Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (905) Data wydania: 18.08.09

Zaśpiewają na Memoriale

W czasie tegorocznego Memoriału na scenie zaśpiewają nie tylko główne gwiazdy programu, czyli Feel i Łzy, ale także zespoły i soliści pochodzący z naszego powiatu.

Wszystko to dzięki konkursowi „Twoja szansa, twój sukces”, którego finał będzie miał miejsce właśnie w czasie Memoriału, w drugim jego dniu, czyli 23 sierpnia o godz. 18.30. Każdy z uczestników wykona dwa utwory, a jury wybierze najlepszego. Jest o co walczyć, bowiem główna nagroda to możliwość nagrania taledysku. Prezentujemy śmiałków, którzy zmierzą się w tej memoriałowej rywalizacji.

Wokalista ze studniówki

Grupę A4 tworzą Stanisław Czech (bębny, sample), Patryk Multan (klawisze), Marcin Janus (gitara), Marcin Lasak (wokal) i Paweł Czech (bas). – Nie pracujemy ze sobą długo, bo istniejemy dopiero od roku. Wcześniej rozpadł się jeden z moich poprzednich zespołów. W tym gra mój brat ze starego składu, kuzyn, który przyjechał z Niemiec i kolega z pracy. Długo nie umieliśmy znaleźć wokalisty – opowiada Paweł Czech. – W końcu przypadkowo brat, będąc na studniówce, usłyszał, jak Marcin wykonywał piosenkę i bardzo mu się spodobało. Zaprosiliśmy go do współpracy i w ten sposób chłopak, który nigdy nie śpiewał, zamienia się w wokalistę – kontynuuje.

Na konkursie zaśpiewają swoje autorskie utwory – które? – jeszcze nie zdecydowali. A co grają? – Można powiedzieć, że jest to pop rock. Każdy z nas słucha innej muzyki, m.in. jazzu czy cięższego brzmienia, ale taką dobrze nam się razem tworzy – mówi basista. A co myślą o konkurencji? – Konkurencja jest duża, ale nie można patrzeć na to, kogo się ma za konkurencję, trzeba patrzeć na siebie. Myślę, że Good Day jest faworytem, nie ma o czym gadać. Ma już swój warsztat, dają koncerty – kończy Paweł Czech.

Po hiszpańsku i nie tylko

Magdalena Wrona swoją przygodę z muzyką zaczynała w młodzieżowym zespole kościelnym. – Później śpiewałam ze znajomymi w zespole, ale rozpadł się on z powodu braku czasu – mówi. Ma na swoim koncie już wiele konkursów, m.in. konkurs poezji śpiewanej, konkursy piosenki obcojęzycznej – w tym wygrana w konkursie piosenki śpiewanej w języku niemieckim i wyróżnienie, jeśli chodzi o utwory anglojęzyczne.

O raciborskim festiwalu poinformowała ją znajoma. Co zaśpiewa w czasie memoriałowego finału? Pierwsza piosenka to „Bamboleo” Gipsy Kings, którą wykona w języku hiszpańskim. – Lubię ten utwór, poza tym jest dość trudny, więc pomyślałam, że nadaje się na konkurs – mówi Magda. Natomiast druga będzie piosenka, do której sama napisała zarówno słowa, jak i muzykę.

Koncerty w Raciborzu – najprzyjemniejsze!

Good Day to zespół istniejący od 2005 roku, który tworzą Tomasz Orliński (wokal), Marek Blokesz (bas), Marcin Paurowski (gitara), Filip Kuczak (gitara) i Maciej Kwiatkowski (perkusja). Kapela ma na koncie  wiele nagród i wyróżnień zdobytych na ogólnopolskich przeglądach oraz festiwalach muzyki „okołorockowej”. Jak wskazuje nazwa kapeli, ich muzyka ma wprowadzać ludzi w dobry nastrój, sprawiać, by każdy dzień był dobry. – Zespół gra sporo koncertów: wiosną odbyliśmy klubową trasę koncertową po największych polskich miastach, a w lecie gramy głównie plenery. Jesienią planujemy kolejne „wejście do studia”, pracujemy nad nowymi utworami i aranżacjami wcześniejszych przebojów – mówi manager Marek Bielski.

NaMemoriale wykonają piosenki autorskie. – Absolutnie nie czujemy się faworytem raciborskiego przeglądu. Przesłuchania eliminacyjne pokazały, jak wiele jest w Raciborzu utalentowanych ludzi, którzy „robią muzykę” z prawdziwą pasją i ogromnym zaangażowaniem – mówi o konkurencji manager zespołu.

Skąd pomysł na wzięcie udziału w konkursie? – Jesteśmy raciborzanami i z przyjemnością bierzemy udział w wydarzeniach muzycznych w naszym mieście. Koncerty w Raciborzu są najprzyjemniejsze – spora grupa słuchaczy zna utwory i śpiewa je razem z nami, a to zawsze daje bardzo pozytywnego „kopa” – dodaje.

Najmłodsza wokalistka

Agnieszka Komorek ma 12 lat i jest najmłodsza, jeśli chodzi o osoby, które w wielkim finale konkursu „Twoja szansa, twój sukces” zaśpiewają. Wykona utwory Majki Jeżowskiej „Blues bujany” i Maryli Rodowicz „Diabeł i raj”. – Agnieszka jest uzdolniona nie tylko wokalnie, ale i tanecznie. Wśród osiągniętych przez nią sukcesów można wskazać np. II miejsce, które zajęła na Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Dziecięcej im. Tadeusza Paprotnego w Rybniku – chwali podopieczną Alicja Ploch-Burda.
Będzie musicalowo

17-latka Dominika Zawada od 4 lat śpiewa w MOKSiR-ze w Kuźni Raciborskiej i ma na swoim koncie już wiele konkursów i festiwali. – Zdobyła m.in. Grand Prix przeglądu wokalnego w Kuźni, zajęła III miejsce na przeglądzie im. Paprotnego w Rybniku w zeszłym roku, dostała się do finału „Piosenkobrania” w Opolu – wylicza instruktor Dominiki, Tomasz Kurij.

W raciborskim konkursie zaprezentuje swoje wokalne umiejętności, wykonując utwory „Boję się” z musicalu „Romeo i Julia” oraz „Ja dla pana czasu nie mam” Hanny Banaszak. – Przygotowujemy również utwór autorski, pomagają nam w tym zaprzyjaźnione osoby i mam nadzieję, że do konkursu zdążymy – kończy Tomasz Kurij.


Aleją gwiazd poprowadzi Karolina

Dominika nie jest jedyną przedstawicielką kuźniańskiego MOKSiR-u w konkursie „Twoja szansa, twój sukces”. Na scenie ustawionej na stadionie OSiR-u zaprezentuje się również druga podopieczna Tomasza Kurija – Karolina Wojtoszek. – Karolina wykona „Aleją gwiazd” Zdzisławy Sośnickiej i „Świat się pomylił” Patrycji Markowskiej; również z nią przygotowujemy utwór autorski – mówi jej instruktor.
Jest jedną z młodszych uczestniczek raciborskiego przeglądu, które dostały się do finału, bowiem ma 15 lat, a pochwalić może się już wieloma nagrodami, m.in. zajęciem I miejsca w przeglądzie wokalnym w Kuźni Raciborskiej czy III miejsca na przeglądzie piosenki niemieckiej na poziomie wojewódzkim. Mieszka w Budziskach.

Herezis zapewni cięższe brzmienie

Zespół powstał w 2006 roku, ale od tego czasu wiele się w nim zmieniło. – Były przerwy i zmiany, jeśli chodzi o skład – informuje Bartek Płaszewski. Obecnie grupę tworzą: Bogusław Grosman (perkusja), Dawid Hipnarowicz (klawisze), Marcel Otręba (gitara basowa), Piotrek Pleszewski (gitara solowa) i Bartek Płaszewski (wokal i gitara rytmiczna). Nazwa kapeli jest ważna i znacząca. – Jest to spolszczona wersja greckiego słowa, które oznacza wybór – wiąże się z filozofią naszego zespołu – każdy ma wybór... – wyjaśnia wokalista.

O raciborskim konkursie dowiedzieli się od znajomych i stwierdzili, że jest to dobra szansa, by zaistnieć na dużej scenie. Zagrają dwa autorskie kawałki: premierowo „Komercję” i „Krzyk”. – Gramy cięższą muzykę od pozostałych uczesników. Większość zespołów, które z nami konkurują, znam prywatnie – są to świetni muzycy. Grają muzykę bardziej komercyjną niż my i myślę, że to właśnie jest muzyka, która może się sprzedać w większej ilości. Ale nie warto rezygnować, może akurat komuś spodoba się nasze, cięższe granie – mówi Bartek Płaszewski.

Herezis będzie można posłuchać dwukrotnie w czasie Memoriału, bowiem poza tym, że wystąpią w konkursie, dzień wcześniej zagrają koncert przed gwiazdą sobotniego wieczoru Łzami. A najbliższe plany pomemoriałowe zespołu to koncert, 5 września, na zlocie motocyklowym w Dzierżoniowie, gdzie zagrają jako support TSA.

Rozrywkowo po polsku

Perspektywa to młody zespół, który od 2008 roku przy Raciborskim Centrum Kultury prowadzi Alicja Ploch-Burda. – Są to same dziewczyny, a utwory, które śpiewamy, to muzyka rozrywkowa, głównie polska, ale zagraniczna też – mówi pani Alicja. Grupa dziesięciu dziewczyn w wieku od 12 do 14 lat, którą stanowią: Agnieszka Komorek, Sarah Hawryszczuk, Anna Rasek, Natalia Stolarska, Hanna Karasińska, Monika Krok, Kamila Augustyn, Milena Kulik, Magda Wydryiński i Maria Granieczny, ma na swoim koncie już pewne osiągnięcia. Jednym z nich jest zdobycie I miejsca w II Powiatowym Festiwalu Twórczości Artystycznej Racibórz 2009.

– Nie wiem jeszcze, czy w czasie memoriałowego finału będzie mogła zaprezentować się cała dziesiątka, bo regulamin mówi o maksymalnej liczbie 6 osób – wyjaśnia opiekunka grupy. Dziewczyny zaśpiewają „Za mały” i „Przyjaciel wie” z repertuaru Krzysztofa Antkowiaka.

Justyna zaśpiewa z zespołem

Jej pasja to muzyka i aktorstwo. Ma na swoim koncie mnóstwo doświadczeń artystycznych i wiele wygranych, m.in. pierwsze miejsca w konkursach piosenki poetyckiej, twórczości artystycznej, festiwalach międzynarodowych i ogólnopolskich. Gra w Teatrze Muzycznym w Gliwicach i śpiewa w zespole Za...kątkiem w Rybniku. Mieszka w Owsiszczach i jest uczennicą II klasy liceum w ZSO nr 1 w Raciborzu, a swojej przyszłości nie wyobraża sobie inaczej jak na scenie.

W finale konkursu „Twoja szansa, twój sukces” Justyna Okrent wystąpi razem z zespołem SHIFF i będzie to ich sceniczny debiut. – W eliminacjach śpiewałam sama, teraz już będę z zespołem. Pracowaliśmy nad materiałem i myślę, że jesteśmy już gotowi – mówi Justyna. Wykonają dwa autorskie utwory „Czy się spełni?” i „Ciągle samotni”. Powód udziału w raciborskiej konkurencji? – Jest to możliwość pokazania się większej publiczności, a także sprawdzenie swoich umiejętności i oddanie się ocenie profesjonalistów. Nagroda to dodatkowa mobilizacja, a poza tym fajnie jest zmierzyć się z innymi – mówi uczestniczka.

Justyna obecnie ma już swojego managera, którym jest Krystian Okrent, i jest w trakcie nagrywania debiutanckiej płyty solowej. Teledysk do jednej z piosenek można już oglądać w internecie. – Mam już na swoim koncie teledysk do piosenki solowej, teraz będziemy walczyć o teledysk, który moglibyśmy nagrać z całym zespołem – kończy Justyna.

Nie zabraknie aniołów

Krzysztof  Knura (lider zespołu, twórca utworów i tekstów), Monika Baronowska (główna wokalistka), Ewelina Franica (chórek), Maksymilian Mularczyk (klawisze, wokal, chórek), Robert Beresko (bas) i Łukasz Hibner (perkusja) zapewnią, że na Memoriale aniołów nie zabraknie. Nie tylko w nazwie ich zespołu – Angel Wings – pojawia się anioł,  ale i w tytułach obu piosenek – „Aniołem moim” i „Skrzydła anioła”, które wykonają w finale konkursu „Twoja szansa, twój sukces”. Skąd nazwa zespołu Angel Wings? – Anielskie głosy, więc musi być nazwa związana z aniołem – wyjaśnia Krzysztof Knura.
Młodzi muzycy debiutowali na scenie przed szerszą publicznością w czasie sierpniowych Koncertów Letnich na raciborskim Rynku. Jak oceniają konkurencję w konkursie? – Poziom jest wysoki, ale nie boimy się, z chęcią pokażemy jak najwięcej – mówią Monika i Ewelina.


Joanna Jaśkowska


Program XVII Memoriału im.mł. kpt. A. Kaczyny i dh. A. Malinowskiego, strażaków poległych w 1992 roku:

22 sierpnia (sobota)
15.00 – Koncert zespołu Bar
16.00 – Puchar Polski Strong Man „Pojedynek gigantów”
o Puchar Prezydenta Miasta Racibórz
18.30 – Otwarcie XVII Memoriału
19.00 – Koncert zespołu Herezis
19.45 – Baw się z Metro
20.30 – Koncert zespołu Łzy
22.00 – Dyskoteka

23 sierpnia (niedziela)
10.30 – Msza św. Memoriału oraz za NSZZ Solidarność Ziemi Raciborskiej – kościół WNMP Rynek
12.00 – XI Rodzinny Rajd Rowerowy – start ul. Nowa
16.00 – Mistrzostwa Polski w Zapasach Plażowych
17.00 – BGŻ Cyklotrial Show
17.30 – Koncert zespołu Bajery
18.30 – Twoja szansa, Twój sukces - finał
20.00 – Baw się z nami strażakami
20.30 – Koncert zespołu Feel
22.00 – Pokaz sztucznych ogni