Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (681) Data wydania: 08.11.05

Ocieplanie z pruskim murem

„Zamierzam ocieplić dom styropianem. Chciałbym, aby górna część jednej ze ścian budynku miała charakter muru pruskiego. Jak mam to zrobić?” – pyta Mariusz Goffman.
Wybrana przez pana metoda z użyciem styropianu, określana jako bezspoinowy system ociepleń, jest powszechnie stosowana w naszym kraju. Styropian jest dobrym izolatorem ciepła, materiałem odpornym na działanie wilgoci, nierozprzestrzeniającym ognia, łatwym w obróbce. Aby ocieplone ściany w optymalny sposób chroniły dom przed nadmierną utratą energii, jednocześnie zapewniając swobodny odpływ wilgoci na zewnątrz, należy precyzyjnie ustalić grubość warstwy izolacyjnej. Warto w tej sprawie skorzystać z pomocy doradców technicznych Grupy Atlas, którzy – dysponując specjalnym programem komputerowym SALTA – dobiorą odpowiednie parametry materiałów budowlanych, pomogą także w wyborze tynku i farby elewacyjnej. Doradztwo to jest bezpłatne.
 
Jeżeli chodzi o technologię wykonania ocieplenia ściany, przypominającą mur pruski, nie jest ona – podobnie jak ocieplenie całego budynku – sprawą nader skomplikowaną. Praca ta wymaga jednak precyzji wykonania, dlatego warto powierzyć ją doświadczonej ekipie. Przed przystąpieniem do zasadniczych prac należy przedstawić wykonawcom projekt ocieplenia budynku, z uwzględnieniem ściany z ozdobną, drewnianą konstrukcją, i technologię jego wykonania. Jest ona następująca: po przyklejeniu do ściany budynku płyt styropianowych zaprawą Atlas Stopter K-10 lub zaprawą Atlas Hoter S, płyty te należy podciąć w miejscach, w których będą zamontowane deski. Radziłbym, by tak wykonać podcięcie, żeby pod deską znajdowała się warstwa izolacyjna styropianu oraz by po ostatecznym wykończeniu elewacji tynk lub inna okładzina tworzyły z deską równą powierzchnię.
 
W tak przygotowane płyty styropianowe zatapia się, przy pomocy zaprawy klejącej Atlas Stopter K-20 lub Atlas Hoter U, siatkę z włókna szklanego, otrzymując tzw. warstwę zbrojoną, stanowiącą podłoże pod wyprawę tynkarską. Po jej związaniu mocuje się przygotowane wcześniej deski na metalowe kotwy, poprzez styropian, do muru. Deski powinny być sezonowane (aby uniknąć ich późniejszego odkształcania), a przed położeniem zaimpregnowane. Styk kotew ze styropianem należy zabezpieczyć przeciwwilgociowo specjalnymi kołnierzami uszczelniającymi, wchodzącymi w skład systemu Atlas Woder E, natomiast szczeliny między bokami desek a styropianem warto wypełnić masą uszczelniającą Atlas Woder E lub silikonem sanitarnym Atlas Silton S.
 
Po zabezpieczeniu desek folią malarską można przystąpić do ostatniego etapu. Po zagruntowaniu warstwy zbrojonej podkładową masą tynkarską, odpowiednią dla nakładanego tynku (np. Atlasem Cerplastem w przypadku tynków mineralnych i akrylowych), nakłada się cienkowarstwową wyprawę tynkarską. Zamiast tynkiem, przestrzenie między deskami można obłożyć płytkami klinkierowymi, stosując do ich przyklejenia i spoinowania zaprawę murarską Atlas z trasem do klinkieru. Tras, materiał pochodzenia wulkanicznego, ogranicza powstawanie wykwitów na powierzchni muru.
 
Stosuje się także wariant, że deska (niczym belka) wystaje ponad elewację. W takim przypadku na uprzednio wykonaną wyprawę tynkarską przykręca się wkrętami deski i uszczelnia je zgodnie z przedstawionym opisem.
 
Marek Pastusiak GRUPA ATLAS