Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (902) Data wydania: 28.07.09

Buncloki, sebuwacz i mazelonka

W sierpniu minie rok od otwarcia w wojnowickim pałacu Muzeum Dawnej Wsi.
Zbigniew Woźniak, właściciel zamku w Wojnowicach, przyznaje, że od zawsze miał zamiłowanie do staroci. – Nie wszystko można umieścić w pałacowych wnętrzach, a trzeba ocalić dla młodego pokolenia przedmioty, których używali ich dziadkowie. Impuls do tego dał mi Herman Kubala, który obiecał przekazać swoją pokaźną kolekcję zabytków, ale z zaznaczeniem, że stanie w muzeum – wspomina.
 
Ponad 90 % zbiorów to przedmioty podarowane przez okolicznych mieszkańców i dobrodziejów. – Pozostałe to zakupy, jakie uczyniłem u kolekcjonerów. Zwykle proszę też odwiedzających pałac, żeby nie wyrzucali staroci, które przeszkadzają im w domach. W muzeum zawsze znajdzie się dla nich miejsce – mówi Zbigniew Woźniak.
 
Największymi osobliwościami wśród eksponatów, według właściciela muzeum, są unikalna trzepaczka do białek, sebuwacz, czyli przyrząd ułatwiający ściąganie oficerek, oraz stuletnie żelazko ogrzewane spirytusem. – Sam bardzo cenię wianek ślubny z 1939 roku w specjalnej ramie i podarowane mi przez przyjaciela starą bronę i centryfugę – zdradza Woźniak.
 
Ponieważ eksponatów nadal przybywa kolekcjoner nie wyklucza powiększenia muzeum o kolejną salę. Znajdzie się w niej zapewne ostatni z eksponatów, o który wzbogaciły się zbiory. Jest to kafel pochodzący z oryginalnego pieca, który stał na drugim piętrze pałacu. Zdobi go wizerunek Bahusa, a przekazał go mieszkaniec Wojnowic, u którego kafel znajdował się od 1945 roku. Obecnie przedmiot czeka na renowację, ale potem będzie można go podziwiać. Wszystkie zbiory udostępnione są bezpłatnie dla gości prywatnych i grup zorganizowanych. – W roku szkolnym często przychodzą wycieczki szkolne, w wakacje odwiedza nas wielu rowerzystów. Zawsze ktoś z chęcią oprowadzi po muzeum i opowie o eksponatach – mówi Woźniak.(El)
Świątynia wypełniona dźwiękiem
 
Półmetek 14. Festiwalu „Z muzyką w starym opactwie”
 
Po raz trzeci w tym roku w rudzkiej bazylice spotkali się miłośnicy muzyki organowej.
 
26 lipca w ramach Festiwalu „Z muzyką w starym opactwie” odbył się koncert Stanisława Pielczyka z Raszczyc. Młody organista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach i laureat wielu konkursów organowych, po raz pierwszy występował w Rudach. Jego koncert różnił się od poprzednich, bo oprócz wykonania utworów autorstwa mistrzów muzyki religijnej w programie przewidziano improwizacje na temat pieśni eucharystycznych, które wybrała publiczność. Ta część koncertu podobała się wiernym najbardziej, czemu dali wyraz, nagradzając interpretacje muzyka gorącymi oklaskami. Festiwal „Z muzyką w starym opactwie” został zainaugurowany w 1996 roku przez ks. prałata Bonifacego Madelę i ks. prałata Bogdana Kicingera. W ramach tegorocznej edycji odbędą się jeszcze trzy koncerty. 16 sierpnia zagra Jiri Cech z Opawy, 20 września Mariola Brzoska z Gliwic, a tegoroczne spotkania organowe zakończy 18 października występ Brygidy Tomali i sopranistki Klaudii Romek z Babic. Koncerty odbywają się zawsze o godz. 17.00. Wstęp jest wolny.
 
(El)