Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (905) Data wydania: 18.08.09

Historia na własnym podwórku

Budynki z plecionkowymi ścianami i dwuspadowym dachem, z paleniskiem w północno-wschodniej części izby i naczyniami wykonanymi przy użyciu koła garncarskiego – tak mniej więcej wyglądała Nędza dwa tysiące lat temu

Czy to możliwe, że już wtedy w Nędzy znano liternictwo łacińskie?

Wygląd budynków, przedmioty codziennego użytku, jak: ręcznie lepione naczynia, nóż żelazny, osełka kamienna czy brązowa zapinka oraz zespół piecowy składający się z pieca garncarskiego i przylegającej do niego jamy przypiecowej. Takie m.in. szczegóły możemy poznać na temat Nędzy sprzed dwóch tysięcy lat. Opisuje je w „Gazecie Samorządowej Gminy Nędza” Krystian Okręt. – Informacje pochodzą z pracy Jerzego Piekalskiego „Osada z okresu wpływów rzymskich w Nędzy, woj. Katowice”. Udostępnił mi ją jakieś 10 lat temu Andrzej Pustelnik, kustosz działu historii Muzeum w Raciborzu. Przeczytałem ją, opracowałem tak, by była bardziej przystępna i przekazałem do szkolnej biblioteki – opowiada pan Krystian, z wykształcenia polonista, interesujący się również historią. Niedawno wpadł na pomysł, aby z informacjami na temat Nędzy sprzed wieków dotrzeć do mieszkańców, stąd publikacja w „Gazecie Samorządowej”.

Praca powstała w oparciu o badania wykopaliskowe prowadzone w Nędzy w latach 1978 oraz 1980-81. Ślady osadnictwa rozciągają się od północy wzdłuż doliny rzeki Suminy, pasmem od zachodu obecną ul. Mickiewicza w kierunku wschodnim do ul. Sienkiewicza na długości ok. 800 m, natomiast w kierunku południowym od doliny Suminy do nowego osiedla mieszkaniowego przy ul. Akacjowej.

Czego ciekawego można dowiedzieć się o osadzie z okresu wpływów rzymskich? – Nie tylko poznajemy, jak wyglądały ówczesne zabudowania, domy. Ciekawym odkryciem jest zespół piecowy, z którego zachowała się komora paleniskowa i ruszt. Umieszczenie wlotu do komory w części zachodniej pozwala przypuszczać, że był to kierunek najczęściej wiejących wiatrów. Wiemy więc nawet, z której strony wtedy najczęściej wiatr wiał – śmieje się Krystian Okręt.

Kolejną ciekawą według niego informacją jest wzmianka o naczyniach. Na niektórych zauważono ornament w kształcie łacińskiej litery „B”. – Pojawia się więc pismo, pierwsza litera! A przecież „Bogurodzicę” kojarzymy dopiero z XIII w. – mówi podekscytowany Okręt. – Oczywiście nie można stwierdzić, że już wtedy w Nędzy ludzie potrafili pisać, może wzorowali się po prostu na tym, co nabywali od kupców i litery były jedynie elementem ozdobnym – dodaje.

(e.Ż)