Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (868) Data wydania: 02.12.08

Nie tak łatwo napisać ikonę

Uczestnicy warsztatów pod okiem artysty malarza pisali ikony, ćwicząc się w koniecznej przy tym zajęciu cierpliwości.

Warsztaty pisania ikon zostały zorganizowane w ramach programu profilaktyki antyalkoholowej ze środków przeznaczonych na ten cel w Urzędzie Miasta. Cały projekt realizowany w Zepole Szkół Budowalnych i Rzemiosł Różnych nosi nazwę „Sfera Sacrum w moim życiu i jej wpływ na to, kim jestem”. Pomysłodawczynią jest nauczycielka tej szkoły Aleksandra Zimoń-Wielocha. Warsztaty ikonopisania to tylko jeden z punktów projektu. Uczniowie mogli także opowiedzieć historię swojej wiary poprzez fotografię, wywiad czy rysunek. Projekt był skierowany do uczniów, rodziców i nauczycieli. Spotkania w ramach warsztatów odbywały się w soboty  w szkole i stały się wielkim wyzwaniem. Okazało się bowiem, że tworzenie sztuki na kawałku drewna, który wpierw trzeba własnoręcznie przygotować, jest zaprzeczeniem tego, co niesie ze sobą dzisiaj świat, który podaje wszystko gotowe. Potrzeba było też trochę wyłączyć się z codziennych obowiązków, przyjechać i niezależnie od własnych umiejętności zamoczyć ręce w kleju, chwycić w dłoń papier ścierny, pędzel, nauczyć się mieszania kolorów. Współczesny człowiek chce mieć wszystko już i najlepiej bez odrobiny wysiłku. Ikona jest zaprzeczeniem tego, co się dziś lansuje. Jej tworzenie wymaga cierpliwości, pokory i samozaparcia.

Prowadzącym warsztaty był dr Kazimierz Frączek – pracownik Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej – prywatnie artysta malarz i muzyk. Dzięki niemu uczestnicy zostali wprowadzeni w świat prostych form, w twórczość Rublowa, Tarkowskiego, w historię i teologię ikony.

Damian Gniewek
Pisanie ikony jest trudną sprawą. Jest to czasochłonne, dobór kolorów jest niełatwy. Ale przyznaję, wciągnęło mnie to. Nigdy wcześniej tego nie robiłem, a teraz – skoro pojawiła się okazja – postanowiłem spróbować. Moja ikona będzie przedstawiała Michała Archanioła.

Katarzyna Gembalczyk
Jestem gospodynią domową, siedzę w domu i lubię robić różne rzeczy, które wymagają trochę artyzmu, precyzji. Przez cały rok robię pisanki, dekoracje do kościoła, haftuję, wykonuję korony na dożynki. Teraz postanowiłam spróbować napisać ikonę, bo jeszcze nigdy nie miałam okazji tego robić, a już od dawna mnie to interesowało. Myślę, że stanie się to jedną z moich pasji.

(e)