Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (953) Data wydania: 24.08.10

Piosenka przekaże emocje

Bez chałtury i zbędnego patosu. Profesjonaliści stworzyli utwór muzyczny.
Krakowscy artyści, charytatywnie podjęli się stworzenia piosenki pt. „Odkryj sens”. Utwór będzie promował akcję bicia rekordu dla powodzian. Twórców piosenki będzie można spotkać 12 września w Raciborzu.
 
Gdy dowiedzieli się o akcji „Nowin Raciborskich”, długo się nie zastanawiali. Pomimo nawału pracy znaleźli czas na kompozycję, aranżację, napisanie tekstu i nagranie w studiu. Muzyka jest integralną częścią dnia dla Sebastiana Perłowskiego, dyrygenta Opery Krakowskiej. – Czasem daję się jej poddać, ale jeszcze częściej ją analizuję – wyjaśnia. Na prośbę pomysłodawczyni powstania utworu, Ewy Lorenz, poznawszy charakter przedsięwzięcia, zdecydował się napisać muzykę. – Najważniejszy jest pomysł. Sama kompozycja nie jest skomplikowana. Starałem się ułożyć przyjazną dla ucha melodię, która pasuje do okoliczności. Będzie to utwór, ballada nawiązująca do korzeni popu – wyjaśnia kompozytor. Perłowski, na co dzień wykładowca oraz dyrygent, chce zaangażować w nagranie chór. – Muzyka pop wywodzi się z gospel. To dobry sposób na przekazanie emocji. Poza tym ludzie są coraz bardziej wrażliwi na jakość muzyki – tłumaczy swoje zamiary.
 
Wokalistką, która wykona utwór jest Ewelina Afandi, absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. – Piosenka jest dobrze skomponowana. Sebastian zna mój głos i wiedział jak ją napisać. Utwór będzie miał wyjątkowy charakter – zapewnia wokalistka. Nagrania odbywają się w krakowskim studiu. – Razem z chórem będziemy potrzebować około tygodnia na jego nagranie – mówi Afandi.
 
Tekst do „Odkryj sens” miała napisać osoba trzecia. Stało się jednak inaczej. – W trakcie pisania muzyki coraz bardziej czułem dramatyzm, jaki powinien wyrażać ten utwór. Słowa, które przychodziły mi do głowy, wydają mi się idealnie pasować do kompozycji. Postanowiłem podjąć się napisania całości – tłumaczy Sebastian Perłowski. Treść będzie nawiązywać do dramatu, jakim jest powódź. – Charakter piosenki, szczególnie wymiar okoliczności, można porównać do amerykańskich hitów typu „We Are The World” – dodaje Ewelina Afandi.
 
Sebastian Perłowski, który jest multiinstrumentalistą, sam podjął się nagrania całego utworu. Zagra po kolei na ulubionej perkusji (przed studiami ukończył szkołę muzyczną w klasie instrumentów perkusyjnych), gitarach i instrumentach klawiszowych, itd. – Jestem bardzo zadowolony, że poproszono mnie o pomoc. Chcę pokazać, jak utwór skomponowany i wykonany przez profesjonalistów będzie się różnił od powszechnej chałtury – wyjaśnia dyrygent. Zapewnia jednak, że obejdzie się bez zbędnego patosu.
 
Piosenka „Odkryj sens” będzie miała oficjalną premierę na raciborskim rynku, 12 września, podczas pikniku charytatywnego Racibórz Bije Rekord dla Powodzian.
 
(woj)