Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (1012) Data wydania: 04.10.11

Pod wezwaniem Trójcy Świętej

Pierwsze zapiski o istnieniu kościoła i parafii na terenie dzisiejszego Cyprzanowa pochodzą z 1368 r.

Jest to jedna z najstarszych parafii ziemi raciborskiej. Należy przypomnieć, że przez długie stulecia wioska nosiła nazwę Janowice, a Cyprzanów był jedynie jej częścią.

Pierwszym znanym zarządcą parafii był proboszcz Walenty, który czuwał nad parafią w XV w. Drewniany kościół, w którym odbywały się nabożeństwa, był pod wezwaniem św. Marcina z Tours. W 1688 r. kościół rozbudowano. W tamtym czasie, do komunii wielkanocnej przystępowało 340 osób.

Historia świątyni

Cmentarz parafialny został poświęcony w 1861 r. W tym samym roku pożar zniszczył kościół. To co w przeciągu czterech lat udało się pozyskać dla parafii, znów padło ofiarą płomieni. W 1865 r. położono kamień węgielny pod nową świątynię. Wszystko to działo się za probostwa ks. Franciszka Mohra, który z powodu śmierci nie doczekał zwieńczenia budowy. Na jego miejsce przyszedł ks. Izydor Jakub Zawadzki, który dopilnował aby prace przy nowym kościele nabrały tempa. W 1868 r. nowa świątynia została poświęcona. Wiele osób przyłożyło się do odbudowy i wykończenia kościoła. Państwo Ottlikowie ufundowali figury Matki Bożej i św. Jana Nepomucena, które są dziełem mistrza A. Rosenberga i które stoją po dziś dzień przed świątynią. Niedługo po tym w kościele zabrzmiały 17-głosowe organy firmy Kaas, dostarczone z Głubczyc, a ufundowane przez biskupa wrocławskiego. W listopadzie 1872 r. proboszcz poświęcił pięć dzwonów, odlanych przez Libolda z Pawłowiczek. Koszty budowy nowej świątyni wyniosły w przybliżeniu 22 tys. talarów. Większą część kosztów pokrył ówczesny książę raciborski.

Bardzo uroczyście przebiegła konsekracja kościoła, której dokonał 25 kwietnia 1888 r., w święto św. Marka, biskup wrocławski Jerzy Kopp. Kościół otrzymał wezwanie Trójcy Przenajświętszej. Nowy kościół, który stoi po dziś, dzień jest w stanie pomieścić ok. 1000 osób.

W 1988 r. kościół doczekał się gruntownego remontu. Wstawiono nowe witraże, wybudowano kaplicę pogrzebową, postawiono nowy mur wokół placu kościelnego, odrestaurowano figury NMP oraz św. Nepomucena i wiele innych.

Żerdziny

Żerdziny, podobnie jak Lekartów, należą do parafii w Cyprzanowie. W wiosce znajduje się kaplica publiczna pw. Św. Antoniego. Powstała ona w 1973 r. dzięki ks. Edwara Figury. Kaplica powstała w miejscu starej karczmy. Po remoncie, zainicjowanym przez obecnego proboszcza Ewalda Cwienka, w 1994 r. została poświęcona przez bp. J. Kopca. Obecnie w każdą niedzielę i czwartek jest w niej odprawiana msza św. oraz nabożeństwa.

Parafia dzisiaj

Dzisiejszym proboszczem parafii p.w. Trójcy Świętej w Cyprzanowie jest ks. Ewald Cwienk, urodzony 8 marca 1951 r. w Pniowie, wyświęcony 18 maja 1975 r. w Opolu i ustanowiony proboszczem 25 sierpnia 1984 r. Proboszcz Cwienk, poza służbą duszpasterską uczy w szkole religii. Zasięg parafii obejmuje Cyprzanów, Lekartów i Żerdziny, łącznie blisko 800 parafian.

W parafii są organizowane dwa odpusty. W dniu Święta Trójcy Świętej odbywa się odpust parafialny przy kościele w Cyprzanowie. Odpust św. Antoniego w Żerdzinach ma miejsce w  pierwszą niedzielę po 13 czerwca. Poza tym organizuje się kiermasz po dniu św. Marcina w listopadzie.

Msze święte odbywają się w niedziele. W Cyprzanowie o godz. 7.00, 9.00 (suma), w Żerdzinach o godz. 10.30.

(woj.)

Rada parafialna

Cyprzanów:

Piotr Stiebler
Leonard Fleger
Czesław Jęczmionka
Sebastian Ściborski
Krystyna Nikiel
Grażyna Chory
Teresa Kondys
Piotr Parys
Zygmunt Kuczera
Wilhelm Labud

Żerdziny:

Gerard Pientka
Bernard Franiczek
Stefan Pawlik

Księża pracujący na parafii na przełomie wieków:

ok. 1463 r.: Walenty
XVI w.: Andrzej Flakius
1605 – 1611 r. Szymon Canabius
1659 – 1665 r. Szymon Fr. Fabricius
XVII w.: Szymon Czech – wikary
1659 – 1678 r.: Tomasz Billikus – wikary
1665 – 1695 r.: Jan Franciszek Zbiretius
1696 – 1719 r.: Andrzej Jan Boehm – kanonik
1719 – 1754 r.: Andrzej Franciszek Pindos
1754 – 1758 r.: Józef Rosali
1758 – 1764 r.: Bernard Rompeli
1764 – 1796 r.: Jan Szczyrba – dziekan
1796 – 1818 r.: Józef Schneider
1818 – 1856 r.: Tadeusz Weiss
1856 – 1866 r.: Franciszek Mohr
1866 – 1902 r.: Izydor Jakub Zawadzki
1902 – 1914 r.: Karol Namyslo
1914 – 1949 r.: Karol Urban
1949 – 1950 r.: Erhard Morawiec
1950 – 1954 r.: i 1957 Gerard Weidlich
1954 – 1957 r.: Jan Sorek
1958 – 1973 r.: Stefan Duerschlag
1973 – 1979 r.: Edward Figura
1979 – 1984 r.: Joachim Rzotki
1984  r. – ....: Ewald Cwienk

Ministranci z Cyprzanowa – grupa młodsza 14 osób

Weronika Białas 
Jakub Broda 
Jakub Brol 
Dominik Chory 
Justyna Chory
Rafał Fleger 
Denis Grud
Dżesika Jaszek 
Rafał Kubik 
Adam Nikel 
Anna Spata 
Agnieszka Ściborski 
Wiktoria Trojański
Dominika Wilczek 

Ministranci  grupa starsza i lektorzy – 7 osób

Denis Chory 
Tomasz Grud 
Michał Posmyk  
Patrycja Rzytki   
Łukasz Ściborski 
Paweł Tebel  
Anna Tebel

Grupa starsza z Żerdzin – 5 osób

Adriana Neuwerth 
Andrzej Nowak
Rajmud Nowak
Tomasz Pientka 
Mateusz Witeczek

Grupa młodsza z Żerdzin – 15 osób

Angelika Baka
Michał Błachut                           
Artur  Grela                                
Paweł Grela
Mateusz Labud 
Klaudia Labud
Tomasz Liszka
Adam Liszka 
Adam Marcinek 
Patryk Pawlik 
Dawid  Przybyła
Andrzej Widok 
Piotr Widok 
Justyna Witeczek 
Aneta Witeczek 
Malwina Zuber