Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (717) Data wydania: 10.01.06

List do redakcji

Mieszkam w budynku stuletnim, a ponieważ nie wiem jak wypić tę czarę goryczy, postanowiłem się nią podzielić z Wami.
A może za Waszym pośrednictwem z mieszkańcami Raciborza, będącymi w takiej samej sytuacji jak ja. Albowiem Pan Prezydent Jan Osuchowski zafundował najemcom lokali mieszkalnych, zarządzanych przez MZB, prezent noworoczny w postaci podwyżki czynszu. W moim przypadku jest to 35 zł i 35 gr miesięcznie więcej od zajmowanego mieszkania, w którym nie ma łazienki. Ale te podwyżki mają swój ciąg:
w 2001 r. płaciłem 1,72 gr za m2
w 2002 r. płaciłem 1,82 gr za m2
w 2003 r. płaciłem 1,94 gr za m2
w 2005 r. płaciłem 2,32 gr za m2
W 2006 r. będę płacił 2,90 gr za m2.
 
Co będzie dalej tego nie wiem, bo nam emerytom takich podwyżek nikt nie daje co roku. Po tych podwyżkach zmuszony byłem zrezygnować z telewizji kablowej i telefonu, bo uznałem, że to już jest dla mnie luksusem, na który emeryt pozwolić sobie nie może. Teraz przyjdzie kolej na rezygnację z telewizji publicznej i radia, bo być może podrożeje jeszcze elektryczność i gaz. A może Pan Prezydent myśli, że szybciej wydusi czynsz od emerytów niż od tych lokatorów, którzy z różnych przyczyn nie płacą latami czynszu a mają mieszkanko z centralnym, wodę (gaz i światło), ale za to płacić muszą, bo zakład energetyczny i gazownia w pieszczoty się nie bawią, potrafią wyegzekwować swoje należności. Na dodatek ludzie tacy śmieją się człowiekowi w nos, mówiąc: „Jakżeś frajer to płać, wszystkich nas nie wyrzucą, bo nie mają gdzie”.
 
Dlatego Panie Prezydencie podwyżkami tymi kara Pan srogo tych ludzi, którzy ze swoich obowiązków wywiązują się należycie. Natomiast widzę, że czym dłużej jesteśmy krajem „demokratycznym”, tym mniejsze szanse na poprawę warunków bytowych i stopy życiowej dla emerytów, rencistów i ludzi mniej zamożnych. Ale myślę sobie, że być może Pan i wszyscy radni Raciborza wymyślili jedenaste przykazanie Boże, które mówi – szanuj bliźniego jak siebie samego, aż koszula spadnie z niego, a potem bierz się szybko za drugiego.
 
Więc proszę zastanowić się nad pochopnymi decyzjami podejmowanymi w ratuszu i z wyrozumiałością pomyśleć o tych ludziach, którzy przykręcają kurki ogrzewania, żarówki wymieniają na mniejsze, żeby tylko mniej płacić, samochodów nie mają, chodzą pieszo, bo na autobus ich nie stać, o lepszym jedzeniu nie ma co mówić, a lekarstwa na nasze kieszenie są zbyt drogie. Można by tu przytoczyć dużo przykładów, na które nigdy nie będzie odpowiedzi.
 
Dlatego kończę i pozdrawiam serdecznie tych, co list ten przeczytali z mniejszą lub większą emocją.
 
(adres i nazwisko do wiadomości redakcji)