Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (1029) Data wydania: 31.01.12

Pod wezwaniem św. Augustyna w Borucinie

Pierwsza wzmianka o miejscowości Borucin pochodzi z 1302 r. i dotyczy przekazania trzech łanów pola przez właściciela ziemskiego do parafii w Krzanowicach. Borucin przez stulecia należał bowiem do krzanowickiej parafii pw. św. Wacława. Były to czasy kiedy parafia pw. św. Wacława należała do Diecezji Ołomunieckiej i na jej terenie używano języka morawskiego.

Pierwszym obiektem sakralnym w Borucinie była kaplica Jana Baptysty. Wybudowano ją w 1591 r., a konsekrował biskup książęcy Stanisław von Pawlowski. W kaplicy odbywały się nabożeństwa, pogrzeby i śluby. Po około 200 latach kaplica została rozebrana i dziś trudno wskazać gdzie się dokładnie znajdowała. Kolejnym miejscem związanym z życiem religijnym w Borucinie jest kaplica pw. Jana Chrzciciela przy ul. Kopernika, która powstała prawdopodobnie w połowie XVIII wieku. W kaplicy umieszczono dzwon z kościółka pw. św. Baptysty. W 1911 r. z powodu złego stanu technicznego kaplicę rozebrano i wzniesiono na nowo.

Pomysł i inicjatywa utworzenia samodzielnej parafii w Borucinie powstały w 1888 r. za sprawą ks. Augustyna Quittka, ówczesnego proboszcza Krzanowic. Dzięki mobilizacji mieszkańców Borucina i wielkiego zaangażowania proboszcza Quittka, w 1904 r. rozpoczęto budowę nowej świątyni. Kamień węgielny pod kościół położono w dniu św. Augustyna 4 lipca 1904 r. Ta data natchnęła proboszcza, który zasugerował aby na patrona nowej świątyni wybrać właśnie św. Augustyna. 

Prace przy budowie kościoła trwały do 1905 r. Natomiast 3 kwietnia 1906 r. parafię w Borucinie objął ks. Josef Hlubek, pierwszy boruciński proboszcz. Kościół został poświęcony dwa lata później. Konsekracji dokonał 22 września 1908 r. abp F. Bauer.

Dokładną historię kościoła i parafii w Borucinie opisała w książce „100 lat parafii Borucin” Kornelia Lach. 

Wokół kościoła

W 1906 r. w Borucinie używano zarówno języka morawskiego, jak niemieckiego. Tuż przed drugą wojną światową Niemcy zabronili morawskiej mowy. Po wojnie miejscowość przyłączono do Polski. Nowe władze zakazały znów używania języka niemieckiego. 

Polityczne i narodowościowe animozje nie wpływały na mieszkańców wioski, którzy potrafili sami osądzić której mowy chcą używać i kogo szanować. Ta postawa ma odzwierciedlenie w pozostawieniu po wojnie niemieckich napisów cmentarnych. W latach 90-tych ubiegłego wieku mieszkańcy zrzeszeni w kole DFK postanowili również odbudować pomnik żołnierzy poległych w dwóch wojnach światowych. Pierwotny pomnik wybudowano po pierwszej wojnie światowej. Uległ on jednak zniszczeniu podczas kolejnej wojny.

Kiedy ks. Hlubek wrócił w 1930 r. z pielgrzymki do Loudres, parafianie postanowili uczcić to wydarzenie. W tym samym roku wybudowali przykościelną grotę lurdzką. Grota jest do dziś otaczana opieką przez parafian.

Budowa plebanii rozpoczęła się jeszcze przed budową kościoła. Budynek stoi od ponad stu lat w tym samym miejscu. Jak opisuje w książce Kornelia Lach, parafianie zawsze dbali o dobry standard warunków bytowych proboszcza. Na przykład już w 1920 r. na plebani założono linię telefoniczną. Proboszcz posiadał jeden z pierwszych telefonów w okolicy. Wówczas dzwoniący na plebanię musieli wykręcić nr „8”.

Parafia dzisiaj

Zasięg terytorialny parafii pw. św. Augustyna w Diecezji Opolskiej obejmuje tylko wioskę Borucin. Parafian jest tu około 1050. Na parafii działają następujące grupy: ministranci i lektorzy (30 osób), Róże Różańcowe, Wspólnota Modlitewna za Kapłanów i o Nowe Powołania, Caritas. Poza tym księdzu pomagają szafarze: Ryszard Polak, Jan Lach, Damian Kurka, Joachim Marczinski. 

Obecnym organistą jest Tomasz Behra, kościelną Urszula Lamla. 

Proboszcz podkreśla duże zaangażowanie w życie parafii członków Rady Parafialnej, w której skład wchodzą: Roman Kuc, Emil Grzesiczek, Damian Kurka, Maria Piksa, Urszula Lamla, Dawid Piksa, Martyna Chrobok, Jerzy Musioł, Norbert Hofrichter oraz Bogusława Machura.

Co miesiąc (od 2006 r.) parafianie mogą nabyć u księdza gazetkę „Wypłyń na głębię”, w której opisane są bieżące wydarzenia na parafii. Organizowane są liczne wyjazdy i pielgrzymki parafialne (np. do Rzymu, Częstochowy, Krakowa i Kalwarii Zebrzydowskiej). 

Na stulecie parafii w 2006 r. dzięki zaangażowaniu wielu osób wydano wspomnianą książkę oraz płytę z pieśniami morawskimi, niemieckimi i polskimi, a także nakręcono film o parafii w Borucinie.

Remonty

Najważniejszą inwestycją na parafii w ostatnich latach był remont wieży kościelnej w 2009 r. W latach 2004 – 2010 trwał kapitalny remont plebanii i jej obejścia. Wyremontowano również grotę Lourdes oraz kaplicę „Ogród oliwny”. Proboszcz wskazuje na wielki wkład parafian w bieżące utrzymanie cmentarza i grobów swoich przodków.  

Największymi planami są natomiast remonty elewacji zewnętrznej i wewnętrznej kościoła, do których przygotowania właśnie trwają. 

Msze święte, odpust i kiermasz

  • niedziela o godz. 7.30, 10.00, 14.30 (nieszpory)
  • sobota o godz. 17.30 (msza święta niedzielna)
  • wtorek o godz. 17.30 (nabożeństwo ku czci Bożego Miłosierdzia).
  • W soboty o godz. 6.30 i w niedziele o godz. 9.30 godzinki o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny. W piątek o godz. 17.00 adoracja i modlitwa różańcowa w intencji młodego pokolenia.
  • Odpust parafialny ku czci św. Augustyna odbywa się w ostatnią niedzielę sierpnia. Po odpuście ksiądz odprawia mszę świętą z sakramentem namaszczenia dla chorych i mszę świętą na cmentarzu za zmarłych.
  • Kiermasz jest organizowany w ostatnią niedzielę października i jest poprzedzony rekolekcjami. W 2011 r. rekolekcje te prowadził biskup ordynariusz diecezji Charkowsko-Zaporoskiej na Ukrainie, ks. Marian Buczek.

Ksiądz proboszcz Janusz Iwańczyk 

jest obecnym proboszczem. Urodził się 13 grudnia 1963 r. w Zabrzu. Święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 1988 r. Jako wikary pracował w parafiach Tworóg, Gliwice – Sośnica, Opole i Korfantów. Następnie przez osiem lat był proboszczem w Wiechowicach, aż do 2004 r. kiedy mianowano go proboszczem parafii pw. św. Augustyna w Borucinie.  Proboszcz podkreśla pobożność mieszkańców swojej parafii. Ze zrozumieniem obserwuje jak mieszają się tu trzy kultury: morawska, niemiecka i polska. Z dumą pokazuje wydany w 1914 r. modlitewnik w języku morawskim, spisany przez ks. Hlubka. Docenia również dokonania innych swoich poprzedników ks. Franciszka Kocjana i ks. Wojciecha Mężyka. – Parafianom, którzy czują się współodpowiedzialni za życie duchowe i materialne kościoła i parafii w Borucinie serdecznie dziękuję – mówi.

(woj)