r. w parafii odbyło się 17 chrztów, 9 ślubów, 15 dzieci przystąpiło do komunii świętej, 12 przyjęło sakrament bierzmowania, odprawiono 12 pogrzebów.

W oczach proboszcza

Od 26 sierpnia 2011 r. proboszczem w Wojnowicach jest ks. Krzysztof Kazimierz. Proboszcz urodził się 17 maja 1971 r., wyświęcony został 25 maja 1996 r. Ks. Krzysztof Kazimierz jest również katechetą w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu. – W Wojnowicach zauważyłem dużą integrację mieszkańców. Widać to szczególnie na imprezach organizowanych w wiosce. Nieważne czy to dzieci czy dorośli, w Wojnowicach potrafią się bawić! – mówi proboszcz Kazimierz. W wiosce co chwilę coś się dzieje. W tym zakresie to zespół Caritas jest najaktywniejszą grupą przy parafii. Organizują zbiórki pieniędzy, zabawy karnawałowe, przygotowują paczki, a wszystko dla najuboższych. Caritas w Wojnowicach tworzą: Leon Halfar (skarbnik), Czesław Skowroński, Hildegarda Skowrońska, Bogusława Heiduczek, Krystyna Halfar, Anna Kupka, Hildegarda Morawietz, Barbara Wątroba, Edyta Siegmund, Kornelia Kramarczyk, Teresa Kulig.

Proboszcz docenia również wsparcie ze strony koła DFK, którego członkowie wykazują się dużym zrozumieniem dla nieznajomości języka niemieckiego księdza.

Remonty i rada parafialna

O remontach na parafii proboszcz współdecyduje z radą parafialną. W radzie funkcjonuje sekcja ekonomiczna, która dba o najefektywniejsze wykorzystanie pieniędzy. Sekcję tworzą: Ewa Gotzmann, Ruta Krajczy i Teresa Kulig. Rada parafialna składa się ponadto z członków: Iwona Frączek, Robert Halfar, Andrzej Jaworski, Andrzej Kołeczko, Krystyna Kramarczyk,  Krystian Niedzbala, Oskar Siegmund.

Najważniejszą inwestycją, do której szykują się w parafii, jest wymiana dachu kościoła. – Na ten cel zostały rozesłane do mieszkańców deklaracje. Prosimy aby określili się w nich ile będą w stanie dołożyć do tego remontu. Od tych deklaracji zależy czy i kiedy ruszymy z pracami – wyjaśnia ks. Krzysztof Kazimierz. W dalszych planach inwestycyjnych są: wymiana dachu plebanii, schody w domu katechetycznym oraz ogrodzenie kościoła.

Księżą pochodzący z parafii

Z Wojnowickiej parafii pochodzą: ks. Piotr Wróbel, obecnie pełni posługę w diecezji krakowskiej i ks. Wiesław Mróz, pracujący w Głuchołazach. Kleryk Tomasz Koterba jest obecnie na piątym roku seminarium. 5 maja ma mieć święcenia diakonatu. Kleryk znany jest z talentu pisarskiego. Obecnie trwają starania mieszkańców Wojnowic aby zebrać środki na wydanie pierwszego tomiku poezji Tomasza Koterby.

Porządek nabożeństw, odpusty i inne

Godziny mszy św. w niedzielę: 8.00, 9.15 (w jęz. niemieckim), 10.30. W sobotę o godz. 8.00. Msze wieczorne – od 1 października do 31 marca o godz. 17.00. Od 1 kwietnia do 30 września o godz. 18.00.

Odpust odbywa się w niedzielę najbliższą daty 14 września.

Zaproszenie

18 maja w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbędzie się koncert z udziałem Ernesta Brylla. Poecie, pisarzowi i autorowi tekstów piosenek będzie towarzyszyć zespół Uśmiech, który przygotuje na tę okazję Litanię Loretańską według Ernesta Brylla. O szczegółach koncertu będziemy jeszcze informować, lecz już teraz ksiądz Kazimierz i parafianie zapraszają do Wojnowic.

Strona internetowa

Obecny proboszcz aktualizuje niektóre informacje na stronie internetowej, którą założył jego poprzednik ks. Piotr Bekierz. W wirtualnym świecie widać jak wiele dzieje się poza codziennym życiem parafii. Znajdziemy tu zdjęcia z wycieczek, festynów, pamiątek z I Komunii Świętej, jasełek, rezurekcji, pielgrzymek. Są też oczywiście ogłoszenia parafialne. A także relacje z tak zwanych Ogrodów Plebanijnych, które odbywają się dwa razy w roku. Podczas tej imprezy cała wioska szuka ukrytych zająców. Całość kończy festyn rodzinny.

(woj)