Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (673) Data wydania: 13.09.05

Psy w mundurach

Są traktowane jak ludzie. Przysługują im urlopy i chorobowe. Mowa o psach, które służą w Policji, Zakładzie Karnym czy Straży Granicznej.
Nie ma jak w komendzie
 
Cezar mieszka w kojcu na terenie Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu. Jednak w każdej chwili jego przewodnik, młodszy aspirant Andrzej Kantyka, może zabrać go do domu. Zwierzak ma 3,5 roku. Jest owczarkiem niemieckim długowłosym. Wytresowano go dwa lata temu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach koło Warszawy, gdzie otrzymał też drugie imię, służbowe – Saman.
 
Cezar to pies patrolowo-tropiący do działań prewencyjnych. W śląskim garnizonie Policji „pracuje” 105 czworonogów tej samej kategorii. Saman jest jednym z lepszych. W tym roku zajął 17 miejsce w Wojewódzkich Eliminacjach Kynologicznych Mistrzostw Polski – opowiada A. Kantyka. Wykorzystywany jest głównie do patrolowania ulic miasta, ale także do tropienia śladów ludzkich na miejscu zdarzenia. Cezar wymaga częstej retresury. Sześć razy w miesiącu jeżdżę z nim na ośmiogodzinne zajęcia. Prowadzą je doświadczeni treserzy Jarek Mielimąka i Dariusz Kmiecik – reasumuje policjant. Dodaje, że na komendzie przebywa jeszcze jeden pies patrolowo-tropiący. Nazywa się Ramzes (Safin). Jego przewodnikiem jest starszy posterunkowy Marcin Gawron. Największym sukcesem Samana i Safina jest zatrzymanie sprawców włamania do siłowni ZSOMS oraz odzyskanie skradzionych przez nich przedmiotów.
 
Kto pilnuje Niemczyka?
 
W raciborskim Zakładzie Karnym mieszka kilka owczarków w wieku od 2 do 6 lat (ich dokładna liczba jest utajniona). Jeden jest do wykrywania narkotyków, pozostałe są psami wartowniczymi. Nocami służą na posterunkach. Niektóre biegają luzem, a niektóre na tzw. bloku, czyli stalowej lince – mówi funkcjonariusz służby więziennej, który ze względów służbowych musi zachować anonimowość. Ich zadanie to niedopuszczenie do ucieczki z terenu więzienia jakiegoś osadzonego – dodaje.
 
Czworonogi najpierw szkolone są przez swoich przewodników, następnie jadą na trzy i pół miesięczny kurs do Zakładu Karnego w Czarnem w Zachodniopomorskiem. Tam uczone są przede wszystkim agresji, aby już swym wyglądem wzbudzać respekt wśród ludzi. Potem (co miesiąc) tresowane są jeszcze na terenie psiarni lub strzelnicy przy ul. Głubczyckiej. Powtarza się z nimi m.in. obronę przewodnika, pokonywanie przeszkód terenowych, zatrzymywanie osób (trening bez kagańca), a także przeszukiwanie pojazdu czy pomieszczenia. Dodatkowo ćwiczone są przez ok. pół godziny przed każdą służbą. „Praca” w Zakładzie Karnym jest dla tych zwierząt bardzo trudna. Muszą przebywać na posterunkach niezależnie od pogody, i w deszczu, i w mrozie. Toteż ich służba zgodnie z przepisami trwa 10 lat – wyjaśnia nasz rozmówca.
 
Warto zaznaczyć, że wspomniany pies do wykrywania narkotyków jest jednym z najlepszych w naszym państwie – zajął 3 miejsce na II Krajowych Mistrzostwach Polski Psów Służby Więziennej w kategorii psów specjalnych.
 
Warują na granicy
 
W Śląskim Oddziale Straży Granicznej jest tyle psów, żeby – jak twierdzi mjr Grzegorz Klejnowski – dobrze chronić granice. Przeważają wśród nich owczarki.
 
Mamy czworonogi do wykrywania narkotyków, materiałów wybuchowych, ale też patrolowo-obronne – opowiada Klejnowski. Wszystkie szkolone są wraz ze swymi przewodnikami w Lubaniu. Tresura wyszukiwania środków odurzających polega na zabawie. Zabawki nasączone są zapachem narkotyków. Zwierzęta szukają tych bezwonnych – tłumaczy major. Uzupełnia, że nie są faszerowane żadnymi prochami. Psy wykorzystywane są w czasie kontroli granicznych, również w trakcie patroli. Pomagają funkcjonariuszom. Po ok. 8 latach przechodzą na „emeryturę”. W zdecydowanej większości bezpłatnie przekazuje się je wtedy przewodnikom.
 
Łuk