Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Eko-Wystawa nauczyła oszczędności

10.05.2011 00:00 red

7 i 8 maja przy centrum społeczno-kulturalnym w Pietrowicach Wielkich odbyła się XI Eko-Wystawa. Swoje stoiska rozłożyło kilkuset wystawców, którzy prezentowali produkty związane głównie z tematyką wystawy: budownictwo, ogród, systemy grzewcze, wnętrza. 

Ciepło przyjazne środowisku – to myśl przewodnia uczestników i organizatorów wystawy. Pod tym kątem odbyła się konferencja „Aktywizacja społeczności lokalnych na rzecz efektywności energetycznej”. Na konferencji Andrzej Wawrzynek wójt Pietrowic oraz Adam Hajduk starosta raciborski, organizatorzy wystawy, przywitali gości. Starosta pogratulował całej gminie imprezy wychodzącej już poza ramy województwa. Wójt zapewnił, że Pietrowice są przygotowane na tak dużą imprezę oraz że jego urząd będzie promować oszczędność energii wśród mieszkańców gminy.

Adam Wajda sekretarz urzędu gminy podkreślił, że wystawa ma silny wpływ na gospodarkę w regionie, gdyż wiele z firm może w ten sposób zaprezentować się zwiedzającym spoza regionu.

Henryk Marcinek przewodniczący rady gminy i główny pomysłodawca wystawy, wyjaśnił, że rosnące ceny ogrzewania zmuszają nas do oszczędności energii, a pietrowicka wystawa jest dobrym miejscem aby dowiedzieć się jak tego dokonać.

W drugiej części konferencji prof. Karol Węglarzy z instytutu badawczego w Gródźcu, Michał Zakrzewski audytor energetyczny oraz Beata Netz mówili o szczegółach i praktycznym wykorzystaniu rozwiązań ekologicznych.

Pośród kilkuset wystawców organizatorzy nagrodzili tych, którzy zaprezentowali najciekawszy produkt. W tym roku wyróżnienie otrzymali: firma PPHU Mak-Ro Bis z Kietrza, za kocioł kondensacyjny oraz za automatyczny kocioł grzewczy; Andrzej Przybyła z Raciborza za drzwi kompozytowe. Za najciekawsze stoisko z piecami grzewczymi nagrodzono firmę Defro ze Strawczyna. Firmy Eko-Okna oraz ZGM Zębiec S.A. zostały wyróżnione za najciekawsze stoiska. Nagrodę specjalną WFOŚiGW za najbardziej ekologiczny produkt otrzymała firma Proventa PL Sp. z o.o. dystrybutor techniki solarnej oraz współrealizator bioelektrowni.    

Gabriela Lenartowicz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, która objęła patronatem Eko-Wystawę, wygłosiła referat pt. Efektywność energetyczna w gminach – potrzeby i wyzwania. Wyjaśniła m.in. rolę odnawialnych źródeł ciepła, skąd biorą się straty ciepła w domach oraz sposoby jakimi WFOŚiGW pomaga inwestorom. Ponad 70 proc. energii pochłania ogrzewanie domów, według danych funduszu straty ciepła w Polsce wynoszą około 10 mld zł rocznie. Gabriela Lenartowicz wyjaśniła, że przez stosowanie dociepleń budynków możemy zwiększyć efektywność ogrzewania o 30 proc.

Gmina Pietrowice Wielkie opracowała projekt pilotażowego programu zwiększania efektywności energetycznej na swoim terenie. Andrzej Wawrzynek wyjaśnił, że najważniejsze aspekty programu to docieplanie budynków oraz produkcja biomasy. Gmina będzie promować te punkty wśród swoich mieszkańców.

Jerzy Ziora dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego mówił o możliwościach zastosowania odnawialnych źródeł energii w woj. śląskim. Okazało się, że w naszym województwie nie wszystkie odnawialne źródła energii będą się sprawdzać. Jerzy Ziora widzi przyszłość w produkcji biomasy z odpadów oraz w biogazie rolniczym i wysypiskowym. Podkreślił jednak, że najlepiej w kraju wykorzystujemy energię słoneczną.

Piotr Lucia reprezentujący fabrykę kotłów RAFAKO zaprezentował technologię jaką jego firma wykorzystuje w budowie kotłów do spalania biomasy. RAFAKO ma w tym względzie doświadczenie, gdyż dostarczyło kotły do 1/3 spalarni w Niemczech, które są europejskim liderem tych technologii. Piotr Lucia wyjaśnił, że aby spalarnia spełniała swą rolę potrzeba 12 ton śmieci na godzinę. Podkreślił, że spalarnia nie wydziela przykrej woni, komin wytwarza tyle dioksyn ile wypala palacz paczki papierosów, a łączne zanieczyszczenia są równe tym wytworzonym podczas dużego pokazu fajerwerków.

(woj)

  • Numer: 19 (990)
  • Data wydania: 10.05.11