Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (1012) Data wydania: 04.10.11

Końska demokracja

Pośród malowniczych terenów Pogrzebienia, na samym końcu wioski, swoje ranczo ma Krystian Staniek. Na ośmiu hektarach ziemi biega osiem koni. Wszystkie łączy rasa huculska.

– Końmi zainteresowałem się pięć lat temu i to wtedy kupiłem pięć zwierząt. Nie znałem się dobrze na koniach, ale hucuły spodobały mi się od początku – wspomina hodowca. Wyjaśnia, że ta rasa wywodzi się ze wschodu Europy i na przodkach dzisiejszych hucułów jeździli Tatarzy. – Konie te mogą cały rok żyć w tabunie. Ja też puszczam konie wolno. Ogranicza je tylko wielkość terenu, który zabezpiecza elektryczny pastuch – wyjaśnia Krystian Staniek.

W pogrzebieńskiej hodowli przeważają klacze. Rosa, Samba i Tajga to najstarsze z nich. Soraja i Spring to źrebaki, a Amor i Wars to wałachy. Ogier Paw jest rodzynkiem, który trafił do hodowli w dzierżawę.

Hucuły mają dużo swobody w swoim codziennym życiu. – Nie zamykam ich w stajni, biegają sobie wolno i nie trzeba się nimi dużo zajmować. Mają demokrację – uśmiecha się właściciel rancza. Tylko zimową porą konie trafiają w cieplejsze miejsce. Czasem, w letnie dni, kopyta prowadzą co niektóre zwierzęta poza granicę elektrycznego pastucha. – Robią sobie takie wycieczki, ale szybko wracają. Pamiętają drogę do domu – twierdzi hodowca z Pogrzebienia. Pewnie nie mogą się doczekać kostki cukru, którą dostają w nagrodę od swojego właściciela. Mogą tęsknić również za słodkimi korzeniami tataraku, które wygrzebują kopytami z pobliskich stawów.

Dwie klacze z hodowli pana Stańka są objęte programem ochrony zasobów genetycznych rasy huculskiej. Z tego powodu hodowca otrzymuje do tych koni dopłatę. – Planuję aby objąć programem więcej z moich klaczy. Do tego chcę powiększyć stadninę do 10 koni – dodaje.

Hucuły to konie bardzo przyjazne. Potrafią podjeść i łasić się jak pies. Mają też swój charakter. – Na pobliskim polu wypasam owce. Zwykle nie wpuszczam na to samo pole koni, gdyż potrafią one pogonić owce. Chyba nie chcą aby im zjadły za dużo trawy – uśmiecha się Krystian Staniek. W stadzie panuje też hierarchia. Kiedy nie ma ogiera, stare klacze rządzą. Warto dodać, że wykastrowane ogiery, z czasem również dają się podporządkować silnym klaczom.

Konie Krystiana Stańka cieszą się końskim zdrowiem, wynika to poniekąd z ich genów. Ponadto charakteryzują się siódmym zmysłem – myślą za jeźdźca i lubią surowe warunki. – W przyszłości chciałbym wykorzystać koniki do agroturystyki, aby mogły na siebie nieco zarobić. Hucuły nadają się również do hipoterapii. Na razie staram się brać udział w procesjach konnych na terenie gminy – mówi hodowca.

Klacz Tajga, podczas badań kontrolnych, została przez inspektora wyróżniona. – Powiedział, że jest w lepszej kondycji niż konie przebywające w stajni – kończy Krystian Staniek.

(woj)