Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Karolina da przykład młodzieży

30.11.2010 00:00 red
Do bazyliki w Rudach trafiły nowe relikwie – bł. Karoliny Kózkówny.
Błogosławiona Karolina Kózkówna pochodzi z diecezji tarnowskiej. – Nie miała żadnych nadprzyrodzonych darów, bilokacji, stygmatów, wizji, nie unosiła się nad ziemią. Była zwykłym człowiekiem jak my, a sekret jej świętości tkwił w tym, że zwykłe czynności wykonywała z niezwykłym zaangażowaniem, troską, a przy tym umiłowała modlitwę – mówi ks. Rafał Wyleżoł, proboszcz z Rud. W młodziutkiej Karolinie widziano posłankę z samego nieba. Zginęła mając niecałe 17 lat w obronie czystości z rąk radzieckiego żołnierza, któremu nie chciała ulec. Ten w szarpaninie odciął jej kilka palców, stąd obecne relikwie. Na pogrzebie Karoliny, w małej wiosce, zjawiło się trzy tys. ludzi. – Ten pogrzeb był pierwszym dowodem jej kultu. Ludzie od razu zaczęli ją czcić – mówi ks. Wyleżoł.
 
Relikwie bł. Karoliny do diecezji gliwickiej trafiły 14 lutego 2008 r. Sprowadził je ks. Wyleżoł, który przez 9 lat byłem asystentem diecezjalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Bł. Karolina jest patronką tego stowarzyszenia. Dwa lata temu KSM obchodziło 15-lecie istnienia, które zbiegło się ze 110-leciem rocznicy urodzin Karoliny. Na tę okoliczność przeprowadzono peregrynację jej relikwii w diecezji. Odwiedziły one 2/3 diecezjalnych parafiii. – Miałem takie marzenie, żeby po peregrynacji relikwie zostały w tym kościele, gdzie będę proboszczem. Nie liczyłem tylko, że to będzie tak szybko. Nasza bazylika jest najbardziej uczęszczanym kościołem i ludzie będą tu wspominać i osobę bł. Karoliny i wartości, którymi żyła – mówi proboszcz.
 
Relikwie bł. Karoliny zostały uroczyście umieszczone na ołtarzu św. Floriana 18 listopada. – Znajdują się tu również relikwie św. Walentego i Donata. W zakrystii natomiast mamy pochodzące ze średniowiecza relikwie św. Krzyża. Chcemy je umieścić w bocznym ołtarzu po przeciwnej stronie wraz z relikwiami św. Donata, męczennika i nawiązywałyby do miłości ofiarnej. Na ołtarzu św. Floriana pozostałyby relikwie św. Walentego i bł. Karoliny, nawiązujące do miłości oblubieńczej. Byłby to taki ołtarz bardziej „młodzieżowy”. Znajdują się na nim informacje o bł. Karolinie i tekst modlitwy o czystość, a w każdą niedzielę najbliższą daty 18 listopada wygłoszone zostanie kazanie poświęcone tej świętej – kończy ks. proboszcz.
 
(e.Ż)
  • Numer: 48 (967)
  • Data wydania: 30.11.10