Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (725) Data wydania: 07.03.06

Pięścią w twarz

Mężczyzna pięścią uderzył w twarz przypadkową kobietę. Jednak w majestacie prawa on spokojnie chodzi sobie po ulicy, zaś jego ofiara boi się wyjść z domu.
Anna C. ma wielkiego siniaka wokół prawego oka. Nie chce podawać nazwiska z powodu obaw o swoje bezpieczeństwo. Od uderzenia w dalszym ciągu boli ją głowa. Jest oburzona bezradnością wymiaru sprawiedliwości wobec przestępców.
 
26 lutego wraz z mężem i znajomym wybrała się do pubu, mieszczącego się przy ul. Klasztornej. Wszedł mężczyzna z małym dzieckiem. Był wysoki, barczysty. Mąż od razu zauważył, że zachowywał się jakoś dziwnie - opisuje Anna C. W pewnym momencie podszedł do naszego stolika i bez pytania wziął sobie od naszego znajomego paczkę papierosów. Zaraz mu ją oddał, bo powiedział, że ma mało i wziął sobie ode mnie, ponieważ miałam więcej. Zwracał się do mnie per „ty". Powiedziałam mu, że sobie tego nie życzę. Mąż wyrwał mu z ręki papierosa i wtedy się zaczęło - mówi kobieta. Napastnik rzucił w męża kobiety kawałkiem pizzy. Podszedł do zajmowanego przez siebie stolika i zaczął rzucać wszystkim, co się na nim znalazło. W stronę kobiety poleciała popielniczka i kufle piwa oraz wulgarne wyzwiska. Chciał rzucić w nich stołem, ale nie pozwoliły mu na to pracownicy lokalu. Powiedziałam mu: „człowieku, jak ty się zachowujesz", na co on podszedł i z pięści uderzył mnie w twarz. Upadłam, nie wiem, co działo się dalej - mówi pokrzywdzona.
 
Zanim przyjechała policja, mężczyzna wyszedł z pubu i schował się w jednej z pobliskich klatek. Poszedł za nim mąż pani Anny. Miejsce ukrycia wskazał policjantom. Pochodzili po sąsiadach i odjechali, bo powiedzieli, że nie będą czekać pod klatką - opowiada Waldemar C. Gdy napastnik wyszedł, mąż ponownie zadzwonił po policję. Tym razem mężczyzna z dzieckiem został zatrzymany. Ograniczyło się to jedynie do momentu spisania go przez policjantów. Stałem niedaleko. Przez cały czas groził mi, że mnie zastrzeli - mówi Waldemar. Po spisaniu spokojnie sobie odszedł.
 
Anna C. trafiła na izbę przyjęć, gdzie wykonane zostały badania głowy. Następnego dnia biegły lekarz zrobił jej obdukcję, z której wynika, że obrażenia naruszają czynność narządów ciała nie dłużej niż na 7 dni. Dlatego też napastnik za swój czyn nie będzie ścigany z urzędu. Sprawiedliwości kobieta musi domagać się z oskarżenia prywatnego. Ten człowiek wpadł w szał, jest agresywny i niebezpieczny. Z powodu wyniku obdukcji spotkało go to samo, co kogoś, złapanego w parku za picie piwa. Następnym razem może kogoś zabić - denerwuje się kobieta.
 
Do tej pory nie może zapomnieć widoku dziewczynki, z którą przyszedł. Dziecko miało ok. 5 lat. Jak tylko awantura się rozpoczęła, wzięła jego kurtkę i stanęła przy drzwiach. Najwidoczniej była świadkiem już niejednej takie sytuacji. Przez cały czas płakała i wołała „tatusiu, chodźmy stąd" - opowiada Anna C. Teraz, żeby go ukarać, kobieta musiałaby wystąpić z powództwa cywilnego. Mam jeszcze ponosić koszty, gdy on dostanie obrońcę z urzędu? - zastanawia się.
 
Policja nie prowadzi spraw z oskarżenia prywatnego. Po zgłoszeniu przekazywane są do sądu, który się nimi zajmuje - wyjaśnia kom. Joanna Rudnicka, rzecznik prasowy raciborskiej Policji. Takie jest prawo. Obdukcja wykonywana jest na podstawie odniesionych przez ofiarę obrażeń. Rozmiar sińca, względy estetyczne czy też osoba sprawcy nie mają tu znaczenia - mówi biegły lekarz Aleksander Bąkowski.
 
(Adk)