Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (890) Data wydania: 05.05.09

Asia w świecie polityki

Już 1 czerwca młoda raciborzanka zasiądzie w gmachu przy ulicy Wiejskiej.

Choć codziennie musi odrabiać lekcje i chodzić do szkoły, jest już parlamentarzystką. Zdolna 15-latka została wybrana na posłankę Sejmu Dzieci i Młodzieży. Kadencja młodej parlamentarzystki będzie trwała rok.

Joanna Ptak, nastolatka z Raciborza, wygrała prestiżowy konkurs. Jako jedna z nielicznych uczestników już wkrótce zajmie miejsce w Sejmie. To nagroda za napisanie ciekawej pracy na temat polityczny. Tematy wypracowania brzmiały ,,Jak wydarzenia z 1989 roku pamięta moja rodzina?”,  „Co wiem o pokoleniu młodzieży, które walczyły o niepodległość Polski?” „Co mogę zrobić, żeby nam i pokoleniom żyło się lepiej?”. Asia wybrała pierwszy temat. Gimnazjalistka, pisząc tę pracę, bazowała, między innymi, na wywiadach ze znanymi ludźmi. To zwróciło uwagę komisji, bo jako jedyna podeszła do tematu w ten sposób. Spośród 360 prac nadesłanych z całego województwa wybrano 52. – Opisując PRL, opierałam się na wspomnieniach zwykłych szarych ludzi – mówi skromna nastolatka.  Asia ma wiele zainteresowań. Jej hobby to  rzeźbiarstwo, tańce irlandzkie i należy również do bractwa  rycerskiego. Prowadzi bardzo aktywny tryb życia, ale nie zaniedbuje szkoły. – Biorę udział również w konkursach matematycznych. To ciężki przedmiot i mam często dość. W trudnych chwilach na duchu podtrzymuje mnie mama – mówi świeżo upieczona posłanka. Mimo wielu obowiązków Asia znajduje czas na szaleństwo ze znajomymi podczas koncertu zespołu Koniec Świata, który bardzo lubi. Sejm DiM obraduje od 1994 roku. To nieformalny polski parlament, w którym zasiada młodzież gimnazjalna i szkół średnich. Kadencja posłów trwa jeden rok, a jedyna sesja w roku odbywa się 1 czerwca w Dzień Dziecka.

(alo)(acz)