Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (672) Data wydania: 01.03.05

Świat według kobiet

U progu dorosłości zapytaliśmy tegoroczne maturzystki o ich plany na przyszłość  - życiowe i edukacyjne. Efekty naszych odwiedzin w szkołach ponadgimnazjalych będziemy prezentować w wydaniach marcowych. Przy okazji jedna z dziewcząt wygra indywidualną nagrodę - usługi kosmetyczne w markowym salonie. Finał konkursu nastąpi pod koniec miesiąca, awansują do niego po 2 dziewczyny z każdej prezentacji. Wybiorą je czytelnicy.
Wioleta Binek
Klasa o specjalności ekonomiczno-administracyjnym, 18 lat, mieszka w Raciborzu. „Mam trzech braci: 27-, 20- i 15-letniego. Zawsze jest lepiej, jeśli się ma siostrę, ale nie narzekam, bo moi bracia są wspaniali i mogę na nich liczyć. Po maturze chciałabym zostać w Ekonomiku, w szkole policealnej, żeby zdobyć zawód. Później chciałabym pójść na studia w kierunku fotograficznym, ponieważ interesuje mnie fotografika. Marzę o porządnym aparacie. W wolnym czasie chodzę na aerobik, lubię grać w siatkówkę i pływać. Po skończeniu studiów chciałabym założyć rodzinę. Mieć kochającego męża, troje dzieci, domek na wsi, stadninę, a przynajmniej jednego konia, bo uwielbiam konie. Jaką rolę powinna pełnić kobieta we współczesnym świecie? To zależy. Niektóre wolą siedzieć w domu, inne pracować. Jednak od zawsze było tak, że w domu kobieta musiała robić więcej niż mężczyzna. Uważam, że mąż powinien pomagać kobiecie, dzielić z nią obowiązki domowe. Swoje dzieci chciałabym wychować w taki sposób, aby sobie radziły w życiu i kierowały się zasadami moralnymi.”

Anna Kostka
Va, technik ekonomista. 19 lat, ma młodszego brata, mieszka w Łubowicach. Chce kontynuować naukę w nowo otwartym studium kosmetycznym, w trybie wieczorowym, chciałaby ukończyć roczne studium wizażu. Te zainteresowania odkryła w trakcie nauki w ZSE. Oprócz tego postara się o odbycie stażu w Urzędzie Gminy. Ukończyła specjalistyczny kurs drugiego stopnia i jest konsultantką AVON. Jej zainteresowania to dbałość o wygląd, makijaż, kosmetyka. Często wykorzystuje swoje umiejętności gdy proszą o to koleżanki i rodzina. Marzy o założeniu własnego zakładu kosmetycznego, do czego jest przygotowana przez „Ekonomik”. W dorosłym życiu chciałaby z przyszłym mężem równo dzielić obowiązki. Uważa, że kobiety stać na sukces zawodowy.

Dorota Badurczyk
Klasa o specjalności ekonomiczno-administracyjnej, 18 lat, mieszka w Raciborzu. „Po maturze chciałabym studiować pedagogikę lub ekonomię. Moje dotychczasowe osiągnięcia w szkole to wystawa prac plastycznych, zorganizowana dzięki nauczycielkom, paniom Okaj i Tinz. W wolnym czasie szlifuję angielski chodząc na kurs. Czytam też lektury szkolne. Jestem realistycznie nastawiona do świata. Uważam, że można sobie poradzić w życiu, jeśli się jest aktywnym. Trzeba się udzielać, nie być biernym. Osobiście jestem bardzo żywiołową osobą. Kobieta powinna być niezależna, mieć własne zdanie, powinna umieć wychować swoje przyszłe dzieci i ... męża. Zależy na jakiego trafię chłopaka. Trzeba mu też pomóc przebrnąć przez życie, bo nie jest łatwe. Dla mnie najważniejsza jest rodzina, ale kariera musi z tym współgrać.”

Izabela Kron
Vc, liceum ekonomiczne. Ma 19 lat, dwoje młodszych braci i siostrę, sama mieszka w Raciborzu, który opuściła jako dziecko ale wróciła tu z Mazur, gdzie zostali jej rodzice. W naszym mieście ma też babcię. Planuje studia na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, myśli ewentualnie o prawie. Edukacja i kariera to priorytety, ale chce przed 30-tką zostać mamą. Uzyskała w IV klasie stypendium Prezesa Rady Ministrów, trzykrotnie startowała w olimpiadzie wiedzy ekonomicznej. Dorabia jako hostessa w MiniMalu. Interesuje się ekonomią i rachunkowością. Chce spełnić się zawodowo i uzyskać stabilność finansową by założyć rodzinę z odpowiednią osobą.

Kinga Wycisk
III b, profil ekonomiczno-administracyjny. Ma 18 lat, jest jedynaczką, mieszka w Raciborzu-Ocicach. Początkowo planowała zdawać na prawo, teraz bardziej interesują ją zarządzanie i finanse międzynarodowe. Od 6 roku życia tańczyła w zespołach, m.in. w „Strzesze” i Raciborskim Domu Kultury. Uwielbia jazdę konną, ćwiczy ją w Pstrążnej. Potrafi śpiewać, co prezentowała m.in. podczas Dni Raciborza. Ostatnio „zakochała” się w jeździe na nartach. Chce być niezależna i podobnie jak jej mama mieć własną działalność gospodarczą. Na pierwszym miejscu stawia wykształcenie i pracę zawodową - później przyjdzie czas na rodzinę.

Marianna Kunzer
Klasa o specjalności technik-ekonomista, 19 lat, mieszka w Maciowakrzu. „Moje pozaszkolne zainteresowania to muzyka. Lubię też tańczyć, śpiewać, gram na keyboardzie. W szkole brałam udział w olimpiadzie z języka niemieckiego. Po maturze chciałabym odbyć staż, później pójść na studia lub do dwuletniego studium o profilu bankowość. Marzę o tym, by zdobyć dobrą pracę, założyć rodzinę. I nie mieć problemów finansowych! Oczywiście nie wyobrażam sobie życia jako kura domowa, chcę nie tylko poświęcać się domowi, ale również pracować zawodowo. Być niezależna. Uważam, że kariera zawodowa jest równie ważna jak rodzina. Własne dzieci będę próbowała tak wychować, by nie miały problemów we współczesnym świecie i by wyrośli z nich dobrzy, wartościowi ludzie.”

Dominika Kowacz
Klasa Va, technik ekonomista. 20 lat, ma dwóch starszych braci, mieszka w Krowiarkach. Chce studiować dziennie lub zaocznie na kierunku związanym z ekonomią albo marketingiem. Reprezentantka szkoły w piłce siatkowej. Pomagała w organizacji Biesiady Śląskiej w ZSE. Przewodniczy Młodzieżowej Radzie Gminy Pietrowice Wielkie; w swojej parafii szefuje Dzieciom Maryi. Od zawsze interesuje się sportem, od tenisa stołowego po piłkę nożną; lubi też recytować wiersze. Zdaje sobie sprawę, że w dorosłym życiu nie będzie łatwo. Marzy by zostać mamą kilkorga dzieci. Chociaż jej babcia i mama opiekowały się domem i dziećmi, sama stawia na karierę, chciałaby robić coś pożytecznego dla innych.

Justyna Pieruszka
Vd, liceum handlowe. Ma 4 siostry i brata, mieszka w Raszczycach. Chce podjąć studia związane z matematyką, jak najbliżej domu. Za wyniki w nauce z ubiegłego roku ma stypendium Prezesa Rady Ministrów. Dużo się uczy, na inne zajęcia nie ma czasu. Lubi imprezy, jak np. wesela. Chętnie czyta, choć niekoniecznie lektury; jeździ na rowerze i spaceruje. Myśli o małżeństwie i trójce dzieci. Nastawia się na przyszłość pozytywnie, liczy, że wszystko ułoży się pomyślnie. Według niej kobieta powinna robić w dorosłym życiu, to co lubi.

Ania Panicz
Klasa o specjalności ekonomiczno-administracyjnej, 19 lat, mieszka w Raciborzu-Ocicach. „Jestem jedynaczką. Po maturze chciałabym wyjechać za granicę, zarobić pieniądze, a po roku przerwy wrócić do kraju i pójść na studia. Najchętniej na coś związanego z j.angielskim, który łatwo mi wchodzi do głowy. Uwielbiam w wolnym czasie oglądać filmy, więc często chodzę do kina. Zimą jeżdżę na nartach. Nie chciałabym być w przyszłości tak zwaną kurą domową. Nie tak szybko zdecyduję się na bycie żoną i matką. Chcę najpierw pozwiedzać świat, zdobyć wykształcenie. Chciałabym żeby mój przyszły mąż był czuły, opiekuńczy i miał poczucie humoru. Uważam, że sporo prawdy zawiera stwierdzenie: „Światem rządzą mężczyźni, a mężczyznami kobiety”. W domu powinien obowiązywać podział obowiązków. Dzieci powinno wychowywać oboje rodziców. Chciałabym tak przeżyć życie, żeby w przyszłości nie mieć pretensji do męża, że z powodu obowiązków domowych nie spełniłam się w pracy zawodowej. Nie chcę też, aby doszło do tego, że będę kiedyś zrzędliwą, zgorzkniałą staruszką. Chce przeżyć życie jak najpiękniej!”