Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (959) Data wydania: 05.10.10

Jak strażnicy traktują radnych

Podczas ostatniej sesji rady miasta, Tomasz Kusy opowiedział o swojej wizycie w komendzie straży miejskiej. Podczas obrad nie brakowało jak zwykle pytań, wniosków i wyjaśnień.

Tomasz Kusy i Roman Wałach podzielili się swymi wrażeniami z obsługi w magistracie w formie interpelacji radnych. Dla jednych sytuacja była denerwująca, u drugich wywołała uśmiech na twarzy, co wychwycił lider raciborskiego PiS pytając naczelniczkę: z czego się pani tak śmieje?

Kusy opowiedział, jak 8 września udał się na komendę straży miejskiej aby interweniować w sprawie źle zaparkowanych aut przy ul. Batorego. Kierowcy poustawiali je tak, że blokowali chodnik pieszym. – Gdy przedstawiłem problem usłyszałem, że tam nie powinno być parkingu i mogę się udać do wydziału gospodarki miejskiej i tam mieć pretensje. Przy okazji dowiedziałem się, że nie ma się kto zająć sprawą, bo wszyscy strażnicy biorą udział w akcji przeprowadzania dzieci po pasach. Obsługa zakończyła się czymś, co mogłem uznać, może mylnie, za zatrzaśnięcie okienka – podsumował rajca.

Prezydent Lenk przeprosił na sesji Kusego za „nieprofesjonalną obsługę”. – Widocznie ta pani za krótko pracuje, udzielanie takich informacji jest niepoważne – ocenił. Mimo, że straż każe mandatami za nieprawidłowy postój przy Batorego to kary, nawet parokrotne, nie skutkują. Tomasz Kusy skomentował te informacje „jako dowód niemocy straży miejskiej, bo to się dzieje pod ich nosem”.

Lider opozycji zdenerwował się jeszcze przy odpowiedzi na jego pytanie o demontaż starej wentylacji w RCK. Odpowiedź naczelnik wydziału inwestycji uznał za „kpinę” (mówiła, że niesprawną, przerdzewiałą wentylację zdemontowano gdy kładziono nową instalację elektryczną), a gdy zobaczył uśmiech na twarzy szefowej wydziału ochrony środowiska określił traktowanie radnego przez urzędników jako „lekceważące”. – Wątpię czy pan chciałby być tak traktowany – powiedział Lenkowi.

Kolega Kusego z ław opozycji – Roman Wałach (Oblicza) od kilku miesięcy „kręci” się wokół zbiornika retencyjnego w Studziennej, tzw. suchego doku. W interpelacji, jeszcze przed wakacjami samorządowców, zabiegał o dostęp do instrukcji obsługi urządzeń tego obiektu. – Byłem w wydziale, rozmawiałem z urzędnikiem. Ten odesłał mnie do naczelniczki. Od niej dowiedziałem się, że muszę mieć zgodę prezydenta w tej sprawie. Z całym szacunkiem dla pana, dlaczego jako radny miejski jestem tak traktowany? Przecież nie pytam o jakieś tajne dokumenty, tylko sprawy publiczne, właściwe dla tego wydziału. – Informacji publicznej nie zakazuję udostępniać – bronił się prezydent. Wałach dostał w końcu to o co prosił – pod koniec sesji. – Miałam informację, że pan już otrzymał ksero instrukcji – wyjaśniła Urszula Sobocińska naczelnik WGM. Dodała, że „suchy dok” nie jest miejscem publicznym i stąd wynikały wątpliwości co do udostępniania obsługi urządzeń zbiornika.

Nie był to ostatni przykład relacji radny – urząd. Roman Wałach napisał 21 lipca o potrzebie zamontowania barierki ochronnej przed SP 5, ponowił tym samym zgłoszenie sprzed roku w tej sprawie. – We wrześniu dostaję odpowiedź, że moja interepelacja jest bezprzedmiotowa, bo taka barierka została zamontowana w sierpniu – odczytał na sesji. Potraktował to z uśmiechem, pytając czy chodzi o próbę prowokacji. – To na pewno nie ja tak panu odpowiedziałem – odparł prezydent Lenk. – Miarą szacunku wobec siebie jest sposób w jaki się traktujemy – zwrócił się do prezydenta Wałach.

(ma.w)