Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (936) Data wydania: 20.04.10

Smacznie i zdrowo?

Prawidłowa dieta człowieka, aby była zdrowa musi spełniać kilka warunków. Wiedza na temat tego co jemy jest zatem niezbędna.
Czy wiesz jak powinny wyglądać prawidłowe proporcje składników odżywczych w posiłkach? O podstawach jadłospisu opowiada nam Barbara Tkocz, nauczycielka dietetyki i technolog żywienia w Medycznej Szkole Policealnej Województwa Śląskiego Nr 1.
 
Proporcje i umiar
 
Wszystkie produkty spożywcze podzielone są na 12 grup. Każda z nich jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. – W diecie nie ma restrykcyjnych i zupełnych zakazów spożycia jakiegoś dania. Należy jednak pamiętać o odpowiednich proporcjach. Możemy zjeść np. golonko, ale raz na jakiś czas – tłumaczy Tkocz. W całej żywności wymieniamy 5 podstawowych składników odżywczych: węglowodany, tłuszcze, białka, witaminy i sole mineralne. – Znamy różne diety odchudzające, które rezygnują z zazwyczaj jednego z powyższych składników. Spadek wagi, spowodowany jest wtedy rozregulowaniem organizmu. Prowadzić to może do powikłań i chorób. Nasz organizm potrzebuje wszystkiego w odpowiednich proporcjach – mówi pedagog. Jedynym prawidłowym sposobem na odchudzanie jest stopniowe zmniejszanie posiłków.
 
5 składników odżywczych
 
Jakich proporcji należy przestrzegać w układaniu swojego menu? – Przede wszystkim pamiętajmy o regularnym jedzeniu. Podczas dnia najlepiej jeść 4-5 posiłków w kilkugodzinnych odstępach. Niech w każdym daniu będą świeże warzywa lub owoce – informuje Tkocz.
 
60% naszej diety powinny zabierać węglowodany złożone. Są to m. in. kasza gryczana, ryż nieoczyszczony, surowe warzywa i owoce, pieczywo gruboziarniste. Węglowodany proste są łatwiej trawione. Pozostawiają organizmowi dużą ilość niezagospodarowanego cukru, który zostaje w uproszczeniu zamieniony na tłuszcz. W zdrowej diecie należy ograniczyć m. in. białe pieczywo, makaron, ciasta, słodycze.
 
Tłuszcze wbrew pozorom są drugim najważniejszym elementem pokarmu. Organizm potrzebuje go w proporcji 30% do reszty składników. Najlepszy dla nas tłuszcz pochodzi z roślin. Zaleca się spożywanie oleju, oliwy z oliwek, masła roślinnego, margaryn miękkich. Tłuszcz zwierzęcy jest przyczyną miażdżycy, choroby wieńcowej i zawałów serca. Należy go ograniczyć. – Uważajmy na bezsensowny tłuszcz. Kupując mleko, lepiej nabyć to chudsze. Kanapki smarujmy do porowatości pieczywa – radzi technolog żywienia.
 
Trzeci składnik to białko. Potrzebujemy go w 12-14% pokarmu. Jego najzdrowszym źródłem jest drób (kurczak lub indyk), ryby, chuda wołowina, jajka a także rośliny strączkowe (soja, fasola). – Osoby  nie jedzące mięsa mogą je zastąpić np. soją i nabiałem bogatym w białko. Odmiany wegetarianizmu opierające się wyłącznie na warzywach mogą zaszkodzić organizmowi – ostrzega dietetyk.
 
Witaminy oraz sole mineralne to dwa ostatnie składniki. Ich źródłem są przede wszystkim surowe warzywa i owoce. – Często nieświadomie niszczymy te składniki. Poprzez moczenie lub obróbkę termiczną warzyw i owoców tracimy większość ich wartości odżywczych – tłumaczy Tkocz.
 
Dieta a zdrowie
 
Odpowiednio dobrany jadłospis może zapobiegać wielu chorobom. Nadciśnienie, miażdżyca, układ krążenia, nowotwory, nadwaga czy alergie są często skutkiem złego odżywiania. – Ustalenie diety dla człowieka chorego jest czasem ważniejsze niż farmakologia. Proces odbudowy i wyleczenia organizmu za pomocą prawidłowego odżywiania jest niestety dłuższy. Zwykle polega to na ustaleniu z dietetykiem diety na okres np. 2 miesięcy. Po tym czasie ocenia się postępy i odpowiednio koryguje zalecenia – wyjaśnia pedagog.
 
Aby uniknąć problemów zdrowotnych należy ograniczyć spożycie cukrów prostych, soli, kawy i herbaty, potraw smażonych czy pikantnych. – Czytajmy o wartościach odżywczych na opakowaniach produktów w sklepie. Mamy nie powinny też karmić dzieci słodyczami lub chrupkami – dodaje Tkocz.
 
W Raciborzu nie ma przychodni dietetycznej. W szpitalu przy ul. Gamowskiej ustalaniem diety zajmują się pielęgniarki. Dyplomowani dietetycy z raciborskiego „medyka” wyjeżdżają do innych miast, gdzie bez problemu dostają pracę w placówkach państwowych i prywatnych.
 
12 grup produktów spożywczych:
I – produkty zbożowe (pieczywo, mąki, kasze, ryż, makarony)
II – mleko i przetwory (mleko, jogurty, kefiry, maślanki, sery twarogowe, homogenizowane, żółte, pleśniowe)
III – jaja (białko i żółtko)
IV – mięso i jego przetwory oraz ryby (mięso czerwone, drób, podroby, wędliny, ryby morskie, słodkowodne)
V – masło i śmietana
VI – inne tłuszcze (oleje, oliwa z oliwek, margaryny twarde i miękkie, smalec, słonina)
VII – ziemniaki
VIII – warzywa i owoce z wit. C ( jagody, cytrusy, kapusta)
IX – warzywa i owoce z betakarotenem (marchew, dynia, sałata zielona)
X – inne warzywa i owoce (jabłka, buraki, śliwki)
XI – suche nasiona roślin strączkowych (groch, fasola, soja, bób, soczewica)
XII – cukier i słodycze (cukier, miód, dżemy, marmolady, powidła)
 
(woj)