Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (956) Data wydania: 14.09.10

Prawnik radzi

Michał Adamczok, Prawnik z Kancelarii Radcy Prawnego Michał Mocko i Partnerzy z Orzesza Masz wątpliwości, szukasz pomocy? Tylko u nas porady prawnika za darmo! Napisz na porady@nowiny.pl

Czy firma mi zapłaci?

Na parkingu przed pracą uszkodzono mi samochód. Pracownik mojego zakładu pracy cofając wgiął i zdarł lakier z drzwi od strony pasażera samochodem firmowym. Na miejscu zdarzenia nie było żadnych świadków. Później ten pracownik przyszedł i przyznał się do zrobienia szkody, że to on uszkodził mi samochód. Na początku zobowiązał się do pokrycia kosztów naprawy, nawet byliśmy razem u mechanika, ale teraz zaczyna się wykręcać. Zgłosiłam całą sprawę na policję dopiero tydzień po całym zdarzeniu, opisałam całą sytuację i podałam nazwiska świadków, którzy byli przy tym jak przyznał się do uszkodzenia mi samochodu.

Czy mogę domagać się od firmy naprawy mojego samochodu z ich ubezpieczenia oc i czy mogę w jakiś sposób domagać się od sprawcy jakiegoś zadośćuczynienia?

Agnieszka

---

Odpowiedzialność cywilna to odpowiedzialność z tytułu szkody wyrządzonej przez konkretną osobę w związku z ruchem prowadzonego przez nią pojazdu. Należy wskazać, iż nie ma znaczenia czy ta osoba jest właścicielem czy tylko posiadaczem pojazdu. Tak więc nie ma przeszkód prawnych do dochodzenia pokrycia szkody z ubezpieczenia OC od zakładu ubezpieczeń, w którym ubezpieczony był samochód sprawcy. Powinna Pani w pierwszej kolejności ustalić nr polisy ubezpieczenia OC sprawcy, a następnie zawiadomić zakład ubezpieczeń. Do zawiadomienia należy dołączyć dane świadków, w obecności których sprawca przyznał się do wyrządzenia szkody, a także, jeśli jest taka możliwość, pisemne oświadczenia tych osób o fakcie przyznania się sprawcy. Brak wskazania osoby, która szkodę wyrządziła, w praktyce oznaczać będzie odmowę wypłaty odszkodowania. Ponadto do wniosku należy dołączyć jak najwięcej materiałów dokumentujących samo zdarzenie jak i wysokość strat.

Poruszona przez Panią kwestia ewentualnego dochodzenia zadośćuczynienia jest wątpliwa. Zadośćuczynienie jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym, mającym złagodzić cierpienia fizyczne i psychiczne poszkodowanego, zarówno teraźniejsze, jak i przyszłe. Powinno być ono ustalane w sposób indywidualny, przy uwzględnieniu stopnia trwałego kalectwa, długotrwałości choroby i związanych z nią cierpień, ale także np. wieku poszkodowanego oraz związanych z nim rokowań i możliwości na przyszłość, których nie będzie mógł wykorzystać w związku z kalectwem. W przypadku braku szkód osobowych w mojej ocenie zgłoszenie roszczenia o wypłatę zadośćuczynienia będzie niezasadne.

Może Pani natomiast dochodzić odszkodowania z tytułu zmniejszenia wartości samochodu. Aby żądać odszkodowania z tytułu zmniejszenia wartości samochodu, należy określić wartość szkody i na piśmie zwrócić się do zakładu ubezpieczeń. Jeśli ubezpieczyciel odmówi wypłaty, należy sprawę skierować do sądu.