Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (882) Data wydania: 10.03.09

listy do redakcji

Wójt odpowiada.

W numerze „Nowin Raciborskich” z 17 lutego 2009 roku ukazał się list do redakcji „Tu chodzi o wasze pieniądze”. List „eksperta” od finansowania szkół prywatnych zawiera jednak nieprawdziwe oskarżenia i informacje dotyczące finansowania oraz rozliczania otrzymywanych dotacji przez szkoły prowadzone przez Parafialne Towarzystwo Oświatowe w Gamowie.

Uchwała rady gminy o finansowaniu szkół nieprowadzonych przez gminę podjęta 30 grudnia ubiegłego roku musiała zostać podjęta na tej sesji jako realizacja wprowadzonej w lipcu 2008 roku zmiany ustawy o systemie  oświaty. Podjęcie stosownej uchwały na następnej sesji 11 lutego br. mogło doprowadzić do niezgodności prawa miejscowego z ustawą, a do takich sytuacji nie powinno dochodzić. Złożenie projektu uchwały 30 grudnia było wykonaniem mojego obowiązku, a nie efektem nadgorliwości jak to określono w liście.

Nieprawdą są oskarżenia o braku od półtora roku uchwały zobowiązującej szkoły prywatne do rozliczania się z otrzymanych dotacji. Gdybym zgłosił taki projekt uchwały to na pewno działałbym niezgodnie z prawem. Precyzyjnie i wyczerpująco problem dotowania szkół  publicznych i niepublicznych zawarło  Ministerstwo Edukacji Narodowej w piśmie Nr DE-3-339-24/08 z 20 marca 2008 roku (dostępne na stronie internetowej MEN). Ministerstwo jednoznacznie określa, że ustawa o systemie oświaty (art.80 ust.4 i art.90 ust.4) upoważnia gminę wyłącznie do określenia technicznych warunków rozliczania dotacji dla szkół prowadzonych przez  inne podmioty niż jednostka samorządu terytorialnego. Pozwolę sobie zacytować fragment ww. pisma, który nie budzi żadnych wątpliwości, co do zakresu stosowania przepisów prawa oświatowego:
„Ww. ustawa (czyli ustawa o systemie oświaty) nie formułuje żadnych ograniczeń w zakresie sposobu wydatkowania środków z przyznanej dotacji, stanowiąc jedynie, że dotacja przysługuje na każdego ucznia. Wprawdzie ust.4 w art.80 i art. 90 w wyniku nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 11 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 80, poz.542) otrzymał nowe brzmienie, w którym rozszerzono zakres upoważnienia dla jednostek samorządu terytorialnego na określenie również zakresu danych, które powinny być zawarte w rozliczeniu wykorzystania dotacji, lecz zmiana ta nie wpływa, w ocenie MEN, na zasady przyznawania i rozliczania dotacji, a tym samym nie ma żadnych podstaw prawnych uprawniających organ stanowiący do ustanawiania sposobu rozliczania udzielonych dotacji, który obejmowałby materię szerszą niż prawidłowość ustalenia wysokości przyznanej dotacji, tj. na każdego ucznia. Nakładanie przez organy dotujące na osoby prowadzące publiczne szkoły i placówki oświatowe oraz szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych i niepubliczne placówki oświatowe nie tylko obowiązku rozliczania się liczbą uczniów i wychowanków, co jest bezwzględnie uzasadnione, ale także obowiązku przedstawiania struktury rodzajowej wydatków poniesionych na działalność statutową, kopii dokumentów finansowo-księgowych itp. – należy zaliczyć do nieprawidłowości, bowiem przepisy ustawowe postępowania takiego nie przewidują.

Należy jednoznacznie stwierdzić, że rozliczanie dotacji podmiotowych nie powinno wiązać się z nakładaniem na dotowane przedmioty obowiązków wykraczających poza kryteria wyznaczające kalkulacyjny poziom dotacji, tj. faktyczną liczbę uczniów i wychowanków. Przepisy ustawy nie wprowadzają żadnych ograniczeń w zakresie sposobu wydatkowania tych środków na cele statutowe szkoły i placówki oświatowej.”   

Zainteresowanych bliżej tematem dotowania szkół odsyłam także do uchwał Regionalnych Izb Obrachunkowych. I tak uchwałą nr 54/2008 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu z dnia 16 lipca 2008 roku oraz uchwałą Nr 7/342/2008 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu z dnia 2 kwietnia 2008 roku stwierdziło nieważność uchwał w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych. W uzasadnieniu kolegia obydwu izb stwierdziły nieważność uchwał, które m.in.: „nadgorliwie” nakładały na podmioty dotowane obowiązek rozliczania otrzymanych dotacji w pełnej szczegółowości poniesionych wydatków, tj. wynagrodzenia nauczycieli, wynagrodzenia pozostałych pracowników, pochodne od wynagrodzeń, opłaty za media, zakup materiałów i wyposażenia, etc. Rozliczenie poniesionych z dotacji wydatków w pełnej szczegółowości jest właściwe dla dotacji celowych. Natomiast dotacje przyznawane przez gminę innym podmiotom prowadzącym placówki oświatowe mają charakter dotacji podmiotowych (art.106 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych).      

Przy podejmowaniu uchwał o dotowaniu i rozliczaniu szkół prowadzonych przez PTO w Gamowie na pewno nie doszło z mojej strony do nadgorliwości lub niedopełnienia obowiązków. Uchwały są zgodne z prawem i nie naruszają interesu gminy, co zostało sprawdzone przez nadzór prawny wojewody przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Katowicach oraz prokuraturę w Raciborzu, gdyż już wcześniej złożono donos o nadużyciach przy dotowaniu szkół w Gamowie i Szonowicach, z którego jednak nic nie wyszło, ale jak widać można jeszcze te kłamstwa rozpowszechnić w prasie.

W poprzedniej kadencji władzę w gminie Rudnik sprawowali podobni „eksperci” od spraw  oświatowych, co niestety doprowadziło do nieprawidłowości w sprawozdaniach statystycznych i do obecnych problemów finansowych gminy.

Odpowiadając autorowi listu do redakcji – nie wiadomo o co chodzi?  To właśnie o to chodzi.

Alojzy Pieruszka wójt gminy Rudnik