Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (882) Data wydania: 10.03.09

Dzieci są naszymi nauczycielami

Dzieci i młodzież z głębszą i głęboką niepełnosprawnością intelektualną stanowią około 60% ogółu uczniów pobierających naukę w Zespole Szkół w Raciborzu przy ulicy Królewskiej 19. Pozostali uczniowie to osoby z lekką niepełnosprawnością.

Pierwsza uczennica z głębszą wieloraką niepełnosprawnością rozpoczęła naukę w naszej szkole w roku szkolnym 1984/85 w formie nauczania w domu. Znalazłam ją poprzez Związek Niewidomych. Dziewczynka była niewidoma, niesprawna intelektualnie i ruchowo w stopniu znacznym. Rokowania brzmiały – zanik wszystkich funkcji aż do zejścia. Tak się też stało. Po dwóch latach od rozpoczęcia z nią pracy dziewczynka zmarła. Wspominam to pierwsze nauczanie dziecka tak nisko funkcjonującego, gdyż do tej pracy studia z zakresu oligofrenopedagogiki mnie nie przygotowały. Moja praca polegała nie na terapii, ale raczej na aktywnym towarzyszeniu dziecku, którego dni pobytu z nami były już policzone.

Pierwsze spotkanie z drugą moją uczennicą miało miejsce w kościele NMP obok raciborskiego Rynku. Matka z dziewczynką w wózku większym niż niemowlęcy wyjeżdżała z kościoła. Nie był to wtedy powszedni widok. Byłam w zasadzie profesjonalistą, przynajmniej dyplom na to wskazywał. Dziecko uczyniło jednak na mnie ogromne wrażenie. Muszę, a może właśnie chcę ponosić konsekwencję dokonanego w klasie maturalnej wyboru. Z dzieckiem napotkanym w kościele rozpoczęłam pracę dwa lata później. I ta właśnie dziewczynka była najważniejszym moim nauczycielem w zakresie rozwoju zawodowego i osobistego. Dzięki niej rozpoczęłam dokształcanie na kursach i warsztatach u wybitnych praktyków pedagogiki specjalnej.

Obecnie dzieci z głębszą niepełnosprawnością uczą się w zespołach 6-8 osobowych. W klasach młodszych nauczycielowi pomaga opiekunka. Celem edukacji jest wszechstronny rozwój każdego ucznia na miarę jego możliwości, przygotowanie do codziennego i społecznego życia. W oparciu o „Podstawę programową” nauczyciel wychowawca opracowuje dla każdego ucznia Indywidualny Program Edukacyjny. Cele i zadania zgodne są z możliwościami i potrzebami ucznia. Niesprawność ruchowa nie jest przeszkodą w pobieraniu nauki w szkole. Większość pomieszczeń znajduje się na parterze, do innych można pojechać windą.

Oprócz zadań realizowanych w ZET uczniowie biorą udział w zajęciach rewalidacyjnych. Są to zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, muzykoterapia, choreoterapia, artterapia, logopedia, gimnastyka korekcyjna. Dzieci uczestniczą w zawodach sportowych w szkole, w mieście, olimpiadach specjalnych. Biorą udział w dużych imprezach kulturalnych nie tylko w charakterze widza, ale współtworzą kulturę w szkole, mieście, regionie i kraju.

Jadwiga Dębina, nauczyciel Zespołu Edukacyjno - Terapeutycznego w ZSS w Raciborzu