Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (747) Data wydania: 08.08.06

Właściwy tynk

Chcę otynkować wnętrze domu, w którym sufity wykonano z bloczków keramzytowych, a ściany częściowo z cegły, a częściowo z gazobetonu. Czy powinienem użyć różnych tynków? – pyta czytelnik.
Materiał, z jakiego wykonano ściany i sufit, ma kluczowe znaczenie dla wyboru odpowiedniego tynku. Podłoże i tynk muszą „współgrać”. Na przykład, materiał o podwyższonej izolacyjności, w pana przypadku gazobeton, najlepiej pokryć tynkiem o podobnych właściwościach. Uwagę zwracać też trzeba na indywidualne cechy podłoża: na ile jest ono równe i gładkie, jaką ma przyczepność.
 
Zarówno do otynkowania sufitu wykonanego z bloczków keramzytowych, jak i ścian ceglanych, posłużyć może zaprawa tynkarska Atlas, typowa zaprawa cementowa do wykonywania tynków tradycyjnych. W skład zaprawy wchodzi kruszywo o różnym stopniu uziarnienia, cement oraz dodatki nadające urabialność i plastyczność. Można ją układać w warstwie o grubości 6–30 mm. Sposób wykończenia powierzchni zależy od żądanej kategorii tynku. Jeśli potraktujemy tynk jako ostateczne wykończenie powierzchni ściany, pożądane będzie wygładzenie go np. gładzią gipsową. Tynk należy wykonywać dwuwarstwowo. Pierwszym etapem jest wykonanie obrzutki wstępnej, a po jej związaniu – ale jeszcze przed stwardnieniem – wykonuje się tzw. narzut wierzchni, następnie trzeba zebrać nadmiar zaprawy i przystąpić do zacierania tynku na gładko.
 
Na ścianę z gazobetonu zastosować można Atlas KB-Tynk. Składające się na tę zaprawę komponenty zapewniają jej wysoką izolacyjność, a zarazem paroprzepuszczalność, zbliżoną do tej, która cechuje gazobeton. Grubość warstwy może wynosić od 2 do 8 mm. W razie potrzeby wykonania grubszej warstwy tynk ten nakłada się dwuwarstwowo, z zastosowaniem przerwy technologicznej. W tym przypadku łączna grubość tynku nie powinna przekroczyć 15 mm.
 
W zgodzie z naturą
 
Można także pójść „w stronę ekologii” – zastosować tynki gipsowe. Do wyboru są na przykład wyroby Nowej Doliny Nidy: „Tempo” i „Sprint”. Oba oparte są na naturalnym gipsie. „Tempo”, jako cięższy, nadaje się wyłącznie na ściany. Lżejszym „Sprintem” otynkować można także sufit.
 
Oczywiście, przed zastosowaniem każdego z nich należy odpowiednio przygotować podłoże. Musi ono być stabilne, niechłonne, oczyszczone z resztek brudu i kurzu oraz nie związanych i luźnych części, mogących osłabić przyczepność mas tynkarskich, a także dobrze zagruntowane.
 
Dzięki tynkom tradycyjnym, w zależności od potrzeb, można uzyskać powierzchnię o różnym stopniu gładkości, który w języku technicznym określony jest kategoriami od 0 do IV.
 
Do ostatecznego wykończenia powierzchni ścian i sufitów można użyć gładzi gipsowych, takich jak Gipsar Uni, Gipsar Max, Gipsar Perfekt lub Gipsar Uniplast. Położenie gładzi wymaga jednak odczekania co najmniej 28 dni, by tynk mógł należycie związać się z podłożem oraz wyschnąć.
 
Anna Dydycz, Atlas