Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (942) Data wydania: 01.06.10

Dużo plusów i minus ze Zbiornikiem

Prezydent Raciborza Mirosław Lenk na sesji rady miasta podsumował straty powodziowe.
Najbardziej ucierpiały drogi, na ich naprawę potrzeba 3,5 mln zł. – Dziękuję radnym, że nie zawracali nam głowy w trudnym okresie – zwrócił się do zebranych w sali kolumnowej.
 
Wstępne wnioski prezydenta Lenka to „na plus”: polder Buków (obiekt strategiczny dla Raciborza), stabilne wały, na których nie doszło do przecieków (jedynie na ulicy Śląskiej niedaleko basenu SMS podmywało wał od wewnątrz, ale szybko wylano w tym miejscu 4,5 kubika betonu). Mirosław Lenk pochwalił mieszkańców zagrożonych powodzią dzielnic za właściwą reakcję. – Jeszcze przed ostrzeżeniami wiedzieli co mają robić, tak samo jak zakłady pracy – powiedział.
 
Za główny minus Lenk uznał brak Zbiornika Racibórz. – Gdyby był to byśmy spali w domu, starczyłby pan Mrugała na dyżurze – zauważył prezydent. Oznajmił, że śmieje się gdy słyszy: Czesi spuszczają wodę ze zbiorników. – Przecież każdy to widzi w internecie, ile płynie wody. Wystarczy wziąć kalkulator i wyliczy się ile i kiedy przepłynie – poradził prezydent. Według niego powinna być jedna taka strona internetowa dla całej Odry, a druga dla Wisły.
 
– Dziękuję naszym radnym, że nie zawracali głowy. Pan przewodniczący (Tadeusz Wojnar) nigdy nie chce nas opuścić – mówił Mirosław Lenk na sesji. Uspokoił samorządowców, że „jakby byli potrzebni, na pewno by po nich dzwonili z urzędu”.
 
Oto główne straty powodziowe Raciborza, jak powiedział prezydent Lenk „minimalne w porównaniu do tego co spotkało miasto w 1997 roku”:
– ponad 22 km zniszczonych dróg (wyceniono na 3,5 mln zł) – głównie transportu rolniczego i dojazdowe do pól
– kładka w Parku Zamkowym i most „nieboczowski” (reperacje wynioską ok. 100 tys. zł)
– 16 obiektów użyteczności publicznej, w tym zalany wodą z kanalizacji deszczowej stadion OSiR (2,3 mln zł)
– zniszczenia w sieci kanalizacyjnej (738 tys. zł)
– rowy (280 tys. zł)
– zalanych zostało ponad 1201 ha pól uprawnych
– 33 firmy zgłosiły straty na łączną kwotę ponad 15,8 mln zł (m.in. 2 dni przestoju w Rafako, Carbonie itd.)
– 55 zalanych budynków
 
(ma.w)