Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (857) Data wydania: 16.09.08

Czy budowa nerki ma wpływ na funkcjonalność okolicznych firm?

Grzegorz Dynek
pracownik sklepu meblowego „Abra” prz ul. Reymonta
Przez ostatnie wielkie drogowe remonty w Raciborzu, w naszym sklepie zauważyliśmy drastyczny spadek klientów. Nie jest to jedyny problem, ponieważ na chwilę obecną brak jest jakiegokolwiek dojazdu do naszego sklepu i samochody dostawcze nie potrafią do nas dotrzeć. Wszędzie drogi są zamknięte i oznaczone zakazem wjazdu i nie można tam wjechać z towarem, bo grozi to mandatem. Zwróciliśmy się w tej sprawie do Urzędu Miasta i Powiatowego Zarządu Dróg, jednak póki co, wciąż nic się nie zmieniło. Myślę, że dobrym rozwiązaniem tego problemu na czas remontu, byłoby otwarcie tych mniejszych bocznych dróg dojazdowych do takich miejsc jak Biedronka, Plus czy do naszego sklepu.

Ewa Górska
właścicielka sklepu kosmetycznego „Ewa” przy ul. Londzina
Myślę, że zamknięcie całej remontowanej okolicy było złym rozwiązaniem. Można by było otworzyć dojazd do ul. Kozielskiej. Klienci nie potrafią do mojego sklepu dojechać, a ja sama mam problem z dowozem towaru. Jeśli chodzi o dzienny utarg, to można powiedzieć, że jest tragiczny. Spadek klientów jest ogromny. W zasadzie można by zamknąć sklep, ale muszę płacić za czynsz, a na czas remontu nikt mi go nie zmniejszy. Jestem w sklepie codziennie i zauważam, że prace budowlane idą bardzo wolno. Przecież jest piękna pogoda i spokojnie można pracować do wieczora, a co będzie gdy później spadnie deszcz czy śnieg? Mam tylko taką prośbę do władz miasta, żeby wpłynęli jakoś na tempo robót, ponieważ nie wierzę w zakończenie ich w planowanym terminie.

Gotfryd Okrent
właściciel zakładu zegarmistrzowskiego przy ul. Londzina
Zegarmistrzem w tym miejscu jestem od 20 lat, więc chyba posiadam jedną z najdłuższych działalności w tym miejscu i przyznam, że wielki raciborski remont jest niecodzienny. Handel w tym rejonie jest zastopowany. Klienci skarżą się na ciężki dojazd do mojego zakładu, a przez to jest ich u nie mniej. Dobrze, że remonty dróg w tym miejscu są robione, jednak Urząd Miasta powinien bardziej zastanowić się nad tymczasowymi rozwiązaniami komunikacyjnymi. Moim zdaniem, na czas remontów przydałby się tymczasowy przystanek autobusowy obok Zajazdu Biskupiego czy pobliskiej apteki. Dzięki temu autobusy miejskie mogłyby usprawnić ruch w tym miejscu na czas remontu i dowozić ludzi tu mieszających lub chcących skorzystać z usług tutejszych sklepów.

Klaus Majnusz
pracownik w zakładu naprawy rowerów i motorowerów przy ul. Mariańskiej
U nas również zauważam przez remonty drogowe duży spadek klientów, nawet o ok. 50%. Dobrze, że ruszyły w tym miejscu prace drogowe. Jedyne moje zastrzeżenie, mogące usprawnić ruch jest takie, aby w miejscu objazdu czyli na ul. Kopernika, ustawić znaki zakazu postoju w obie strony. Teraz tą wąską drogą przejeżdża bardzo dużo samochodów, a auta parkowane na poboczu bardzo utrudniają ruch tą ulicą. Obserwując myślę, że prace remontowe przebiegają sprawnie, jednak zdecydowanie jest za mało ludzi i sprzętu do takiej budowy i mogą się nie wyrobić w planowanym czasie zakończenia remontów.