Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (546) Data wydania: 25.09.02

Bariera dla szwindli

Na kolejnej sesji Rady Miasta ponownie omawiany będzie projekt uchwały w sprawie ulg i zwolnień w podatku od nieruchomości dla firm wznoszących nowe budynki lub zatrudniających dodatkowych pracowników-mieszkańców Raciborza.

Przygotowany kilka miesięcy temu projekt uchwały został wycofany z obrad sierpniowej sesji. Powodem była konieczność znalezienia przez zarząd miasta takich mechanizmów, które pozwolą uniknąć nadużyć w korzystaniu z zapisów uchwały. Jej intencja jest prosta: przedsiębiorcy wznoszący nowe hale i warsztaty oraz zatrudniający 25 proc. nowych pracowników (minimum dwudziestu, muszą to być osoby zameldowane w Raciborzu) będą mogli liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości stanowiącego dość poważne obciążenie finansowe firm. Podatek ten jest z kolei poważnym źródłem dochodów miejskiej kasy. Rezygnacja z nich, jak nam powiedział wiceprezydent Mirosław Lenk, może się jednak opłacić jeśli mieszkańcy zyskają nowe miejsca pracy i będą płacić podatki. Część z nich wpływa do budżetu gminy, a więc teoretycznie cały zabieg nie powinien miastu przynieść w dłuższym okresie strat. Zwolnienie z podatku od nieruchomości będzie bardzo duże; w pierwszym i drugim roku wyniesie 100 proc., w dwóch kolejnych 75 proc., później przez dwa lata 50 proc., następnie 25 proc. i w dwóch ostatnich latach 10 proc.
 
Uchwała będzie jednak zawierać dwa dość istotne ograniczenia. Nie będą mogli z niej korzystać handlowcy, przez co władze miasta wyrażają wolę wspierania jedynie sektorów wytwórczych i usługowych. Wartość zwolnienia nie będzie mogła przekroczyć w roku 250 tys. zł. Ten drugi zapis ma ograniczyć ewentualne machlojki dużych firm, które mogą tworzyć tzw. spółki córki przekazując im nieruchomości w formie aportu. Spół-ki te mogłyby zatrudnić pracowników zakładu matki na zasadzie porozumienia stron. Liczba miejsc pracy faktycznie nie uległaby zmianie, a podatek nie wpłynąłby do budżetu.

(waw)