Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (1028) Data wydania: 24.01.12

Pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi w Kobyli

Pierwsze wzmianki o Kobyli pochodzą z lat 1214 i 1241 i mają związek z życiem religijnym w wiosce. O Kobyli pisano w opolskiej kolegiacie, do której miejscowa ludność przekazywała dziesięcinę. 

Miejscowość przez blisko 700 lat należała do parafii św. Jadwigi w Markowicach. Następnie do  parafii w Raszczycach i Pogrzebieniu. Kobyla stała się samodzielną parafią w 1978 r. 

Jednak już znacznie wcześniej w głowach kobylan kiełkowała myśl o własnej parafii. W 1846 r. wybudowano kaplicę pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W kaplicy odbywały się letnie nabożeństwa i uroczystości odpustowe. 

Decyzja o budowie kościoła zapadła w 1935 r. i była inicjatywą mieszkańców wioski. Impulsem do tego były nowe granice państw. Markowice należały do Niemiec, Kobyla do Polski. 

Prace budowy świątyni ruszyły w 1935 r. Budowę nadzorował komitet składający się z ówczesnych samorządowców i mieszkańców wioski. Teren na wzgórzu, na którym postawiono kościół, przekazała na ten cel Franciszka Brachowa. 

Krótko po wybudowaniu kościoła wybuchła druga wojna światowa. Hitlerowcy zagrozili, że jeśli kościół nie jest poświęcony, to urządzą w nim kino. Szybko zareagowały na to władze kościelne. Poświęcenia świątyni dokonał w październiku 1939 r. ks. dziekan Knosała z Pszowa. W kościele msze święte odbywały się jednak nieregularnie. Wówczas Kobyla należała do parafii w Raszczycach i tamtejszy ksiądz nie zawsze mógł odwiedzać wioskę. 

Podczas wojny nowy kościół uniknął poważniejszych uszkodzeń. W 1954 r.  Kobylę wydzielono  z raszczyckiej parafii i przyłączono do pogrzebieńskiej. Cztery lata po tym Kobyla miała już swojego własnego duszpasterza. Po 20 latach nastąpiło założenie odrębnej parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Kobyli. Od początku istnienia, parafia jest prowadzona przez Zgromadzenie Salezjańskie (SDB – Salesiani don Bosco). 

Poprzedni proboszczowie parafii NSM w Kobyli:

  • ks. Jan Kanty Zeman SDB ekspozyt (1954 – 1973)
  • ks. Bolesław Zych SDB rektor (1973 – 1974)
  • ks. Franciszek Kielar SDB rektor (1974 – 1978) proboszcz (1978 – 1981)
  • ks. Franciszek Gwiżdż SDB (1981 – 1990)
  • ks. Jan Popieski SDB (1990 – 1995)
  • ks. Bronisław Piróg SDB (1995 – 2001)
  • ks. Zbigniew Siuber SDB (2001 – 2009)

Salezjanie w Kobyli

Obecnie parafię, która zasięgiem obejmuje Kobylę i część Łańc, zamieszkuje około 1100 mieszkańców. Należącą do Diecezji Katowickiej, parafią zarządza obecnie ks. proboszcz Edward Lisowski SDB. Urodzony 13 października 1963 r. w Kielcach, pochodzi z Zagnańska (to tu rośnie najstarsze drzewo w Polsce – dąb Bartek). Święcenia kapłańskie ksiądz przyjął w 1990 r. w Krakowie. W Kobyli jest proboszczem od 2009 r. Na parafii posługę pełni również ks. wikary Tadeusz Szamara SDB. 

W duchu nauk Jana Bosko salezjanie z Kobyli prowadzą Oratorium dla dzieci i młodzieży. W wydzielonych pomieszczeniach na plebanii mogą aktywnie spędzać czas. Salezjanie organizują dla młodych m.in. „Boskie wakacje” i zimowe ferie. Młodzież co roku bierze udział w Savionaliach.

Nabożeństwa Msze święte: 

  • Niedziela: godz. 8.00, 10.00 i 17.00
  • Poniedziałek: godz. 17.00
  • Wtorek: godz. 17.00
  • Środa: godz. 17.00
  • Czwartek: godz. 17.00
  • Piątek: godz. 17.00
  • Sobota: godz. 17.00 i 18.00 (niedzielna)
  • W styczniu, w czasie kolędy, msze św. wieczorne o godz. 17.00

Odpust i wydarzenia na parafii

Odpust Niepokalanego Serca Maryi odbywa się w drugą niedzielę po Bożym Ciele. Jednocześnie tego dnia organizowany jest festyn rodzinny „Święto rodziny”. W 2012 r. odpust odbędzie się 17 czerwca.

6 stycznia 2012 r. po raz pierwszy odbył się korowód Trzech Króli. Uroczystość ma wejść na stałe do kalendarza wydarzeń w kościele w Kobyli.

I Komunia Święta odbywa się w IV niedzielę maja.

Od 2009 r., 24 maja odbywa się konno-piesza procesja ku czci św. Urbana. Uczestnicy modlą się o dobre zbiory i odwiedzają 9 krzyży na polach dookoła Kobyli. 

2 września 2012 r. w Kobyli odbędą się dożynki wiejsko-gminne. 

Co roku od 13 maja, każdego 13 dnia miesiąca, do 13 października, w kościele Niepokalanego Serca Maryi w Kobyli odbywają się Procesje Fatimskie.

W pierwszą niedzielę września z Kobyli wyrusza tradycyjna pielgrzymka do Pszowa.

Z pokolenia na pokolenie

Na parafii i w kościele są osoby, które pomagają księżom w codziennych pracach. Wiele z nich przejęło swoje zajęcia po rodzicach i dziadkach. Każdy ma swoją część parafii, o którą się troszczy. 

Poza tym w Kobyli działa Rada Parafialna w składzie: Jan Bernacki, Jan Zaczyk, Józef Rogowski, Alfred Kocjan, Leon Gawron, Krystian Kostka. Jej członkowie również aktywnie wspierają działania salezjanów. Innymi grupami parafialnymi są: Żywy Różaniec Kobiet i Liturgiczna Służba. Organistą w parafii jest Jan Płaczek. 

Plany i wielkie potrzeby

Od 2009 r. w parafii trwają przygotowania do kapitalnego remontu kościoła. Potrzeba m.in. wymienić dach ze stropem. W planach jest również termomodernizacja świątyni, wymiana okien, drzwi i źródła ciepła, a także przystosowanie wejścia do kościoła dla osób niepełnosprawnych. Istnieje też projekt budowy boiska przy Oratorium. Na wszystko jednak potrzeba pieniędzy. Ks. Lisowski wyjaśnia, że pomimo ofiarności parafian, 1100 osób nie jest w stanie uzbierać potrzebnych sum. 

Tak jak to miało miejsce przy budowie i wyposażaniu kościoła, kiedy znalazło się wielu darczyńców spoza Kobyli, tak dzisiaj parafianie liczą na pomoc dobrodziejów spoza wioski. 

Aktualności z życia parafii na bieżąco są uzupełniane w internecie, na stronie: www.kobyla.com.pl.

Kobyla okiem proboszcza

Ksiądz Lisowski zwraca uwagę na wyjątkową atmosferę wśród mieszkańców Kobyli. – Mieszkają tu ludzie z wielką inicjatywą i widać tego efekty – mówi. 

Jako przykłady podaje: kościół, dom kultury, OSP, Klub Sportowy „Płomień”, KGW i wiele mniejszych inicjatyw. Górnicy zamieszkujący w Kobyli tworzą swoje stowarzyszenie, niedawno powstało Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Wsi Kobyla, zrzeszające również nowych mieszkańców wioski. 

– Ta aktywność przejawia się również w życiu kościoła. Na przykład kiedy obchodzimy dzień św. Józefa albo Jadwigi lub Teresy, wszyscy mieszkańcy o tych imionach, poza uczestnictwem we mszy świętej, przychodzą stroić kościół. Tak samo kolejarze czy górnicy. To są ich święta – uśmiecha się proboszcz. 

W 2011 r. w parafii odbyło się 12 pogrzebów, 13 chrztów i 5 ślubów. To dobry wynik, gdyż w większości wiosek powiatu umiera więcej osób niż się rodzi. – Kobyla to atrakcyjne i spokojne miejsce. Co roku powstaje tu około 10 nowych domów – wyjaśnia salezjanin. 

(woj)