Piątek, 23 kwietnia 2021

imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta

RSS

Wieści gminne

22.12.2009 00:00 e.Ż
Składowisko robi sobie wolne
Krzyżanowice. Zmienił się harmonogram otwarcia składowiska odpadów komunalnych w Tworkowie. 23 grudnia  będzie ono czynne od godz. 7.00 do 12.00, natomiast 2 stycznia 2010 r. będzie zamknięte.
 
Nadleśnictwo wyremontuje stawy na Łężczoku
Powiat. Koszt całej inwestycji to około 3,5 mln zł. 85 % tej kwoty udało się pozyskać ze środków unijnych. Dofinansowanie pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do końca czerwca przyszłego roku Nadleśnictwo Rudy Raciborskie ma przedstawić gotowy projekt budowlany, a w latach 2011 – 12 prowadzone będą remonty stawów.
 
Nie będzie podatku od psów
Nędza. Rada Gminy uchyliła uchwałę w sprawie opłaty od posiadania psów. W tym roku po raz ostatni obowiązywała ta opłata, od 2010 r. ma być zniesiona.
 
Anioły i święci
Region. 18 grudnia w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej swoje prace wystawiał Andrzej Pochopień, rzeźbiarz z Kuźni Raciborskiej. Wystawę można oglądać do 15 stycznia 2010 r. Składa się głównie z tryptyków o tematyce bożonarodzeniowej oraz rzeźb aniołów i świętych.
 
Górne stawki w Nędzy
Nędza. Ustalono górne stawki opłat w zakresie odbierania odpadów komunalnych, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Za odpady komunalne trzeba zapłacić 21 zł (120 l), 37 zł (240 l), 84 zł (1100 l).  Opłaty są niższe, jeśli odpady zbierane są w sposób selektywny. Za opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych trzeba zapłacić 21,40 zł.
 
Plany gminy na 2010 rok
Nędza. Na przyszły rok zaplanowano w gminie następujące inwestycje: budowę studni, kanalizacji sanitarnej, termoizolację budynku przedszkola w Łęgu, budowę chodnika w Babicach i Nędzy, budowę ogólnodostępnego placu zabaw w Babicach i wielofunkcyjnego boiska w Nędzy.
 
Zaprosili samotnych
Krzyżanowice. 14 grudnia w GZOKSiT odbyło się spotkanie świąteczne dla starszych i samotnych mieszkańców Tworkowa. Zaproszenie przyjęło około 100 osób. Opłatkiem dzilili się z nimi miejscowi samorządowcy. W menu były m.in. ryba z kartoflami i kapustą z grzybami, moczka oraz piernik. Takie Wigilie są organizowane na terenie całej gminy przez świetlice i Caritas.
 
Drastyczna strata
Pietrowice Wielkie. Tegoroczny budżet gminy ucierpiał na obniżonych wpływach z podatku rolnego. Dochody gminy w tym dziale spadły o 39% i do jej kasy wpłynęło pół miliona złotych mniej niż przed rokiem. W 2010 r. nie będzie pod tym względem lepiej. – Oszczędności czekają nas na każdym kroku – zapowiada wójt Andrzej Wawrzynek.
 
Lyskor się poleca
Kornowac. Lokalna Grupa Działania, którą gmina tworzy z Lyskami, ma do wykorzystania 94 tys. zł na realizację małych projektów. Urządzenie skwerków, odnowa kapliczek, budowa placów zabaw – to przykładowe pomysły, które można dofinansować z pieniędzy LGD. Wnioski od stowarzyszeń, OSP, KGW czy grup mieszkańców przyjmowane będą do 8 stycznia. Szczegóły na stronie internetowej www.lyskor.pl.
  • Numer: 51/52 (923/924)
  • Data wydania: 22.12.09