Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (1027) Data wydania: 17.01.12

Co się stanie ze szkołami w Babicach i Zawadzie Książęcej?

11 stycznia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zawadzie Książęcej odbyło się spotkanie wójt Anny Iskały z mieszkańcami wioski. Spotkanie, które zorganizowała wójt, dotyczyło reorganizacji oświaty w gminie. Anna Iskała już wcześniej zapowiadała kroki w kierunku oszczędności, teraz wyjaśniła na czym plan polega.

 

NĘDZA, ŁĘG, ZAWADA KSIĄŻĘCA, CIECHOWICE, BABICE. Na spotkaniu wójt wyjaśniła ile faktycznie kosztuje gminę utrzymanie placówek oświaty. Na prawie 16 mln dochodów w budżecie, ponad 8 mln przeznacza się na oświatę. Na te 8 mln ok 5 mln pochodzi z dotacji, subwencji rządowej, przyznawanej na uczniów. Resztę dokłada gmina. Anna Iskała tłumaczyła, że im mniej uczniów tym mniejsza subwencja. Koszty całej oświaty pozostają te same, a nawet rosną. Różnicę między kwotą subwencji a rzeczywistymi potrzebami szkół musi pokryć gmina. – Jedynie szkoła w Nędzy pokrywa swoje potrzeby z subwencji. W Babicach i Zawadzie Książęcej uczniów jest za mało. Robi się zbyt duża dziura – mówiła na zebraniu. Według szacunków urzędniczki, w miejscowościach brakuje nawet 200 uczniów.  

W związku z powyższym wójt zaproponowała „normalizację wydatków na oświatę”. Polegać ona ma na wygaśnięciu w omawianych szkołach oddziałów (klas) 4 – 6. Pozostać mają klasy 1 – 3. Dzieci z klas 4 – 6 miałyby być dowożone do szkoły w Nędzy, która może ich przyjąć. Przez taką zmianę ograniczone by zostało zatrudnienie w szkołach w Babicach i Zawadzie Ks. – Nauczycielom z umowami na czas określony kończą się umowy z końcem roku szkolnego, ci z umowami na czas nieokreślony pracowaliby dalej w szkole w Nędzy. Zwolniłoby się w sumie dziewięć etatów, ale nikogo byśmy nie pozbawiali pracy – tłumaczyła Anna Iskała, broniąc tezy, że nieprzedłużenie umowy to nie to samo co zwolnienie. Istotne we wszystkim było zapewnienie wójt Iskały o tym, że nie ma mowy o zamknięciu żadnej ze szkół. Funkcjonowanie oddziałów 1 – 3 miałoby pozwolić w przyszłości na odtworzenie starszych klas.

Takie rozwiązania mają dać gminie pół miliona oszczędności. 

Pytania rodziców

Rodzice dość ostro zareagowali na propozycję wójt. Z sali pytano: skąd pewność, że rodzice wyślą dzieci z Zawady Książęcej do Nędzy, a nie do Raciborza? Dlaczego o sprawie mówi się dopiero teraz? Czy to początek końca szkoły w Zawadzie? Kto pokryje koszty dojazdów? Co ze szkołą w Ciechowicach (która jest, jak się okazało, „wirtualnym” oddziałem szkoły w Zawadzie Książęcej)? Czy są inne propozycje? W końcu proponowano wójt, aby odstąpić od planów zmian.

Radni Julian Skwierczyński z Zawady Książęcej i Krystian Placzek z Łęgu poruszyli sprawę budowy i utrzymania boiska Orlik. Pierwszy zarzucał, że utrzymanie obiektu będzie zbyt drogie, drugi wskazał, że na jego budowę gmina wydała około 300 tys. zł. W tym świetle oszczędności na szkołach wydawały się im niezasadne.

Wójt odpowiada

Anna Iskała przyznała, że nie ma pewności, gdzie rodzice wyślą swoje dzieci. Jej zdaniem szkoła w Nędzy jest jednak atrakcyjną placówką. O reorganizacji nie mówiono wcześniej, gdyż zdaniem wójt, reakcje byłyby podobne. Innym powodem jest skala wzrostu kosztów oświaty. Szkoły mają przetrwać i funkcjonować z klasami 1 – 3. Koszty dojazdów pokryje gmina. Szkoła w Ciechowicach nie zostanie zliwkidowana gdyż formalnie nie istnieje. –W żadnym dokumencie nie ma wzmianki o tej placówce. Nie ma jej aktu założycielskiego – wyjaśniła wójt. To wzbudziło poruszenie i śmiech na sali. Rodzice mówili: „czeski film”. – Czy w takim razie nasze dzieci nie chodziły do szkoły? – zastanawiali się.  

Jako inne wyjście z sytuacji i pozostawienie obecnego stanu szkoły wójt widziała w stworzeniu szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie lub fundację. Wójt zapewniła, że przekaże na taką szkołę całą subwencję, która by przypadła na liczbę uczących się w niej dzieci. W szkole prowadzonej przez stowarzyszenie można zrezygnować z Karty Nauczyciela, co się wiąże z obniżeniem pensji pedagogów. – Dlaczego chce pani zrzucać na nas prowadzenie szkoły? To obowiązek samorządu – oburzyli się propozycją rodzice.

Bez porozumienia

Anna Iskała stojąc naprzeciw grupy około 50 mieszkańców Zawady Książęcej i okolic twardo obstawała przy swoim. Jej pomysły nie znalazły zrozumienia wśród zebranych. Również pomysł mieszkańców, aby zamiast zmniejszać liczbę klas, połączyć przedszkola z Łęgu, Ciechowic i Zawady Ks. i stąd czerpać oszczędności, nie znalazł u wójt zrozumienia. Krystian Placzek proponował aby sprawę jeszcze raz przemyśleć i poszukać innych oszczędności. Mieszkańcy mają mieć zbyt mało czasu na przemyślenie sytuacji. Wójt Iskała zapowiedziała, że o losach szkół zadecydują radni. Według jej obliczeń, jeśli nie zacznie się ciąć kosztów teraz, z każdym rokiem będzie coraz gorzej, aż w końcu pochłoną cały budżet. 

Propozycja zmian w szkołach zostanie przedłożona w formie uchwały na sesji rady gminy Nędza 17 stycznia. Uchwała, nad którą będzie głosować rada ma charakter uchwały intencyjnej. Pomimo tego, że o niczym nie przesądza, jej przyjęcie jest początkiem procedury zmian w oświacie. 

Roczny koszt utrzymania ucznia w szkołach gminy Nędza:

 

  • Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Nędzy: 7 tys. 932 zł
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Górkach Śląskich: 19 tys. 328 zł
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zawadzie Książęcej: 11 tys. 875 zł
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Babicach: 17 tys. 345 zł

 

Marcin Wojnarowski