Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (909) Data wydania: 15.09.09

Sztuka przy ulicy Długiej, nie Długów

Do 29 września w Raciborskim Centrum Informacji podziwiać można rzeźbę i malarstwo w wykonaniu dwóch mieszkańców Kuźni Raciborskiej.
Wystawa oficjalnie otwarta została w środowy wieczór, 9 września, a na jej wernisażu nie zabrakło autorów: Andrzeja Pochopnia i Franciszka Malechy, którzy powiedzieli kilka słów o swoich pasjach i chętnie odpowiadali na pytania przybyłych. – Jest to 12. wystawa w tym roku od stycznia. Chcemy pokazywać naszych regionalnych artystów, którzy często są słabo znani – rozpoczęła dyrektor RCK Janina Wystub. – Myślę, że miejsce przy Rynku, na ulicy Długiej, którą teraz często nazywa się ulicą Długów ze względu na ilość banków, które przy niej powstały, dobrze nadaje się na prezentowanie prac regionalnych artystów. Trafiają tu nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale także ci, którzy odwiedzają Racibórz – dodała.
 
Pochopień rzeźbą interesował się już w czasie studiów. – Fascynowały mnie góry, kapliczki przydrożne i wtedy postanowiłem spróbować własnych sił najpierw w korze, potem w drewnie – wspominał artysta. – Jednak praca zawodowa i życie rodzinne przerwały tę działalność. Pasja odezwała się ponownie dopiero w 1990 roku, gdy przez 4 miesiące mieszkałem w hotelu sam, bez rodziny, czekając na mieszkanie. Nuda spowodowała, że znów zacząłem tworzyć, tym razem głównie płaskorzeźby i tryptyki – dodał. Pan Pochopień żałował, że nie mógł zaprezentować w Raciborzu wszystkich swoich prac – wiele przedstawionych zostało na prezentowanych w RCI zdjęciach. – Moje prace rozproszyły się po świecie. Są w muzeach polskich i włoskich, galeriach państwowych i prywatnych, a jedna nawet pływa po morzach i oceanach na statku handlowym Politechnika Śląska  – mówił.
 
– Wszystko, co robię, to robię spontanicznie – rozpoczął swoją wypowiedź drugi z wystawiających swoje prace – Franciszek Malecha. Na jego obrazach oglądać można różne zwierzęta, głównie konie. – W młodości chciałem zostać weterynarzem i zająć się hodowlą koni, ale mieszkałem w dużym mieście, w Katowicach, szukałem zarobku i wybrałem pracę w przemyśle, jednak pasja po latach się odezwała – mówił.
 
(JaGA)