Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (813) Data wydania: 13.11.07

Wywalczyła rentę u samego premiera

Ona tuż po wycięciu guza z piersi, mąż z dwoma bajpasami, a syn, dziś już 28-latek urodził się z porażeniem mózgowym. Ich cały dochód to skromna renta mężczyzny. Życie zmusiło Annę Rurarz, by szukała puszek po śmietnikach.

– Wychodziłam o szóstej rano i przez cztery godziny grzebałam w kubłach. Później wracałam do domu, by zrobić moim kalekom obiad. Jak puszek było z rana mało, to po południu znów ich szukałam po śmietnikach – opowiada. Za oddane na złom puszki kupowała lekarstwa i jedzenie. I tak było przez lata.

56-letnia Anna Rurarz pochodzi z wielodzietnej rodziny. – Byłam dwunastym dzieckiem moich rodziców, nie ostatnim – uśmiecha się. Pracowała w gospodarstwie rolnym, a także jako kontroler w autobusach i przez
12 lat w odlewni w Stomporkowie (Kieleckie). – To była ciężka praca, typowo męska. Więźniów też do niej brali. Jak było trzeba, to i na trzy zmiany robiłam. Dziennie po kilka ton żeliwnych grzejników dźwigałam – wspomina Rurarz. Dziś ma „pamiątkę” po tej pracy – zwyrodnienie kręgosłupa.

W latach 90-tych Rurarze przenieśli się do Raciborza. Mąż Sylwester dostał tu pracę i mieszkanie. Dopóki był zdrowy, jakoś się układało. – Kłopoty zaczęły się, gdy zachorował mąż. Noga mu zaczęła puchnąć. Lekarze chcieli uciąć. Później wszczepili mu bajpasy. Na lekarstwa wydawaliśmy coraz więcej – załamuje ręce kobieta. 

Tragiczną sytuacją życiową Rurarzów przejęli się pracownicy miejscowego Ośrodka Informacji dla Osób Niepełnosprawnych. Zaczęło się słanie pism, ale pomocy nie było. – Mogliśmy tylko odwoływać się od kolejnych decyzji, bo przyznanie renty specjalnej to sprawa uznaniowa – tłumaczy Marta Topór-Piórko. Jest młodą prawniczką, aplikantem radcowskim. W OIDON zajmuje się doradztwem prawnym. Jej umowa przewiduje tylko dwie godziny pracy tygodniowo. Bywa tu częściej. – Przypadek pani Anny jest spektakularny, ale zajmujemy się tu nawet najprostszymi problemami – mówi.

Takie renty jak przyznana pani Rurarz mają szczególny charakter. – Wykładnia zapisów ustawy w zakresie rent specjalnych wskazuje, że oprócz braku środków do życia, niezdolności do pracy, osoba ubiegająca się o takie świadczenie winna wykazać się np.: szczególnymi osiągnięciami w działalności społecznej, kulturalnej itp. Renta specjalna ma charakter  uznaniowy to znaczy, że organ uprawniony nie musi przyznać świadczenia – objaśnia prawniczka. – Argumentowaliśmy, że opieka nad chorym od urodzenia synem, którego matka mogła oddać do specjalistycznego ośrodka, ale nie zrobiła tego i podjęła trud wychowania bez pomocy Państwa też jest szczególnym osiągnięciem społecznym. Ponieważ matka nie ma pieniędzy, a zdrowie nie pozwala jej pracować, to kwalifikuje się do renty specjalnej – wyjaśnia M. Topór-Piórko. Renta od premiera wyniosła kilkaset złotych miesięcznie.

Ryszard Bednarczuk
Starania o rentę dla pani Rurarz rozpoczęły się siedem lat temu. Prezes ZUS dwukrotnie odmówił. Rezultaty przyszły dopiero po złożeniu wniosku do   Prezesa Rady Ministrów.

Marta topór – Piórko
Koledzy po fachu  nie dawali wiary w powodzenie tej sprawy. „Te przepisy są martwe” – mówili. Udowodniłam, że tak nie jest. Nasze argumenty przekonały premiera.

Co Będzie z innymi?
Bohaterkę naszego artykułu martwi, że inni, znajdujący się w podobnej jak ona sytuacji, mogą nie uzyskać fachowej pomocy, bo niepewna jest przyszłość wszystkich OIDON-ów w całej Polsce. – Żeby prawnik zajął się moją sprawą, to bym musiała mu zapłacić. A nie było mnie stać. Te ośrodki są potrzebne dla biednych, schorowanych ludzi. Tu pracują urzędnicy, którzy chcą nam pomagać – podkreśla Anna Rurarz.

ma.w