Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (533) Data wydania: 19.06.02

Wyróżnienie Kincla

Dr Ryszard Kincel, pisarz i publicysta, wieloletni współpracownik Nowin Raciborskich, został wybrany prezesem Oddziału Związku Literatów Polskich w Opolu.

Dr Ryszard Kincel, historyk, były dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu, autor wielu książek (m.in. „Sarmaci na Śnieżce”, „Kłopotliwy książę Suł-kowski”, „U szląskich wód” oraz opracowania edytorskiego „Listy Augustyna Weltzla do Vincenta Praska”), artykułów i przyczynków historycznych (w sumie ponad 400 szkiców, artykułów i recenzji ujętych w „Bibliografii Śląskiej”), laureat nagrody starosty raciborskiego w dziedzinie kultury w 2001 r. jest obecnie na emeryturze. Nie tkwi jednak w bezczynności. Wybór na prezesa Oddziału Związku Literatów Polskich w Opolu to duże wyróżnienie. Poprzednio funkcję prezesa ZLP w Opolu peł-nili: Zbyszko Bednorz, Jan Goczoł i Harry Duda.
 
Nam miło dodać, że dr Kincel od wielu lat współpracuje z Nowinami Raciborskimi. Publikował „Nowiny pisały 100 lat temu”, a obecnie drukujemy jego „Londyńskie pamiętniki Arki Bożka”. Jesienią nakładem Nowin Raciborskich ukaże się „Słownik biograficzny wielkich raciborzan”, w którego tworzeniu dr Kincel uczestniczy. Warto dodać, że od lat jest postrzegany jako orędownik książki, rozwoju czytelnictwa i życia kulturalnego na ziemi raciborskiej. Cieszy się dużym autorytetem i uznaniem nie tylko w środowisku raciborskim, ale też na ziemi opawskiej, a nawet w Niemczech.
 
Związek Literatów Polskich to zrzeszenie twórcze pisarzy PRL, istniejące także po 1989, które nawiązuje do tradycji Związku Zawodowego Literatów Polskich (ZZLP) założonego na I wszechdzielnicowym Zjeździe Literatów Polskich w 1920 r. Oprócz tego istniały inne organizacje pisarskie, scalone w 1935 r. ze ZZLP. Zadaniem związku było m.in. bronienie pisarzy przed wyzyskiem wydawców, zabiegi o uposażenie emerytalne, a także udział w powołaniu Polskiej Akademii Literatury (1933). W 1944 r. związek został reaktywowany w wyzwolonym spod okupacji niemieckiej Lublinie. Z organizacji ściśle profesjonalnej zmienił się w społeczno-polityczną, szczególnie w latach 1949-1956, gdy PZPR wywierała silny wpływ na jego działalność ZLP. Od 1952 przy Zarządzie Głównym ZLP istniała korespondencyjna Poradnia Literacka, przekształcona w Korespondencyjny Klub Młodych Pisarzy. Organami ZLP w latach 1950-1956 były: miesięcznik „Twórczość” i tygodnik „Nowa Kultura”. Od przełomu październikowego 1956 r. ZLP starał się być bardziej organizacją twórczą, angażującą się społecznie, niż polityczną, co prowadziło niekiedy do zadrażnień z władzami partyjnymi. W 1980 zrzeszał 1349 członków w 17 oddziałach terenowych. Prezesami ZLP po II wojnie światowej byli: J. Przyboś, J. Iwaszkiewicz, K. Czachowski, L. Kruczkowski, A. Słonimski i JJ. Szczepański. Po wprowadzeniu stanu wojennego (1981) działalność ZLP została zawieszona, 1983 rozwiązano go z powodów politycznych. Reaktywowany w końcu 1983, co spowodowało rozłam w środowisku literackim, którego większość założyła Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Obecnie Związek Literatów Polskich zrzesza 839 członków, w 19 oddziałach. Opolski Oddział ZLP liczy 26 członków. W ostatnich latach oddział opolski wydał kilkanaście tomików poetyckich.

(waw)