Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (957) Data wydania: 21.09.10

Markowiak zwolniony

Andrzej Markowiak straci posadę zastępcy dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Powód to opóźnienia przy budowie zbiornika Racibórz Dolny.
We wtorek 14 września w starostwie powiatowym w Wodzisławiu odbyło się spotkanie poświęcone budowie zbiornika Racibórz Dolny, na który obecny był m.in. wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec, pełniący również funkcję pełnomocnika rządu ds. Programu Odry. W czasie spotkania podano informację, że Andrzej Markowiak przestaje pełnić funkcję zastępcy dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach ds. budowy zbiornika Racibórz Dolny. – Mogę potwierdzić, że taka zmiana personalna jest w trakcie realizacji. Powody decyzji są wieloaspektowe i nie chciałbym o nich szerzej rozprawiać – wyjaśnia Artur Wójcik, dyrektor RZGW Gliwice. – Odwołanie mnie z dotychczasowej funkcji, to decyzja moich przełożonych, do czego zresztą mają prawo – mówi z rezerwą sam zainteresowany. 
 
Wójt załatwiłdyrektora?
 
Decyzja z zadowoleniem została przyjęta w Lubomi, gminie której ponad 1000 ha znajdzie się w czaszy zbiornika. Pomiędzy Czesławem Burkiem, wójtem Lubomi a Andrzejem Markowiakiem nieraz dochodziło do scysji. – Od początku był tą osobą, która nie chciała budowy Nowych Nieboczów. Jego obietnice nie miały pokrycia w działaniach – nie kryje Czesław Burek, włodarz Lubomi. – Idą wybory, więc pan wójt musi pokazać, że coś robi. To on kolędował po ministerstwach, słał pisma i doprowadził do odwołania mnie ze stanowiska – odpowiada Andrzej Markowiak.
 
Dyrektor niewygodny bo zbyt skrupulatny
 
Odchodzący dyrektor uważa, że padł ofiarą własnej uczciwości i przezorności. – Wiem, że byłem niewygodny dla pewnych osób. Trzymałem się przepisów, bo pieniądze przeznaczone na dany cel, powinny służyć tylko jego realizacji. Teraz gdy nie będzie Markowiaka, nie będzie trzeba odpisywać na niewygodne pisma wójta Lubomi i parlamentarzystów, którzy od początku chcieli mnie usunąć ze stanowiska. Na pewno będzie spokój, bo nikt nie będzie już tak rygorystycznie trzymał się przepisów i pilnował środków przeznaczonych na zbiornik – podkreśla Markowiak.  – Dyrektor był tak skrupulatny, że wysłanie przez RZGW mieszkańcom Nieboczów formularza, na którym ci mogliby zadeklarować swoją gotowość do przesiedlenia trwało 14 miesięcy. Dopiero gdy Bank Światowy (sfinansuje w części budowę zbiornika – przyp. red.) zażądał by do końca września znane były dokładne dane co do liczby chętnych do przeprowadzki, okazało się, że nawet akty notarialne nie są już potrzebne, chociaż wcześniej dyrektor ich wymagał – ripostuje Burek.
 
Decyzje personalneza dwa tygodnie
 
Nowego zastępcę dyrektora do spraw budowy zbiornika poznamy prawdopodobnie na początku października. Szef gliwickiego RZGW nie chce na razie zdradzić jego nazwiska. – Dopóki prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej i minister nie podpiszą odpowiednich dokumentów nie będę podawał personaliów – odpowiada Artur Wójcik.
 
(acz), (art)