Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (685) Data wydania: 06.12.05

Mozaikowe fantazje

Płytki mozaikowe przeżywają renesans. To już nie tylko małe kwadraciki, układane w większą całość, ale także fantazyjne nieregularne elementy, z których projektanci tworzą futurystyczne wizje.
Mozaika, to najczęściej małe, kolorowe kwadraciki o boku od 1 cm do 3 cm, połączone ze sobą siatką plastikową lub specjalnym papierem. Kupujemy je w „plastrach” o różnych wymiarach. I tak np. płytka 30 x 30 cm składa się z 81 kwadracików wielkości 3 x 3 cm.
 
Obmyśl kompozycję
 
Niewątpliwą zaletą płytek mozaikowych jest łatwość układania ich na łukach – np. na filarach, które dzięki nieregularnie ułożonej mozaice zyskują na lekkości – czy na obudowach wanien oraz we wnękach. Przede wszystkim jednak mozaika przyciąga naszą uwagę piękną barwą, fakturą i kompozycją. Stosując ją, łatwo możemy uzyskać efekt nieregularnych, poszarpanych brzegów, wysp z płytek czy swoistych obłych kształtów.
 
Przed przystąpieniem do układania mozaiki warto zaplanować jej rozmieszczenie, tak aby w miejscach „strategicznych” widoczna była cała umieszczona na niej kompozycja, natomiast wszelkie docięcia płytek znajdowały się na uboczu. Mozaikę układa się tak samo, jak glazurę.
 
Wybierz zaprawę
 
Podstawową czynnością przed układaniem płytek powinno być przygotowanie podłoża. Musi być ono równe i stabilne, a w przypadku zwiększonej chłonności należy zagruntować je emulsją Atlas Uni-Grunt. Niewielkie nierówności ściany, do 5 mm, należy zlikwidować, stosując Zaprawę Klejową Atlas. W przypadku większych ubytków należy użyć Zaprawy Wyrównującej Atlas. W zależności od rodzaju płytek i podłoża dobieramy odpowiedni klej.
 
I tak, Zaprawa Klejowa Atlas nadaje się do mocowania płytek na typowych podłożach mineralnych, takich jak: tradycyjne tynki cementowe czy nieotynkowane mury z cegieł i gazobetonu. Do przyklejenia mozaiki na płyty gipsowo-kartonowe zastosować trzeba zaprawę o zwiększonej elastyczności i przyczepności Atlas Plus lub Atlas Bis. Mozaikę marmurową warto natomiast przykleić do ściany Zaprawą Klejąca Atlas Karo.
 
Przygotowanie zaprawy klejącej polega na wsypaniu jej do wody i ręcznym (bądź mechanicznym) wymieszaniu. Po upływie 5 minut i ponownym wymieszaniu można przystąpić do układania płytek. Po rozprowadzeniu pacą zębatą zaprawy po podłożu należy przyłożyć doń arkusz mozaiki, lekko przycisnąć rękoma, a potem mocniej docisnąć łatą, zarówno w pionie, poziomie, jak i po przekątnych arkusza. Dzięki dociskaniu łatą, cały arkusz przyklei się równomiernie, bez wgłębiania poszczególnych elementów.
 
Kolejnym etapem jest wypełnienie spoin między detalami, czyli fugowanie.
 
Joanna Złoczewska GRUPA ATLAS