Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Wystrzałowa lekcja prawa

08.12.2009 00:00
Wizyta na strzelnicy była z pewnością główną atrakcją zajęć zorganizowanych 2 grudnia w siedzibie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.
Wzięły w nich udział dwie klasy maturalne o profilu społeczno-prawnym z ZSO nr 2 w Raciborzu. Była to okazja do zapoznania się z pracą w placówce, warunkami, jakie trzeba spełnić, by móc dostać się do straży granicznej, a także do sprawdzenia swojej celności, zarówno na strzelnicy, jak i za pomocą trenarzera elektronicznego, czyli urządzenia służącego do treningu strzeleckiego. – Wizyta na strzelnicy i możliwość postrzelania to z pewnością atrakcja dla młodzieży. Staraliśmy się zorganizować te zajęcia tak, by były dla nich ciekawe. Była to pierwsza grupa, która odwiedziła Salę Tradycji w Raciborzu, bowiem do niedawna mieściła się ona w Cieszynie – mówi rzecznik prasowy ŚOSG w Raciborzu ppłk Cezary Zaborski.
 
– Zajęcia zorganizoawane zostały w ramach lekcji WOS-u. Są to klasy, w któych jedna godzina tygodniowo WOS-u poświęcona jest na zajęcia z podstaw wiedzy o prawie. Oprócz wykładów organizowane są zajęcia wyjściowe i spotkania np. z prezydentem, przedstawicielem starostwa, policją czy strażą graniczną – wyjaśnia prowadzący prawo Grzegorz Wawoczny.
 
– Straż graniczna zmieniła się. To, że nie spotykamy się na granicy i nie oprowadzam was po przejściu granicznym, to już świadczy o zmianie – mówił Cezary Zaborski do zgromadzonych uczniów, którym mjr SG Aleksander Bojnicki, por. SG Tomasz Pielczyk i por. SG Sławomir Rasek opowiedzieli o historii straży, jej roli, a także o naborze do służby. Natomiast o bezpieczeństwo uczniów na strzelnicy dbał st. chor. Krzysztof Nowak. Zaprezentowane zostały rónież zdjęcia z ćwiczeń, szkoleń, spotkań i filmiki z akcji, a w Sali Tradycji była możliwość przymierzenia czapki czy hełmu.
 
– Chętnie będziemy gościć klasy z raciborskich szkół i zawsze postaramy się znaleźć dla nich czas – powiedział na zakończnie komendant ŚÓSG w Raciborzu ppłk SG Wojciech Skowronek.
 
(JaGA)
  • Numer: 49 (921)
  • Data wydania: 08.12.09