Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (981) Data wydania: 08.03.11

Piłkarska wiosna tuż, tuż

Runda rewanżowa w raciborskiej A klasie rozpocznie się już za 11 dni. Drużyny rozgrywają ostatnie gry kontrolne przygotowujące je do batalii o awans do ligi okręgowej czy też pozwalające uniknąć spadku do B klasy. Trenerzy z A klasowych klubów wśród faworytów wymieniają obecnego lidera Stal Kuźnia Raciborska, wicelidera Dąb Gaszowice oraz zajmujące kolejne miejsce Naprzód Zawada Wodzisław Śląski i LKS Górki Śląskie. Poniżej prezentujemy opinie trenerów o zbliżającej się rundzie.
Robert Tkocz, trener Naprzodu Zawada Wodzisław Śląski: Nie wypada mówić o naszym awansie, ale pracowaliśmy 5 razy w tygodniu grając co wtorek sparing. Gra wygląda bardzo dobrze. Moimi faworytami są Górki Śląskie i Gaszowice, które mają najbardziej doświadczonych piłkarzy. Jeśli chodzi o Kuźnię, to wiem, że tam też jest dużo młodzieży jak u nas, więc mogą mieć problem podobny do naszego.
 
Mieczysław Masłowski, trener LKS Górki Śląskie: Przyszedłem do A klasy teraz w przerwie zimowej, więc nie mam rozeznania i nie wiem jaki poziom prezentuje raciborska A klasa. Z tego co chłopcy z drużyny mi mówią, to Zawada gra fajną piłkę, ale grają mało skutecznie. Jeśli poprawią skuteczność, to mogą być groźni. Jeśli chodzi o Górki to wiem, że całe społeczeństwo z Górek chciałoby awansować, jednak ja wolę, aby najpierw wypracować z tą drużyną styl.
 
Zdzisław Marszolik, trener KS Stal Kuźnia Raciborska: Mocne są drużyny z Gaszowic, Zawady Wodzisław i Górek Śląskich. Jeśli chodzi o naszą drużynę to chcemy grać swoje. Dalej wygrywać mecze, zdobywać bramki i zobaczymy co z tego wyjdzie. Rudy też mogą być mocne. Do spadku typowałbym Rzuchów, który od kilku lat się ratuje w ostatniej chwili, ale myślę, że teraz to już nie wyjdzie. Tworków powinien się spokojnie utrzymać.
 
Krzysztof Polczyk, trener LKS Dąb Gaszowice: Gra się po to, żeby awansować i co roku próbujemy tego dokonać, ale boisko zawsze weryfikuje nasze plany. W tym sezonie chcemy opuścić szeregi A klasy. Moimi faworytami do walki o awans są drużyny Zawady i Krzanowic. Górki Śląskie są też bardzo mocne i nie można ich lekceważyć. Do spadku typowałbym Rzuchów, który zaniża poziom A klasy. Co roku jesienią przegrywają mecze, a wiosną nazbierają zawodników i gonią inne drużyny, by uratować się przed spadkiem.
 
Beniamin Miera, trener LKS Ruda Kozielska: Więcej będziemy wiedzieli po pierwszych meczach. Po rundzie jesiennej za faworytów na pewno uchodzą ekipy z Gaszowic, Zawady i Kuźni Raciborskiej. One zrobiły największe wrażenie. Górki Śląskie też mogą powalczyć. Ruda Kozielska wydaje mi się, że nie jest jeszcze na tyle przygotowana, żeby awansować, ale oczywiście będziemy się starali grać jak najlepiej. Spadek? Najłatwiej jesienią grało się nam z Rzuchowem, a co będzie z pozostałymi drużynami, to pokażą pierwsze mecze.
 
Waldemar Kowol, trener LKS Buk Rudy: Kuźnia Raciborska jest głównym faworytem do awansu. Wszystko rozstrzygnie się w najbliższych kolejkach. We wszystkich drużynach zaszło sporo zmian, więc nie wiem czego się można spodziewać po zespołach. Rudy będą grały o 3 punkty w każdym meczu, a czy jeszcze będziemy mieli nadzieję na awans, to zadecydują 3 pierwsze mecze.
 
Artur Pączko, trener KS 1905 Krzanowice: Zawsze walczymy o jak najwyższe cele, ale największymi faworytami są zespoły z Kuźni, Gaszowic i Zawady. My mamy młodą drużynę, więc zobaczymy jak to wyjdzie. Jeśli chodzi o spadek to myślę, że Tworków, który na razie grał słabo się podciągnie i utrzyma w A klasie.
 
Trenerzy z ligi okręgowej radzą i oceniają obecną A klasę
 
Wojciech Grabiniok, trener KS Rafako Racibórz: Nie mam swoich faworytów do awansu z A klasy. Chcę, aby weszli najlepsi. Zespoły, które awansują na pewno będą musiały się wzmocnić i czy to będzie Kuźnia czy inny zespół, to będzie potrzebował świeżej krwi.
 
Michał Brachmański, trener LKS 1908 Nędza: Jest mi to obojętne, kto awansuje, aczkolwiek mam sentyment do Górek Śląskich, które prowadziłem wcześniej i życzę im jak najlepiej. W Kuźni zespół prowadzi mój kolega Zdzisław Marszolik, także trudno mu źle życzyć. Graliśmy z Kuźnią sparing i muszę przyznać, że to bardzo ciekawa drużyna z dużą szansą na awans. Obojętnie kto awansuje, to na pewno będzie się musiał wzmocnić. Jednego jestem pewien, że A klasa raciborska jest słabsza od A klasy rybnickiej.
 
Tomasz Makarski, trener Startu Pietrowice Wielkie: Uważam, że aby awansować do okręgówki to drużyny z A klasy nie muszą mieć znacznie większych nakładów finansowych. Można mieć słabszych zawodników i przy regularnym treningu osiągać dobre wyniki. Kto awansuje z A klasy to jest mi to obojętne, nie interesuję się rozgrywkami na tym poziomie.
 
XVI kolejka (19–20 marca)
KS Kornowac (12.) – Strzelec Rzuchów (16.)
Stal Kuźnia Raciborska (1.) – Naprzód Zawada Wodzisław Śl. (3.)*
Ocice Racibórz (13.) – Wypoczynek Buków (8.)
Czarni Nowa Wieś (9.) – LKS Samborowice (14.)
Buk Rudy (10.) – LKS Ruda Kozielska (6.)
Unia Turza Śląska (5.) – KS 1905 Krzanowice (7.)
LKS Tworków (15.) – Dąb Gaszowice (2.)
Naprzód 37 Krzyżkowice (11.) – LKS Górki Śląskie (4.)
*mecz na szczycie raciborskiej A klasy
 
(kozz)