Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (942) Data wydania: 01.06.10

Powódź to pięć kroków do tyłu

– Wały nie pomogą przed powodzią, Lasaki nadal nie będą mogły się czuć bezpiecznie – ostrzega Norbert Parys.
Na ostatniej sesji Rady Gminy w Rudniku sporo czasu poświęcono niedawnej powodzi, w której szczególnie ucierpiały Lasaki. Norbert Parys, etatowy członek zarządu powiatu, ostrzegł, że dotychczasowa koncepcja wałów przeciwpowodziowych nie zapewni bezpieczeństwa Lasakom. – Jeżeli wał nie zostanie zamknięty, Lasaki nie mogą czuć się bezpiecznie. Wał w takim kształcie może tylko obniżyć stan wód cofkowych – przekonywał. Dodał, że są dwie koncepcje budowy wałów. Jedna zakłada kontynuację budowy w kierunku Cisku i zamknięcie obwałowania. Druga miałaby wykorzystać podwyższenie z lewej strony na terenie gminy Cisek. – Wał „szedłby” nie w dół, tylko do pagórka i woda nie umiałaby się cofnąć. W tej chwili wał kończy się równo z wsią Lasaki, czyli przy pierwszych domach tak jakby go w ogóle nie było – argumentuje Parys.
 
Radny Stefan Absalon zapytał Helgę Sekułę, radną i sołtyskę Lasaków o to jak ludzie przeżywali kolejną powódź, skoro wszystko wskazywało na to, że wieś jest już bezpieczna. – Jest ciężko. To trzeba przeżyć, a nie tylko widzieć. Człowiek myśli, że zrobił krok do przodu, a musi się cofnąć o pięć kroków, żeby wszystko doprowadzić do takiego stanu jak było – odpowiedziała sołtyska. – Dzięki wam ocalało Opole. Gdyby był wał, to by zalało Opole i Wrocław. Może celowo tego się nie buduje, aż będą jakieś zbiorniki retencyjne. Niekiedy od jednego podpisu zależy, że cała sprawa się tak ciągnie – zastanawiał się radny Franciszek Mrowiec.
 
Z kolei Hubert Skornia apelował, aby komisje szacujące straty były wyrozumiałe dla poszkodowanych mieszkańców. – Wprawdzie są kredyty preferencyjne, ale trzeba je spłacać. I tu jest problem. Teraz przed wyborami każdy obiecuje pomoc, ale jak to naprawdę będzie, nie wiadomo – zauważył radny. – Musimy z tym żyć. Chciałam podziękować Urzędowi Gminy, strażakom i opiece społecznej, że byli, pomagali. Dużo nam pomogła wyasfaltowana droga sławikowska, która długo była naszą drogą ucieczki. Gdyby to dalej była polna droga, nie dałoby rady tamtędy się ewakuować – podkreśliła Helga Sekuła.
 
(e.Ż)