Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (565) Data wydania: 05.02.03

VAT po 01.01.2003 r. - zmiana załączników do ustawy i nie tylko

 
Nowelą z 4.12.2002 r. (Dz. U. Nr 213, poz. 1803) wprowadzono kolejną zmianę do ustawy o podatku VAT.

Artykułem 4 wymienionej noweli zmieniono załączniki do cyt. wyżej ustawy. Zmiana załączników miała na celu dostosowanie nomenklatury statystycznej używanej dla celów podatku VAT do klasyfikacji obowiązujących dla celów statystycznych.

Od 1.01.2003 r. w miejsce dotychczas stosowanych dla potrzeb VAT klasyfikacji tj. Statystycznego Wykazu Wyrobów (SWW), Klasyfikacji Wyrobów i Usług (KWiU) oraz Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (KOB), ustawa nakazuje do tego celu stosować tylko dwie klasyfikacje tj. Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) oraz Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych (PKOB).

Należy stwierdzić, że zawarte w nowych załącznikach wykazy towarów bądź usług wg kodów PKWiU są o wiele bardziej szczegółowe niż klasyfikacje dotychczasowe. Każdy podatnik zobowiązany jest szczegółowo porównać zakres starych i nowych załączników. W razie wątpliwości co do prawidłowego zakwalifikowania towaru lub świadczonej usługi, wskazane jest zasięgnięcie informacji w urzędzie statystycznym.

Założeniem ustawodawcy było, by nowe klasyfikacje nie spowodowały żadnych zmian w wysokości opodatkowania podatkiem VAT (stawek VAT), jak też w zakresie istniejących zwolnień. W tym celu wprowadzono regulację zabezpieczającą, a mianowicie w art. 6 wymienionej wyżej noweli z 4.12.2002 r. wprowadzono zapis z którego wynika, że jeżeli nowe oznaczenia kwalifikacyjne towarów i usług oraz obiektów budowlanych wprowadzone po 1.01.2003 r. prowadziłyby do zmiany dotychczas stosowanych stawek podatku bądź też do zmiany w zakresie zwolnienia od podatku, podatnik stosuje stawki lub zwolnienie określone w ustawie w brzmieniu obowiązującym na dzień 31.12.2002 r., czyli na starych zasadach.

Przepisy o VAT w pewnych sytuacjach nakładają na podatnika obowiązek umieszczania na dokumentującej sprzedaż fakturze symbolu towaru lub usługi, określanego w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Chodzi w szczególności o sprzedaż towarów lub usług przy zastosowaniu obniżonej stawki podatku bądź zwolnionych z opodatkowania. Dla podatników praktyczne znaczenie ma to jakie symbole statystyczne powinni zamieszczać na wystawianych przez siebie fakturach.

Co do zasady od 1.01.2003 r. powinny być to symbole PKWiU i PKOB, zgodnie z nowymi załącznikami do ustawy.

Obowiązujące od 1.01.2003 r. przepisy o VAT zawierają także uregulowania mające na celu ochronę sytuacji nabywcy towarów i usług poprzez zmniejszenie skutków jakie ponosi z tytułu odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT niepotwierdzonej kopią u sprzedawcy.

Jedną z tych zmian jest wprowadzenie od 1.01.2003 r. obowiązku potwierdzania przez urząd skarbowy na wniosek zainteresowanego faktu czy dany podatnik jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, przy czym zainteresowanym może być zarówno sam podatnik, jak i osoba trzecia. (art. 9a. ustawy).

Również tym celom ma służyć nałożenie od 1.01.2003 r. na podatników VAT konkretnych obowiązków w tym zakresie (art. 32 a. ustawy).

Podatnik wystawiający fakturę VAT, na pisemne żądanie nabywcy towaru lub usługi, jest obowiązany:
- udostępnić do wglądu oryginał lub uwierzytelniony notarialnie odpis potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-5)
- umożliwić w zakresie sprzedaży towarów na rzecz nabywcy:
a) wglądu w dowody księgowe oraz ewidencje,
b) otrzymanie kopii deklaracji VAT w tej części, która dokumentuje jej złożenie za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy u podatnika sprzedawcy.

Jeżeli nabywca nie uzyska żądanych informacji, a posiada potwierdzenie odbioru przez podatnika tego żądania i zawiadomi o tym właściwy urząd skarbowy przed rozpoczęciem u niego kontroli - nie będzie płacił dodatkowego zobowiązania podatkowego na podstawie art. 27 ust. 5-8 ustawy, gdy okaże się, że odliczył VAT z faktur niepotwierdzonych kopią przez podatnika, do którego wystąpił z żądaniem. O innych jeszcze zmianach wkrótce.

(r)