Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17/18 (576/577) Data wydania: 23.04.03

Skubanie pacjenta

Narodowy Fundusz Zdrowia reklamowany jest jako lekarstwo na problemy służby zdrowia. Środowisko lekarzy jest nastawione do tego sceptycznie. Lepiej wcale nie będzie, a wręcz przeciwnie, kolejna reforma na pewno wyssie pieniądze z portfeli pacjentów.
Zapowiadane zwiększenie dostępności do usług medycznych to fikcja - mówi Janusz Michalik, lekarz, kierownik NZOZ Panaceum, reprezentant raciborskich lekarzy pierwszego kontaktu w Związku Pracodawców Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej. 11 kwietnia odbyło się walne zgromadzenie jego członków. Lekarze mieli okazję poznać szczegóły kolejnej reformy systemu służby zdrowia z ust goszczących na walnym dr Andrzeja Krupy z NFZ z Warszawy i dyr. Oddziału Śląskiego NFZ dr Józefa Kurka. Wyszli przekonani, że lepiej na pewno nie będzie. Apelują do pacjentów, by zrozumieli trudną sytuację służby zdrowia i nie dawali wiary zapewnieniom rządu, że utworzenie NFZ rozwiąże te kłopoty.

Żeby spełnić obiecywany postulat musi być więcej pieniędzy. Tymczasem jeszcze pod koniec okresu funkcjonowania Śląskiej Kasy Chorych znacznie ograniczono wydatki na służbę zdrowia na Śląsku. Miesięczna stawka za opiekę nad jednym pacjentem i ewentualne jego leczenie spadła z 7 do 6 zł. Nie czarujmy się, że to wystarcza na zapewnienie dobrego poziomu usług - dodaje Michalik.

Ogólna kwota pieniędzy na służbę zdrowia najprawdopodobniej się zwiększy, ale NFZ preferuje duże ośrodki - szpitale specjalistyczne i kliniki. Na podstawową opiekę medyczną dalej będzie brakować. Co więcej, część kosztów przerzucono na pacjentów. NFZ nie dofinansowuje już UKG, badań Holtera, badań hormonów tarczycy poza TSH czy próby wysiłkowej. Ludzie nie rozumieją, że to, co mieli kiedyś za darmo, teraz muszą sobie sami opłacić.

Popularne praktyki lekarza rodzinnego (tzw. POZ-ety) zaczynają oszczędzać na badaniach wysokospecjalistycznych. Powód? Muszą pokrywać 1/5 ich kosztów jeśli wydadzą skierowanie, a na takie wydatki po prostu ich nie stać. Można liczyć, że weźmie je na siebie lekarz specjalista (jeśli to on wyda skierowanie), ale do niego z kolei coraz dłużej się czeka. Zapisy do niektórych poradni specjalistycznych przyjmowane są z wyprzedzeniem kilkumiesięcznym. NFZ nie ma pieniędzy na zakontraktowanie większej liczby świadczeń, więc kolejki się wydłużają, wbrew temu, co zapowiadano przy tworzeniu NFZ.

Ostatnio Szpital Rejonowy podniósł o 20 proc. stawki na wykonywane przez siebie badania. Lecznica jest w złej kondycji finansowej. Wzrosły koszty. Niestety wpływa to na kondycję POZ-etów, które muszą też płacić 20 proc. więcej.

Zdaniem doktora Michalika, wina częściowo leży też po stronie pacjentów. NFZ ogromne kwoty przekazuje na refundację leków. Zauważam, że ludzie bardzo lubią lekarstwa. Często są nadużywane. Tworzy się coś w rodzaju lekomaństwa. Do tego dochodzą neurotycy i hipochondrycy. Ludzie żądają badań, nawet gdy w opinii lekarza są one niepotrzebne.

Środowisko lekarskie jest przekonane, że nie sprawdzi się zapis o swobodnym wyborze szpitala. Powodem są ograniczenia wynikające z kontraktów. Placówki o dobrej opinii będą w pierwszej kolejności najprawdopodobniej przyjmować pacjentów ze swojego terenu. Stworzą się nieformalne kryteria decydujące o przyjęciu do specjalistycznych placówek. Nadzieje na bliższa współpracę z NFZ zwiastuje zaproszenie przedstawicieli związku do obrad okrągłego stołu 23 kwietnia w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej w Warszawie.

(waw)