Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Ferie nie dla wszystkich

07.02.2006 00:00
Kiedy inni uczniowie odpoczywają od nauki, młodzi muzycy oraz plastycy z I LO szykują się do okręgowego etapu XXX Olimpiady Artystycznej. Trwać on będzie od 6 do 8 lutego w Regionalnym Ośrodku Metodycznym w Katowicach.
W sekcji muzyka „Kasprowicza” reprezentować będą: Antonina Ruda, Kasia Bedryj, Magda Kondys, Julia Rek, Aneta Adamczyk, Maciek Kwiatkowski, a także Ola Kawałko, natomiast w sekcji plastyka – Ania Godoj i Marta Majnusz.
 
Na szczeblu wojewódzkim olimpiada składa się z trzech części. Pierwsza polega na napisaniu wypracowania na jeden spośród pięciu tematów. Druga na zaprezentowaniu zagadnienia, które wcześniej opracowaliśmy. Trzecia zaś na rozpoznaniu utworu – wyjaśniają Aneta, Antonina i Julia. Na razie walczymy z materiałem, porządkujemy wiedzę – mówi Janina Wystub, dyrektorka „pierwszego”, przygotowująca młodzież z muzyki.
 
Eliminacje szkolne miały miejsce 5 grudnia. Trzeba było rozwiązać test z wiedzy teoretycznej i zanalizować dzieło sztuki – opowiada Janina Wystub. Licealiści poradzili sobie świetnie. Nic dziwnego, wszyscy kochają muzykę.
 
Maciej to perkusista, Kasia – wiolonczelistka. Z kolei Magdalena gra na flecie poprzecznym, Aleksandra, podobnie jak Julia, na akordeonie, a Aneta na gitarze. Julia i Aneta w olimpiadzie biorą udział już drugi raz. Ja startuję po raz trzeci – przyznaje Antonina, która gra na organach klasycznych. Antonina chce studiować muzykę, na maturze też będzie zdawać ten przedmiot.
 
Miłośnicy muzyki z ILO uczestniczą w olimpiadzie odkąd dyrektoruje Janina Wystub, młodzi plastycy od zeszłego roku. Ci ostatni kształcą się pod okiem Kingi Wystub.
 
W ubiegłych latach na Olimpiadzie Artystycznej przedstawiciele ogólniaka wypadali rewelacyjnie. W roku szkolnym 1998/99 Alina Kucznierz zakwalifikowała się do etapu centralnego, a w następnym roku została laureatką. W roku szkolnym 2000/01 do ogólnopolskiego finału doszła Basia Król. Rok później w gronie laureatów znalazła się Justyna Pistelok.
 
Łuk
  • Numer: 6 (721)
  • Data wydania: 07.02.06