Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (635) Data wydania: 15.06.04

Procesja z drewna

Postacie poskładane są z toczonych w drewnie elementów. Przypominają bohaterów bajek dla dzieci. W rzeczywistości to uczestnicy procesji Bożego Ciała w Nędzy. Jakby się uprzeć, to nawet kadzidło można zapalić. Będzie dymić, a po pokoju rozniesie się charakterystyczny, przyjemny zapach mirry.
Autorem tej niezwykłej procesji jest 77-letni Jan Kozielski, mieszkaniec Nędzy, zajmujący z żoną mały, przedwojenny (1926 r.), parterowy domek tuż za przejazdem kolejowym. Budynek jakby żywcem wzięty z angielskich lub niemieckich wiosek. Wszystko w starym stylu, od frontu wykonana z drewna lauba, wszędzie pełno różnorakich zdobień. Na drzwiach masywna kołatka. Całość tonie w zieleni.
 

Stary chlewik na trzy kozy Jan Kozielski przerobił na swój warsztat stolarski, w którym spędza teraz większość swojego wolnego czasu emeryta. Ma za sobą długi staż pracy w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu. Od dawna lubił toczyć różne rzeczy w drewnie. W fabryce, gdzie był m.in. ślusarzem, poznał zagadnienia związane z obróbką metali. To dzięki temu postacie z procesji mają dziś w rękach ręcznie wykonane metalowe miniaturki: kadzidełka, pojemnika na mirrę, krzyża czy monstrancji. Ta ostatnia wymagała sporej wprawy. Jedynie elementy z haftowanego materiału wykonuje J. Kozielskiemu żona.
 

W procesji centralną postacią jest niosący monstrancję biskup. Baldachim i proporce niosą górnicy. Są rzecz jasna księża, ministranci i młodzieńcy, za biskupem kobiety i orkiestra. Razem 38 wykonanych w drewnie postaci. Całość wzorowałem na rzeczywistości. Pamiętam jeszcze przedwojenne procesje w Nędzy. W latach 30. szedłem w nich jako ministrant - mówi J. Kozielski.
 

Kolekcja powstawała przez kilka lat. Do jej wykonania wykorzystano tylko drewno z drzew owocowych, bo najlepiej nadają się do toczenia.

Procesja jest już eksponowana w pocysteskim zespole klasztorno-pałacowym w Rudach, gdzie można również oglądać kolekcję pisanek z całego świata. Mam nadzieję, że moje figurki dostarczą najwięcej radości dzieciom - kończy J. Kozielski. 

(waw)