Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (808) Data wydania: 09.10.07

Sukces zależy także od was

Od pierwszego września w szkołach gminy Krzyżanowice pracuje czterech nowych dyrektorów. Funkcje kierownicze na pięć lat objęli Marek Tomczyszyn w ZSO w Chałupkach, Dariusz Krawczyk w ZSO w Bieńkowicach, Iwona Krupa w SP w Zabełkowie i Beata Szczepanowska w ZSO w Krzyżanowicach.

Szkoła to całe rodziny
 
Pod okiem Marka Tomczyszyna w ZSO w Chałupkach kształci się 238 uczniów. Szkoła zatrudnia 27 nauczycieli.
 
Dyrektor pracę rozpoczął 23 lata temu. Przez osiem lat był nauczycielem w Zabełkowie, a następne osiem tamtejszym dyrektorem. Uczył matematyki, fizyki i informatyki. Pełnił także funkcję zastępcy wójta w Pietrowicach Wielkich i inspektora do spraw oświaty. 

Dyrektor, jego zdaniem, powinien być elastyczny i umieć zadziałać nim wyniknie problem. Ufa, że jego wieloletnie doświadczenie mu w tym pomoże. Zależy mu na dobrej współpracy z radą rodziców i samorządem uczniowskim. – W życie naszej szkoły włączone jest ok. 10% mieszkańców gminy Krzyżanowice.  Dlatego chcemy angażować się także w inicjatywy rady sołeckiej i grupy odnowy wsi – mówi Tomczyszyn. 

Popiera obowiązek noszenia mundurków, uważa, że ocena z religii zwiększy prestiż tego przedmiotu. Osobiście nie lubi być zaskakiwany, a ostatnie, częste zmiany w oświacie sprawiają, że dyrektor staje się w większym stopniu urzędnikiem aniżeli pedagogiem.     Za zadanie stawia sobie poprawę estetyki szkoły. Wiele w naszej szkole zostało już zrobione. Mamy nowe przebieralnie z natryskami, odnowione szatnie, założyliśmy monitoring. W wakacje odnowione zostały sale, szkoła jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych – wylicza nowy dyrektor. W przyszłości w szkole wymienione zostanie oświetlenie na energooszczędne oraz odremontowane zostaną sanitariaty. Dumą szkoły w Chałupkach, do której przyczynił się nowy dyrektor, są dwie pracownie komputerowe z dziesięcioma stanowiskami, laptop, rzutnik multimedialny, sprzęt odtwarzający, ksero cyfrowe i szybki Internet.

Tę szkołę znam od podszewki
 
Przez pięć lat funkcję dyrektora ZSO w Bieńkowicach pełnił będzie Dariusz Krawczyk. Jest nauczycielem informatyki i matematyki. Już w pierwszych dniach roku szkolnego przyznaje, że tęskni za pracą przy tablicy. Jest mniej stresująca niż moje obecne stanowisko – mówi Krawczyk.  

Matematyk zapuścił korzenie w bieńkowickiej szkole 19 lat temu, bo panowała tam świetna atmosfera. Choć mieszka w Raciborzu, nie chciałby pracować w mieście. – Uczniowie są tam mniej zdyscyplinowani – przyznaje Dariusz Krawczyk.

Jego marzeniem jest, by w polskich szkołach uczniowie mieli dostęp do szkolnego pedagoga i  psychologa. Chciałby, aby nauczyciele stawiali możliwości dzieci ponad własne ambicje.

– Gdy będziemy wspierać ucznia w nauce jednego przedmiotu rezultaty będą większe – mówi szef 138 osobowej szkoły (razem z filią w Bolesławiu).

Dla Iwony Krupy stanowisko dyrektora SP w Zabełkowie to wyzwanie

Iwona Krupa, dziś dyrektor SP w Zabełkowie, nauczycielem została dwanaście lat temu. – Rozpoczynając pracę w Owsiszczach, szybko musiałam nauczyć się gwary, którą posługiwały się dzieci. Wkrótce potem organizowałam w szkole Tydzień Kultury Śląskiej – mówi pochodząca z okolic Częstochowy dyrektor. Wraz z wiedzą o języku polskim i historii zarażała dzieci pasją do teatru. – Uwielbiałam przygotowywać z dziećmi przedstawienia i występy. Odnosiliśmy sukcesy i zdobywaliśmy nagrody w międzyszkolnych konkursach – mówi dyrektor, która zmuszona była od pierwszego września oddać prowadzenie kółka teatralnego młodszej koleżance.

Została dyrektorem, bo lubi ambitne wyzwania i dążenie do celu. Pod jej nadzorem uczy się 109 uczniów (w tym 16 w filii SP w Rudyszwałdzie). Grono pedagogiczne tworzy siedemnastu  nauczycieli. – Zaletą małej szkoły jest możliwość indywidualnego podejścia do ucznia i ich większe bezpieczeństwo – mówi Iwona Krupa.   

Chce kontynuować współpracę ze szkołą w Boguminie. Jej życzeniem jest nowa pracownia komputerowa, pomoce naukowe i szkolenia dla nauczycieli, oraz doposażenie w komputer i Internet dyrektorskiego gabinetu. Remontu w szkole wymagają szatnie, toalety oraz elewacja budynku.

By zaznajomić z działalnością szkoły rodziców, chce wprowadzić coroczne „Dni Otwarte” i stworzyć stronę internetową. – Rodzice mogliby dowiedzieć się o nowinkach, sprawdzić system oceniania.  Większość konkursów ogłaszana jest poprzez Internet. To także możliwość, by ktoś nas zauważył – mówi dyrektor Krupa.         

Nowa dyrektor ZSO w Krzyżanowicach czuje się w szkole pewnie jak w tańcu
 
Beata Szczepanowska, dyrektor ZSO w Krzyżanowicach, w szkole pracuje od 1995 r. Prowadzi lekcje matematyki i informatyki. – Nie chciałabym zrezygnować z nauczania. Matematykę bardzo lubię i staram się w ciekawy sposób przekazać materiał uczniom, by i oni ją polubili – mówi dyrektor. Swych uczniów dyrektor potrafi zaskoczyć nie tylko zdolnościami matematycznymi. Podczas czerwcowego pożegnania swej poprzedniczki Irmgardy Bindacz, nowa dyrektor dała popis tańca towarzyskiego. Swe hobby doskonali w Klubie Miłośników Tańca Towarzyskiego RCK-u w Raciborzu, bierze udziały w tanecznych turniejach. 

Decyzja o objęciu stanowiska była trudna. By dobrze pokierować szkołą i zespołem nauczycieli, trzeba, jej zdaniem, być wyrozumiałym. Szczególnie dla młodych, dopiero co zaczynających nauczycieli. Ważna jest współpraca z rodzicami i otwartość na nowe horyzonty. – Chcemy się starać o fundusze unii europejskiej – planuje dyrektor.

Do krzyżanowickiej podstawówki i gimnazjum uczęszcza 317 uczniów (z Krzyżanowic, Owsiszcz, Nowej Wioski i  Roszkowa). Najliczniejsza klasa liczy trzydzieści trzy osoby, najmniejsza zaś osiemnaście. W wiejskiej szkole dyrektor ceni szeroki kontakt z rodzicami. By wyjść im naprzeciw niektóre ze szkolnych uroczystości odbywać się będą popołudniami. 

B.S.