Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (533) Data wydania: 19.06.02

Wyborcze puzzle

Kandydaci na radnych mogą już przystąpić do kampanii wyborczej. Zarządy miasta i powiatu przedstawiły radnym projekty uchwał w sprawie podziałów na okręgi wyborcze. Rady mają je zatwierdzić jeszcze na czerwcowych sesjach.

W tych wyborach trzeba być bardzo znanym, szanowanym i mieć duże zasługi - zgodnie przyznają wszyscy miejscowi politycy, którzy jesienią, prawdopodobnie w drugą niedzielę października, ubiegać się będą o mandat radnego miejskiego lub powiatowego. Rozdanie nie będzie tak obfite jak cztery lata temu. W Radzie Miasta zasiądzie nie 36 a 23 rajców, tyle samo, co w powiecie. Rada Powiatu schudnie aż o 17 mandatów (obecnie 40). W 1998 r. do miasta i samorządu powiatowego startowało ponad pół tysiąca osób. Jesienią tylko nieliczni z nich będą podejmować ważne dla społeczności decyzje, jak wynika z prostych obliczeń na wybór może liczyć co 10-11 kandydat. Konkurencja będzie więc tak duża, jak na studiach medycznych, prawniczych czy psychologii.
 
Najważniejszy w przedwyborczej gonitwie jest podział miasta i powiatu na okręgi. Zmniejszenie liczby miejskich radnych wprowadziło w tym względzie małą rewolucję. Wybierać będziemy teraz w trzech okręgach.
 
Najmniejszy będzie okręg I (18,6 tys. mieszkańców) - Miedonia, Markowice, Ostróg, Proszowiec, Stara Wieś i ścisłe Śródmieście. Przypada na niego siedem mandatów.
 
Drugi co do wielkości jest okręg II (20,3 tys. mieszkańców) - Brzezie, Obora, Studzienna, Nowe Zagrody (Dąbrowszczaków, Jeziorowa, Kochanowskiego, 1 Maja, Opawska do nr 87 i 88, Parkowa, Waryńskiego, Eichendorffa, Polna, Radosna, Szczęśliwa, Warszawska, Wczasowa, Bukowa, osiedla pomiędzy ulicami Pomnikową a Stalową, śródmieście obejmujące ulice Bema, Drzymały, Głowackiego, Kościuszki, Kolejowa, Sienkiewicza, Sejmowa, Staszica, Wandy, Marty, Konopnickiej, Kilińskiego, Lwowska, Lipowa, Ludwika, Matejki, Odpoczynkowa, Ogrodowa i Wileńska). Mieszkańcy wybiorą w tym okręgu ośmiu radnych.
 
Największy jest okręg III (21,7 tys. mieszkańców) - Ocice, osiedla przy ul. Katowickiej, Słowackiego, Dworskiej, Ocickiej, Łąkowej, Słonecznej, południowej części Mariańskiej i Starowiejskiej, Chełmońskiego, Kossaka, Chodkiewicza, Czarnieckiego, Zamoyskiego, Żółkiewskiego, Żorskiej, Pszczyńskiej, Jana Pawła II, Górnej, Mysłowickiej oraz śródmieście z ulicami Bończyka, Dąbrowskiego, Kasprowicza, Miarki, Pastora Michejdy, pl. Bohaterów Westerplatte, Pracy, Różyckiego, Stalamacha, Winna i Wyspiańskiego. Będzie tu wybranych ośmiu radnych.
 
Nowe okręgi nie pokrywają się z dotychczasowym podziałem na dzielnice. Centrum miasta zostało podzielone na trzy części i przyłączone do dzielnic obrzeżnych. Trudno dziś powiedzieć, jakie będą tego konsekwencje. Można się jedynie domyślać, że kandydaci z tychże dzielnic, lepiej identyfikowalni w swoim środowisku, a więc mogący uzbierać znaczną liczbę głosów, będą na lepszej pozycji niż osoby z centrum, gdzie mieszkańcy są dla siebie bardziej anonimowi a i chętnych do zajęcia miejsca w ławach rajcowskich będzie znacznie więcej niż na obrzeżach. Analizując to z innej strony, kandydatom z centrum może zabraknąć głosów sąsiadów z sąsiednich ulic, według nowego podziału już przynależnych do innego okręgu.
 
W Radzie Powiatu Racibórz będzie miał 12 rajców, czyli ponad połowę. W każdym z trzech wymienionych wyżej okręgów zostanie wybranych po czterech. Kolejnych czterech rajców powiatowych wybiorą wspólnie gminy Kuźnia Raciborska i Rudnik (okręg nr IV). Cztery mandaty do podziału są także pomiędzy Nędzę, Krzanowice i Pietrowice Wielkie (okręg nr VI). Trzech rajców wybiorą Krzyżanowice i Kornowac (okręg nr V).

Przypomnijmy, że wójtowie i burmistrzowie gmin oraz prezydent Raciborza zostaną wybrani w wyborach bezpośrednich, czyli przez samych wyborców, a nie, jak dotychczas, przez radnych. Szerzej o tych wyborach pisaliśmy w poprzednim numerze „NR” w tekście pt. „Kolejna lekcja demokracji”.

Grzegorz Wawoczny