Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (626) Data wydania: 13.04.04

Historyczna procesja

W dziejach miasta niewiele jest tak ważnych wydarzeń, jak ostatnie przeniesienie krzyża ze starego do nowego szpitala. Kronikarze określają je mianem historycznych. Nie inaczej było 2 kwietnia. W procesji szło około dziesięciu tysięcy mieszkańców powiatu.
Dla wszystkich uczestników tej niezwykłej drogi krzyżowej było to duże przeżycie. Ten ważący prawie dwieście kilogramów krucyfiks, liczący sobie prawdopodobnie ponad sto lat, znany jest wszystkim raciborzanom. Ilekroć wchodzili do starego szpitala widzieli umęczonego Chrystusa, a pod jego stopami kwiaty, najczęściej składane przez świeżo upieczonych ojców, którzy nie mogli pozostawiać wiązanek na oddziale położniczym. Nie brakowało zniczy, pierwszego hołdu oddawanego zmarłym w starym szpitalu.

 W czasach komunistycznych krzyż zdjęto i zaniesiono na poddasze. Na szczęście nie zniszczono go. Z ateizacji nic nie wyszło. Chorzy nadal chodzili modlić się przed ten krzyż.
 

Droga krzyżowa z 2 kwietnia była wielką manifestacją wiary. Historia Raciborza zna kilka podobnych wydarzeń. W 1821 r. ogromne rzesze raciborzan przeniosły w uroczystej procesji z klasztornego kościoła dominikanek do świątyni farnej szkatułę ze szczątkami świątobliwej Eufemii Ofki Piastówny. Złożono ją w sarkofagu ołtarza w Kaplicy Polskiej. Procesji towarzyszło bicie dzwonów wszystkich kościołów. Ołtarz uległ zniszczeniu podczas pożaru kościoła w 1945r.
 Rynek kilkakrotnie wypełniał się bo brzegi wiernymi, kiedy przywożono do Raciborza kopię cudownej ikony jasnogórskiej. Tysiące ludzi uczestniczyło we mszy Solidarności na stadionie miejskim w 1981 r., a potem, w 1991r., odprowadzało na cmentarz Jeruzalem śp. ks. Stefana Pieczkę. Jeszcze więcej wiernych w 1996 r. uczestniczyło w peregrynacji figury Matki Boskiej Fatimskiej. Relikwię przeniesiono w uroczystej procesji spod baszty do kościoła Matki Bożej. Tam, wieczorem, ze świecami w ręku, ciągnęli ludzie w parafialnych procesjach. Cała okolica migotała tysiącami światełek.
 

Przeniesienie krzyża było dla katolika nie tylko przeżyciem duchowym, ale uczestniczeniem w wydarzeniu naprawdę wielkiej rangi.

Grzegorz Wawoczny