Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (621) Data wydania: 09.03.04

Eko informacje

                           

Do 19 marca w jednostkach miejskich, które wdrożyły System Zarządzania Środowiskowego według normy ISO 14001 lub go wdrażają potrwają audyty wewnętrzne. Audyt środowiskowy to tzw. „ekokontrola”, która daje realizującym normę możliwość ograniczenia szkód środowiskowych oraz redukcji zużycia energii, wody, produkcji odpadów oraz związanych z nimi kosztów oraz porządkuje i ujednolica działania na rzecz ochrony środowiska. Dla Gminy Racibórz audyt środowiskowy jest szczególnie ważny, gdyż oceni stopień przygotowania miasta do recertyfikacji. Przypomnijmy, że miasto otrzymało certyfikat na trzy lata w 2001 r. Jak dotychczas coroczne audyty nadzoru potwierdziły, że gmina spełnia wymagania wynikające z posiadania normy, co jednocześnie potwierdza prawidłowość funkcjonowania Systemu Zarządzania Środowiskowego. ISO wdrożyło już 15 jednostek organizacyjnych, natomiast pięć kolejnych: Szkoły Podstawowe nr 15 i 6 oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Zakład Wodociągów i Kanalizacji jest na etapie wdrażania.

Rybnicki oddział Polskiego Klubu Ekologicznego chce zagospodarować pomieszczenie przy boisku w Rudach, gdzie zamierza uruchomić centrum edukacji ekologicznej. Miałyby w nim być prowadzone zajęcia warsztatowe dla młodzieży. Byłoby to już drugie miejsce prowadzenia edukacji ekologicznej w Rudach. Obecnie funkcjonuje tu już ośrodek dydaktyczny przy siedzibie oddziału Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Stan środowiska w powiecie był przedmiotem dyskusji radnych powiatowych na ich ostatniej sesji. Przyjęli oni informację przygotowaną przez Referat Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej i Rolnictwa Starostwa Powiatowego.

Kosztem 20 tys. zł w Zespole Szkół Ekonomicznych przy ul. Gimnazjalnej zostanie zamontowany nowy piec zasilający ogrzewanie sali gimnastycznej. To kolejna już proekologiczna inwestycja w placówkach zarządzanych przez powiat.

Rada Gminy Krzyżanowice przyjęła na ostatniej sesji Program Ochrony Środowiska. Jest on podstawą ubiegania się o dotacje unijne na inwestycje proekologiczne.

Kosztem 140 tys. zł gmina Krzyżanowice wespół z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmodernizuje kotłownię w szkole w Tworkowie. Zostanie w niej zamontowany nowy, ekologiczny piec.

Rusza budowa sieci kanalizacyjnej dla południowej części gminy Krzyżanowice, dla wsi Chałupki, Rudyszwadł i Zabełków. W tym roku samorząd wyasygnuje na ten cel milion złotych.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego z siedzibą w Będzinie ogłasza akcję „Dokarmiamy ptaki zimą”. W akcji mogą wziąć udział przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, koła LOP i inne. Uczestnicy zobowiązani są do rozstawienia karmników na terenie szkoły lub w innych miejscach i regularnego dokarmiania ptaków przez całą zimę. Lokalizacja karmników powinna uniemożliwiać chwytanie dokarmianych ptaków przez drapieżniki, np. koty domowe. Należy dbać o higienę karmników i nie dopuszczać do gromadzenia się w nich nieświeżego pożywienia. Zaleca się następujące rodzaje pokarmu: ziarna zbóż; nasiona chwastów; słonecznik; łupane orzechy; owoce dzikich krzewów: tarniny, głogu, jarzębiny; tłuszcze zwierzęce. Szkoły powinny do 31 marca 2004 roku (data wpływu) przesłać na adres Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, 42-500 Będzin, ul. Krasickiego 25 sporządzone w formie tabeli (umożliwi to jednolitą ocenę) sprawozdanie z akcji. Uczestnicy zobowiązani są do obserwacji ptaków przylatujących do karmników i sporządzenia wykazu dokarmianych gatunków. Sprawozdanie powinno obejmować przynajmniej dwa miesiące - styczeń, luty - oraz zawierać informacje o liczbie rozwieszonych karmników i rodzaju wykładanej karmy. Komisja będzie oceniać prace według następujących kryteriów: systematyczność dokarmiania - prowadzenie dzienników obserwacji, dokładność spostrzeżeń (ile ptaków i jakich gatunków przylatywało do karmników), różnorodność wykładanego pożywienia, lokalizacja karmników (aby była bezpieczna dla przylatujących ptaków). Mile widziana dokumentacja fotograficzna. Trzy najlepsze sprawozdania z każdego oddziału ZPKWŚ wezmą udział w finale akcji. Biuro Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Będzinie wyłoni zwycięzców w akcji dokarmiania ptaków z terenu całego województwa.