Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (637) Data wydania: 29.06.04

Halo! Riksza?

Na raciborskim rynku pojawiły się... riksze. Pomysł ten, realizowany już od dawna w innych miastach Polski, być może przyjmie się z powodzeniem również u nas.   Zamiar ten kiełkował w głowie raciborzanina Jarosława Regenta już od dwóch lat. Pracuje zawodowo, a „rikszowy interes” traktuje jako dodatkową działalność. Widziałem to w telewizji, później pojechałem do Łodzi, aby pogadać z właścicielem firmy, która się tym para. Jeździ tam z powodzeniem aż 150 riksz. Dowiedziałem się jak to funkcjonuje, ale nie chciano mi zdradzić wszystkich knifów związanych z biznesem, gwarantujących sukces. Wiadomo, jest to wynikiem doświadczenia, na które trzeba ciężko zapracować. Ja muszę je zdobywać samodzielnie, od podstaw - mówi.
Przejażdżkę na rikszy można odbyć codziennie, również w dni świąteczne, w godzinach od 10.00 do 20.00. Podobno szczególnie chętnie jeździ tym środkiem lokomocji młodzież i goście z Niemiec. Jarosław Regent przypomina sobie prawdziwe żniwo w którąś niedzielę maja, kiedy były I Komunie Św. Jeździli wtedy od 15.00 do 19.40, bez chwili przerwy. Na razie stara się, aby te nietypowe pojazdy zostały dobrze zapamiętane przez mieszkańców, dlatego porusza się po ścisłym centrum miasta i przy minimalnym zysku. Mieszkańcy muszą się oswoić z tą nowością. Zdarzały się już kursy do Studziennej, jadę tam gdzie zażyczy sobie klient, chociaż wiadomo, że jest to spory wysiłek, szczególnie gdy trzeba pedałować pod górkę - uśmiecha się Regent. Kiedy jest duży ruch w godzinach szczytu, stara się wybrać ulice mniej uczęszczane, aby zapewnić pasażerom komfort jazdy. Przejażdżka rikszą jest niewątpliwie ciekawą propozycją dla turystów, którzy mogą w ten sposób dotrzeć do wartych zwiedzenia miejsc w mieście. Przyjemność ta kosztuje 2,50 zł za 10 minut jazdy, co nie jest stawką wygórowaną. Do końca roku w Raciborzu powinno się pojawić do dziesięciu takich pojazdów, w tej chwili jest ich pięć. Jest to środek lokomocji ekologiczny, no i, jak na razie, budzi zainteresowanie i uśmiech sympatii na twarzach mieszkańców. Uważam, że pomysł jest dobry, patrząc na to z punktu widzenia turystów odwiedzających nasze miasto. Cieszę się, że coś nowego się dzieje, powstaje w Raciborzu jakaś nowa inicjatywa. Cena jest przystępna. W ciągu dziesięciu minut można daleko zajechać. Natomiast nie sądzę, żeby to się przyjęło jako typowy środek lokomocji, który mógłby stanowić konkurencję dla taksówek lub autobusu. To raczej coś, co kojarzy się z rozrywką, ciekawostką. Nie wybrałabym się tym pojazdem np. po zakupy - mówi, zapytana o zdanie, raciborzanka Urszula Ziaja. Pomysł uważam za wyjątkowo ciekawy. Riksze kojarzą mi się z pewną egzotyką. Cena jest umiarkowana dla pracujących, myślę jednak, że emerytów, którzy liczą każdy grosz nie będzie stać na to, by wykorzystać ten pojazd w celu wybrania się do lekarza, np. na Gamowską! - śmieje się Rajmund Pawlicki, przechodzący akurat przez Rynek. Nareszcie komuś chciało się coś ciekawego zorganizować. Czy się sprawdzi - czas pokaże. Życzę rikszarzom powodzenia. To niewątpliwie ożywi miasto. Oby riksze stały się jego nieodłącznym elementem. Wydaje mi się jednak, że coś takiego łatwiej przyjmuje się w większych aglomeracjach - dodaje na widok rikszy Genowefa Rydzak.

Ewa Halewska