Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (861) Data wydania: 14.10.08

Zakochany w Krowiarkach

Klaudiusz Tobiasz, raciborzanin, dla którego miejscem szczególnym są Krowiarki. Miłość do rodzinnej miejscowości jego mamy przerodziła się w prawdziwą pasję zbierania wszelkich informacji, zdjęć, dokumentów i pocztówek z nią związanych.

– Mimo że urodziłem się i wychowałem w Raciborzu, to Krowiarki są miejscem, w którym naprawdę dobrze się czuję – stwierdza Klaudiusz Tobiasz.  – Miejscowość poznałem dzięki mamie, która tam mieszkała. Jeździłem tam do babci na wakacje – dodaje.

Sercem jest już w Krowiarkach

Klaudiusz obecnie mieszka w Raciborzu i tutaj chodzi do szkoły. Jest uczniem II klasy raciborskiego Mechanika, ale już teraz wie, że w przyszłości chciałby osiedlić się w Krowiarkach. – Jak tylko skończę szkołę, chcę się tam przenieść. Gdy jestem w Raciborzu, ciągnie mnie do Krowiarek. Niektórzy ludzie mi się dziwią, że wolę tę małą miejscowość od miasta, jakim jest Racibórz. Pytają mnie, co ja w niej widzę? Stwierdzają, że w Krowiarkach nie ma co robić, a ja tam właśnie zawsze potrafię znaleźć sobie zajęcie, tam czuję się najlepiej – opowiada Klaudiusz.

Pałac – miejsce magiczne

Miejscem szczególnym w ulubionej miejscowości jest dla Klaudiusza pałac z 1826 roku. W swojej kolekcji raciborzanin ma pocztówki przedstawiające go jeszcze za czasów, gdy był zamieszkiwany przez hrabiostwo, a także późniejszych – gdy przekształcono go w sanatorium. Są również zdjęcia, na których widać posągi, które nie przetrwały do naszych czasów. – Gdy zamknęli sanatorium, dużo rzeczy z pałacu wywieziono, dużo rzeźb wtedy znikło – mówi raciborzanin.

W kolekcji nie brakuje również licznych materiałów mówiących o historii Krowiarek. – Każdą informację, jaką znajdę w prasie, na Internecie czy w różnych książkach zaraz kseruję, drukuję czy wycinam i dołączam do mojego zbioru. Byłem również w raciborskim Archiwum Państwowym, gdzie odnalazłem notki dotyczące Krowiarek – mówi młody zbieracz.

Klaudiusz przyznaje, że jego marzeniem jest stworzenie dużej kolekcji materiałów, które prezentowałyby historię miejscowości położonej w odległości 12 km od Raciborza, dlatego stara się trafić do wszystkich, którzy posiadaliby jakieś pamiątki, zdjęcia, pocztówki czy też chcieliby powspominać stare czasy. – Udało mi się m.in. porozmawiać z osobą, która pracowała w przypałacowym ogrodzie – przyznaje. – Jakby ktoś miał jakieś pamiątki, prosiłbym o kontakt. Jestem je w stanie odkupić, a jeśli ktoś nie chce się rozstawać z jakimś zdjęciem czy kartką, chciałbym je chociaż móc zeskanować, by przetrwały w moich zbiorach – apeluje.

Nie tylko przeszłość

Poza zbieraniem pamiątek związanych z ukochaną miejscowością, Klaudiusz chce przybliżyć innym osobom to magiczne miejsce. – Wpadłem na pomysł, by założyć stronę internetową o Krowiarkach, a brat pomógł mi go zrealizować. Pod adresem www.krowiarki.org.pl odnaleźć można nie tylko historyczne informacje, ale także wiadomości związane z tym, co współcześnie dzieje się w Krowiarkach, relacje z imprez, wieści dotyczące życia gminy, galerie czy panoramy – mówi Klaudiusz. – Myślę, że jest to szczególnie przydatne dla osób, które wyjechały z Krowiarek, a są ciekawe, co dzieje się w ich rodzinnej miejscowości – kontynuuje.

Wszyscy, którzy mogliby i chcieli przyczynić się do poszerzenia kolekcji Klaudiusza, mogą się z nim kontaktować mailowo: klaudiusz@krowiarki.org lub telefonicznie 787 578 156.

(JaGA)