Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (678) Data wydania: 18.10.05

Indeksy rozdane

O wzmocnieniu roli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu  jako ośrodka naukowego i kulturotwórczego mówił rektor prof. dr hab. Joachim Raczek, 13 października, podczas inauguracji roku akademickiego. I oby ta „trzynastka” okazała się szczęśliwą dla tych, którzy tego dnia dołączyli do grona żakowskiej braci.
Raciborska Alma Mater  z roku na rok poszerza swoją ofertę edukacyjną o kolejne kierunki i specjalności. Jak dotąd z  niezłym efektem. Studentów ciągle przybywa. Jeszcze trzy lata temu było ich 500, a obecnie blisko 3,5 tys. Z prof. dr. hab. Joachimem Raczkiem rozmawialiśmy na temat przyszłości raciborskiej uczelni.
 
W roku akademickim 2005/06 indeksy PWSZ w Raciborzu uzyskało ponad 1900 studentów. W sumie uczy się tu blisko 3,5 tys. osób. Uczelnia kształci na 7 kierunkach i 16 specjalnościach. Od tego roku funkcjonuje tu filologia ze specjalnościami angielską, niemiecką, rosyjską i czeską.
 
Nowiny Raciborskie: W tym roku studenci rozpoczęli naukę na nowym kierunku, filologii. Jakie są dalsze plany rozwoju PWSZ?
Joachim Raczek: Zamierzamy utworzyć kierunek inżynierski. Jesteśmy w trakcie przygotowywania odpowiedniego wniosku do Państwowej Komisji Rekrutacyjnej oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Chcemy go złożyć jeszcze w listopadzie. Kierunek ten działałby w oparciu o bazę Technikum Mechanicznego. Jak dotąd są to wstępne rozmowy. Wspólnie z prof. Janem Kosmolem z Politechniki Gliwickiej doszliśmy do wniosku, że istniejące tam pracownie, przy niewielkim uzupełnieniu, nadają się na realizację tych zamierzeń. Chcielibyśmy zacząć od automatyki i robotyki. Więcej powiedzieć na razie nie mogę.
 
NR: Uczelnia powiększy też swoją siedzibę.
J. R.: Musimy rozbudować bazę, bo zaczyna być bardzo ciasno. Przede wszystkim zamierzamy powiększyć już istniejące budynki dydaktyczne o jedno piętro. Projekt jest już na ukończeniu.  Przebudowana będzie też aula. Chcemy zmienić ją w prawdziwą salę wykładową, wyposażoną w pomoce multimedialne.
 
NR: Podczas inauguracji powiedział pan, że 90 proc. studentów pochodzi z regionu, czyli skąd?
J. R.: W większości z powiatu raciborskiego, a także rybnickiego, wodzisławskiego, jastrzębskiego oraz głubczyckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego.
 
NR: Uczelnia nastawiona jest na rozwój, na to, że studentów będzie stale przybywać. Jednak  liczba uczniów w szkołach podstawowych i średnich jest coraz mniejsza, mniej może być też studentów. Czy jest to brane pod uwagę?
J. R.:  Oczywiście, liczymy się z tym. Co prawda nie odczuwamy jeszcze skutków niżu demograficznego, jednak nawet w znacznie większych ośrodkach akademickich spodziewają się takiej sytuacji.
 
NR: I pomimo wszystko nie obawiacie się o rozwój PWSZ?
J. R.: W którymś momencie będziemy musieli powiedzieć „koniec”. Wiemy, że obecnie jest zapotrzebowanie na kierunki inżynierskie. Problem w tym, że są one związane z matematyką, a młodzież ma z nią sporo trudności. Przedmiot ten musiałby być lepiej realizowany w szkołach. Jednak absolwenci tego kierunku w przyszłości znajdą pracę.
 
NR: Pojawiają się opinie, że jest z tym problem po tych kierunkach, które już funkcjonują.
J. R.: Informacje, które mamy od naszych pierwszych absolwentów mówią co innego. Fizykoterapia, masaże, organizowanie czasu wolnego, zajęcia korekcyjne mają przed sobą dużą przyszłość. Poza tym zamierzamy w taki sposób kształcić naszych studentów, by nauczyć ich samodzielnego tworzenia miejsc pracy poprzez samozatrudnienie. W tej chwili jest to jednym z naszych głównych celów na wszystkich kierunkach.
 
NR: Dziękuję za rozmowę.
 
(A. Dik)