Numer: 11 (519) Data wydania: 13.03.02

Pływackie medale

Rozpoczął się cykl Mistrzostw Polski Juniorów w pływaniu. O medale najważniejszej krajowej imprezy walczyli 13, 14 i 15-latkowie. Startujący w nich pływacy „Victorii” i SMS-u zdobyli już w sumie 16 medali. W najbliższy weekend rywalizację stoczą zawodnicy mający 16 lat oraz 17/18 lat.

Relację z mistrzostw rozpoczynamy od najmłodszej kategorii wiekowej 13-latków.

Wyszków

Polski Związek Pływacki wyznaczył właśnie tę miejscowość na miejsce krajowego championatu, który został rozegrany 1/3 marca. W kilkuosobowej grupie „Victorii” najlepiej zaprezentował się Paweł Dembniak. Podopieczny trenera Marcina Kunickiego dwukrotnie zajmował drugie miejsca, a raz trzecie. To kolejny sukces ucznia Sportowej Szkoły Podstawowej nr 15, świadczący o przynależności młodziutkiego pływaka do krajowej czołówki. Paweł ponadto zajął piątą lokatę na 100 m st dow. W finale pływała także Paulina Madeja, zajmując szóste miejsce na 800 m st. dow.

Racibórz

Kolejny już raz raciborscy działacze pływaccy zostali wyróżnieni przyznaniem organizacji mistrzostw Polski 15-latków. Na zawody odbyte 8/10 marca na pływalni Szkoły Mistrzostwa Sportowego przyjechało 250 zawodników z całej Polski reprezentujący 57 klubów, wśród nich pływacych „Victorii” i innych klubów uczący się w Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego.

Z pływaków GMS-u miano najlepszej bez wątpienia należy się Katarzynie Dulian z „Victorii”. W pięknym stylu zdobyła trzy złote medale w stylu klasycznym (50, 100, 200). Podopieczna Piotra Generalczyka została najlepszą zawodniczką Raciborza. Medale zdobyły także Małgorzata Szymczyńska - srebro na 50 m st. dow. (trener Maria Gawliczek) i Justyna Jusiewicz - brąz na 100 grzb (M. Gawliczek). Justyna jest zawodniczką „Ikara” Mielec. Jej kolega klubowy Mariusz Michalik „wypływał” srebro w stylu klasycznym na dystansie 200 m. Trenerami tego zawodnika są Piotr Krużołek i Rafał Bałys.

Przez trzy dni trwania imprezy ustanowiono sześć rekordów Polski. Ich autorami byli: Katarzyna Staszak z „Jordana” Kraków na 200 m st. grzb (2.14,84), trzykrotnie Aleksandra Urbańczyk z „Trójki” Łódź (50 mot-0.27,98, 200 zm-2.16,81 i 100 zm-1.03,86) oraz dwa sztafety dziewcząt z „Tróki” (4x200 m st dow-8.44,06 oraz 4x100 dow-4.01,34).

W sumie raciborzanie zdobyli 6 medali w tym: 3 złote, 2 srebrne i 1 brązowy.

Wiceprezes PZP Wojciech Nazarko nie krył zadowolenia z faktu przyznania organizacji mistrzostw naszemu miastu. To nie tylko wspaniała promocja miasta ale i zysk natury finansowej. Poziom mistrzostw był wysoki, o czym świadczą rekordy Polski. Pływalnia, która znajduje się w trakcie modernizacji nabiera wyglądu. Należy mieć nadzieję, że podtrzymamy dobrą opinię o raciborskich działaczach pływackich w PZP i będziemy gospodarzami kolejnych zawodów mistrzowskich - powiedział W. Nazarko

Myślenice

W tym pięknym podkrakowskim grodzie rywalizowali 8/10 marca na nowo oddanej do użytku pływalni 14-latkowie. Plonem startu raciborzan było wywalczenie 7 medali w tym: 1 złotego, 3 srebrnych i 3 brązowych.

Medal z najcenniejszego kruszcu przypadł w udziale sztafecie dziewcząt 4x100 dow. Po pasjonującej walce podopieczne Sławomira Szweda stanęły na upragnionym najwyższym stopniu podium sprawiając wiele radości sobie, swojemu szkoleniowcowi, ale może nade wszystko przybyłym na mistrzostwa rodzicom, którzy są ich wiernymi kibicami. Dziewczyny w sztafecie 4x100 zm. zajęły trzecie miejsce.

Równie zadowolony ze swojego występu był Krzysztof Wróbel. Specjalista stylu klasycznego trzykrotnie zajmował drugie lokaty zdobywając srebrne medale. Jego kolega szkolny (GMS) Mateusz Dudek („Junior” Kluczbork) dość niespodziewanie ale w pełni zasłużenie wywalczył brązowy „krążek” na 200 „żabką”. Trenerami chłopców są: Piotr Krużołek i Rafał Bałys. Także na trzecim stopniu podium stanęła Katarzyna Szymańska (trener S. Szwed). Zawodniczka ta wywalczyła brązowy medal w wyścigu na 100 m st dow. O pechu może mówić Katarzyna Szymczyńska, która pływała w finale A 200 m st. klas (2.47,37). Została ona zdyskwalifikowana za problematyczny falstart.

Wśród 63 startujących klubów raciborska „Victoria” w klasyfikacji medalowej zajęła wysoką 7 lokatę.